Kotniki i kojce dla ryb

Pokazuje 1 - 14 z 14 elementów
Kotniki i kojce dla ryb

Kotniki i kojce są jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego akwarysty, hodującego ryby żyworodne. Specyfiką tego gatunku ryb jest to, iż nie składają one ikry.

Samica w okresie tarła rodzi z reguły kilkanaście lub kilkadziesiąt małych rybek. Małe rybki w kilka godzin od tarła zaczynają poszukiwać pokarmu, jednak inne ryby, jak również sama matka są dla nich ogromnym niebezpieczeństwem, gdyż narybek może stać się ich pokarmem. Jednym z rozwiązań, aby ochronić narybek może być umieszczenie w akwarium gęstej roślinności, także roślin pływających, gdzie narybek może odnaleźć schronienie i przetrwać. Innym rozwiązaniem jest zakup kojca i kotnika.

Kotnik - rozwiązanie na okres tarła ryby

Kotnik jest swoistego rodzaju klatką, w której umieszczamy ciężarną samicę. Dzięki szparom i otworom w kotniku narybek może uciec od samicy, aby nie stać się jej pożywieniem. Kotnik może zostać umieszczony w oddzielnym akwarium, w którym narybek będzie dorastał zanim zostanie przeniesiony do akwarium, w którym żyją dorosłe ryby.

Dzięki odseparowaniu samicy od narybku akwarysta ma pewność, że większość rybek nie zostanie zjedzona. Na rynku istnieje kilka rodzajów kotników. Część z nich to kotniki montowane na zaczepach lub przylepcach do szyby akwarium, ale na rynku można znaleźć również kotniki pływające, których górna część dzięki utworzonej poduszce powietrznej unosi się ponad powierzchnią wody. Niektóre kotniki sprzedawane są w zestawach z kojcami i są wewnątrz nich montowane na czas tarła. Zdecydowana większość kotników dostępnych na rynku wykonana jest z plastiku

Kojec - przedszkole dla narybku

Kojce to pojemniki, umożliwiające dorastanie narybku w akwarium z dorosłymi rybami. Wykonane są zwykle z plastiku lub siateczki rozpiętej na plastikowej ramie. Kojce uniemożliwiają przedostanie się narybku do ryb dorosłych oraz ryb dorosłych do narybku. Kojec umożliwia przebywanie małych rybek w wodzie wraz z osobnikami dorosłymi, co sprawia, że w momencie przeniesienia narybku już do części zbiornika z dorosłymi rybami nie ulega zmianie żaden parametr środowiska ich życia. Dodatkowo akwarysta oszczędza miejsce, gdyż nie musi angażować dodatkowego akwarium dla narybku. Kojce podobnie, jak kotniki występują w trzech rodzajach:

  • kojce montowane do krawędzi szyby przy użyciu zaczepów,
  • kojce montowane do szyby przy pomocy przyssawek,
  • kojce pływające.

Kojce niejednokrotnie sprzedawane są w zestawach z kotnikami, co jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku rozmnażania ryb żyworodnych. Sam kojec przydatny jest również w rozmnażaniu ryb, które wykluwają się z ikry, gdyż gwarantuje, iż po wykluciu rybki te nie zostaną zjedzone przez innych mieszkańców akwarium.

Kotniki i kojce dla ryb żyworodnych to najlepsze rozwiązanie dla akwarystów, którzy nie mają możliwości przygotowania dodatkowych akwariów na czas tarła i na czas dorastania narybku. Dzięki tym elementom wyposażenia akwarium można zagwarantować bezpieczeństwo rybkom i zaoszczędzić przestrzeń, w której miałoby stanąć specjalne akwarium dla narybku.

Obecnie na rynku klient ma możliwość wyboru z szerokiej gamy kotników i kojców dla ryb. Kotnik i kojec powinien być dobrany odpowiednio do wielkości ryb, a także do wielkości akwarium, w którym ma zostać umieszczony.

Warto zapoznać się z ofertą kotników i kojców dla ryb akwariowych i wybrać coś odpowiedniego do swojego akwarium, gdyż obserwowanie rosnącego narybku jest przyjemnością dla każdego akwarysty.

Nasza oferta zawiera wszystkie najpopularniejsze rozwiązania w obszarze kotników i kojców dla ryb dostępne na polskim rynku.

Rated 5 on the scale 1 - 5 based on 5 customer reviews Kotniki i kojce dla ryb
5
Goku dnia 2020-04-29 dodał komentarz o tytule: Jest ok
Opinia zweryfikowana zakupem

Wcześniej kotniki i kojce dla ryb zastępowało u mnie drugie akwarium. Teraz nie mam na to miejsca, więc kupiłem kotnik przyczepiany do szyby. Jest okej.

5
Bednarczyk Z. dnia 2020-04-30 dodał komentarz o tytule: Wybrałem produkt znanej firmy
Opinia zweryfikowana zakupem

Przejrzałam Wasze kotniki dla ryb i wybrałem ten z Jenecy. Nie chodziło o cenę, choć była niska, ale o firmę, którą znam od lat.

5
Wiki dnia 2020-05-04 dodał komentarz o tytule: Trochę za duży
Opinia zweryfikowana zakupem

W AlleZoo znalazłam kojce dla ryb wielu firm. Wybrałam kojec dla narybku nieco za duży, niż myślałam, więc trzeba czekać na nowe pokolenie rybek.

5
Sylwia masłowska dnia 2020-06-17 dodał komentarz o tytule: Bardzo dobrze się sprawdził
Opinia zweryfikowana zakupem

W naszym przypadku kojec dla rybek sprawdził się świetnie, małe nie zostały zagryzione przez dorosłe :) Kojec naprawdę solidnie wykonany, nie ma do czego się przyczepić.

5
Bartłomiej dnia 2020-07-16 dodał komentarz o tytule: Dobry wybór
Opinia zweryfikowana zakupem

Jest w czym wybierać. Kupiłem bardzo fajny kojec dla ryb w niskiej cenie. Dla mnie bomba!