Klatka dla myszy

Klatka dla myszy

Odpowiednia klatka dla myszy

Posiadając zwierzę domowe, trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki. Decydując się na mysz trzeba przygotować dla niej warunki, w których będzie się komfortowo czuła oraz będzie mogła swobodnie odpoczywać i bawić się.

Jaka klatka dla myszy?

Przy wyborze odpowiedniego miejsca dla myszy można wybrać pośród trzech opcji:

  • Akwarium,
  • Klatka z prętami,
  • Specjalna klatka dla myszy z plastikowymi elementami.

Najlepszym rozwiązaniem jest klatka dla myszy. Akwarium czy terrarium wydaje się być wygodniejsze w czyszczeniu, ale jest wiele minusów. Żeby mysz mogła żyć w akwarium to musi być one odpowiednio wysokie, tak żeby zwierzątko nie mogło wydostać się górą, ale również trzeba zadbać o odpowiednią wentylację.

Klatka z prętami jest odpowiednim miejscem, ponieważ zapewniona jest dobra wentylacja.Jednak przy takim rodzaju schronienia należy pamiętać o możliwości wystąpienia przeciągów, które mogą być niezwykle niebezpieczne dla myszy. Kolejnym minusem może być to, że myszy często robią sobie porządki w swoim miejscu, więc ściółka i odchody mogą wypadać przez pręty.

Na szczęście stworzono odpowiednią klatkę dla myszy, która posiada głęboką plastikową kuwetę, różnego rodzaju bezpieczne atrakcję dla myszy typu kołowrotki, tunele oraz pięterka. Jest zaprojektowana tak, aby zapobiegać przeciągom oraz niechcianemu wysypywaniu się ściółki.

Jakie odstępy między prętami dla myszy?

Wybierając odpowiednią klatkę dla myszy trzeba szczególnie zwrócić uwagę na odpowiednie odstępy pomiędzy prętami. Odstęp powinien wynosić ok. 5 milimetrów. Jest to odpowiednia odległość nawet dla młodych myszy, ponieważ nie będą one w stanie wydostać się z klatki.

Przy wyborze klatki należy również zwrócić uwagę na jej wielkość. Im więcej myszy tym klatka powinna mieć więcej miejsca. Jeżeli decydujemy się na jedną myszkę to samiec potrzebuje więcej miejsca niż samica.

Specjalnie zaprojektowane klatki dla myszy posiadają opcję rozszerzania wyposażenia. Można dowolnie wymontowywać elementy i dodawać nowe. Dzięki temu, kupując jedną klatkę można niewielkim kosztem ją modyfikować. Piętro klatki to świetne miejsce na postawienie miseczek z pożywieniem, ponieważ myszy zasypują wszystko w tym pożywienie ściółką, więc na pięterku taka miska będzie bezpieczniejsza. Jeżeli chodzi o wodę to lepiej zainwestować w poidełko zamiast miseczki, myszy są dość ruchliwe, więc często miseczka byłaby wywrócona i pusta.

Posiadając myszy trzeba zwrócić szczególną uwagę nie tylko na klatkę i wyposażenie, ale również na odpowiednią ściółkę. Najczęściej kupowanym podłożem są trociny. Jest to dobry wybór pod warunkiem, że będą one bezzapachowe, miękkie oraz grube. Pył z trocin oraz zapachy mogą uczulać myszy i powodować nieprzyjemne konsekwencje. Myszy to delikatne stworzenia, które często przekopują się w trocinach, więc muszą być one miękkie.

Decydując się na opiekę nad zwierzakiem trzeba być odpowiedzialnym oraz dołożyć wszelkich starań żeby jakoś życia podopiecznego była jak najlepsza. Decyzja o posiadaniu myszy powinna być dobrze przemyślana.