Pokarm dla pyszczaków

Pokazuje 1 - 3 z 3 elementów
Pokarm dla pyszczaków

Mieszanki pokarmowe dla pyszczaków

Dieta poszczególnych gatunków ryb zależy w dużej mierze od rodzaju wody, w której żyją, występujących tam przedstawicieli flory oraz dostępności pożywienia. Są tez takie ryby, których dieta zależna jest od sposobu rozmnażania! Do ryb tych należą pyszczaki.

Pyszczaki - co to takiego?

Pyszczakami określa się ryby, które składają ikrę oraz przechowują ją we własnej jamie gębowej. Ikra inkubowana jest w worku gardzielowym, najczęściej przez samice. Samce niektórych gatunków biorą aktywny udział w inkubacji, przejmując tę funkcję od samic. Pyszczaki nie tylko inkubują ikrę w pysku, ale również ""przechowują"" tam młode, chroniąc je tym samym przed naturalnymi drapieżnikami.

Do ryb z rodziny pyszczaków zalicza się m.in. pielęgnice z jeziora Malawi i Jeziora Wiktorii, niektóre gatunki pielęgnic z jeziora Tanganika oraz tilapie. Do pyszczaków należą również głębinowe ryby żabnicokształtne.

Specyfika pyszczaków

Cechą charakterystyczną pyszczaków jest inkubowanie ikry w worku gardzielowym. Ten sposób ochrony ikry i narybku znacznie utrudnia zdobywanie pożywienia oraz jego konsumpcję. W trakcie, kiedy samice ikubują jaja, najczęściej przestają jeść. Jedynie niektóre gatunki pyszczaków potrafią jednocześnie jeść i nie wypuścić ikry z pyska. W tym czasie samce zajęte są najczęściej ochroną terytorium, które zajmują ryby. Samce stają się niekiedy bardzo agresywne. Kosztem procesu pożywiania się, skupiają się na ochronie samic.

Jak karmić pyszczaki?

Pyszczaki w warunkach naturalnych żyją najczęściej w miejscach ubogich w pożywienie. Żerują więc niemal przez cały dzień, przyjmują jednak jednorazowo małe dawki pokarmu.

Karmiąc pyszczaki w domowym akwarium można więc wzorować się na ich naturalnym trybie funkcjonowania, czyli podawać niewielkie ilości pokarmu w małych odstępach czasu. Sposób ten wymaga od właściciela poświęcenia rybom dużej uwagi, ale pozwala również bardziej urozmaicić ich dietę. Można bowiem za każdym razem podać inny rodzaj pokarmu.

Drugim sposobem jest rzadsze karmienie, raz lub dwa razy dziennie, podając jednocześnie duże porcje pokarmu. Sposób ten ma swoich zwolenników głównie wśród osób, które nie mogą sobie pozwolić na opiekę nad akwarium przez cały dzień.

Dieta pyszczaków

Niezależnie od częstotliwości karmienia, ważne jest, aby zapewnić pyszczakom maksymalnie zróżnicowaną dietę. Pokarm dla pyszczaków powinien więc składać się z naturalnych składników, będących odpowiednikami pożywienia dostępnego w naturalnych warunkach tych ryb.

Oferowany w naszym sklepie pokarm dla pyszczaków zawiera w swoim składzie niezbędne dla nich składniki mineralne, witaminy i pierwiastki. Niektóre mieszanki wzbogacone są o spirulinę, która zapewnia dużą dawkę protein. Dodatkowo, pokarm zawiera substancje smakowe, które zachęcają pyszczaki do jego spożywania. Regularne stosowanie tego pokarmu sprawia, że ryby są zdrowsze, a ich ubarwienie żywsze.

Proponowane mieszanki są bezpieczne w użyciu i można je wygodnie przechowywać. Zaspokajają zapotrzebowanie pyszczaków na pokarm niemal w 100%.