KATEGORIE
FILTRY

Kategorie

  • Kategoria

Filtry

Filtruj według

Dostępność

Dostępność

Marka

Marka

POKAŻ WYNIKI

Preparaty poprawiające jakość wody

Aktywne filtry

TETRA EasyBalance

TETRA EasyBalance

15,79 zł
Wybierz
Wybierz
x
  • Brak na stanie
Brak na stanie

Preparaty poprawiające jakość wody

Prawidłowa równowaga ekologiczna wody jest jednym z kluczowych czynników niezbędnych do utrzymania akwarium w doskonałym stanie. Woda w akwarium musi mieć odpowiedni odczyn, właściwy poziom twardości oraz zawartość pierwiastków, w tym tlenu i azotu. Dlatego warto stosować preparaty poprawiające jakość wody.

Posiadanie akwarium na pewno wymaga szczególnej troski i nie wystarczy wlać do niego wodę i wpuścić jakieś ryby. Trzeba pamiętać, że różne rodzaje ryb i roślin mogą mieć odmienne, bardzo indywidualne wymagania i na to należy zwrócić szczególną uwagę przy urządzaniu wielogatunkowego akwarium.

Odpowiedni odczyn wody

Niezwykle ważne jest zagwarantowanie w akwarium bardzo zbliżonego poziomu pH wody do tego, jaki występuje w naturalnych siedliskach ryb. To w dużym stopniu ogranicza możliwości życia w jednym miejscu gatunków o odmiennych za potrzebowaniach. W niektórych jeziorach afrykańskich odczyn wody jest zasadowy i wynosi około 8,5 w przeciwieństwie do kwasowego pH niektórych wód Amazonii. Dobrze też wiedzieć, że odczyn obojętny wynosi 7. Sprawdzenie wartości odczyny wody musi być regularne, a w pierwszych tygodniach istnienia akwarium nawet codzienne. Szczególnie niebezpieczne dla ryb okazują się nagłe spadki kwasowości, do których mogłoby dojść w przypadku braku systematycznej kontroli. To prosta czynność, wystarczą specjalne testery. W razie zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości trzeba zastosować preparaty poprawiające jakość wody, które skorygują niewłaściwy odczyn.

Warto przy tym pamiętać, że zmiany odczynu pH nie mogą być zbyt gwałtowne, ale stopniowe i stąd najlepiej skorzystać z gotowych preparatów. Wszelkie korekcje zaleca się przeprowadzać bez obecności ryb i roślin.

Twardość wody

Twardość wody w akwarium może mieć wartości od 0-5n i wtedy będzie to bardzo miękka woda do powyżej 30n, co oznacza bardzo twardą wodę. Stopień twardości zależy od ilości rozpuszczonych w wodzie soli. Chodzi tutaj zwłaszcza o sole wapniowe i magnezowe. Właściwa twardość ma szczególne znaczenie przy rozmnażaniu ryb bądź roślin wodnych. Najprostszym sposobem zmiany poziomu twardości wody jest zastosowanie specjalnych preparatów poprawiających jakość wody, natomiast do mierzenia stosuje się testery.

Stężenie tlenu w wodzie

To kolejny istotny parametr wody w akwarium i warto pamiętać, że ilość tlenu nie zależy jedynie od wydajności napowietrzacza lub pompek, ale tlen także jest wytwarzany przez rośliny wodne i pochodzi z powietrza ponad taflą. Przy temperaturze 25℃ normą będzie 5-7 mg/l. Nadmierne stężenie tlenu w wodzie prowadzi do niebezpiecznej dla ryb choroby gazowej, z kolei niedobory tlenu mogą spowodować uduszenie się ryb. Ilość tlenu również należy sprawdzać specjalnymi testerami, ale nawet obserwacja zachowania ryb może stanowić wskazówkę, że nie wszystko jest w porządku, np. drżenie płetw, zaczerwienione oskrzela bądź pływanie przy tafli wody.

Zawartość azotanów, azotynów i innych pierwiastków oraz związków chemicznych.

Przy zbyt dużej ilości ryb, ich przekarmianiu, nieprawidłowo funkcjonującej filtracji albo za małej częstotliwości czyszczenia zbiornika pojawia się nadmiar związków azotu, który przyczynia się do chorób, a nawet śmierci ryb. Nadmiar fosforanów prowadzi natomiast do wzrostu glonów. Żelazo jest konieczne, aby rośliny akwariowe ładnie rosły, ale jego nadmiar jest szkodliwy dla ryb. Bardzo trzeba też uważać na poziom miedzi, która jest po prostu toksyczna dla ryb. Z kolei chlor może spalać ich błony śluzowe, więc nie wolno wpuszczać ryb do świeżo nalanej wody z kranu. Trudno byłoby też o bujny wzrost i rozmnażanie roślin bez odpowiedniego poziomu dwutlenku węgla. Jak widać, niektóre pierwiastki i związki chemiczne pełnią kluczowe role w utrzymywaniu równowagi ekologicznej w akwarium.

Warto podkreślić, że specjalne preparaty poprawiające jakość wody w akwarium stanowią spore ułatwienie w codziennej pielęgnacji ryb i roślin wodnych. Stabilizują poziom pH i twardości wody, normalizują skład chemiczny, zapobiegają gwałtownym spadkom kwasowości. Pozwalają też na ograniczenie konieczności wymiany wody do zaledwie dwóch razy na rok i sprawiają, że zarówno ryby, jak i rośliny mają idealne warunki do życia.

Opinie

5
Dawid dnia 2019-12-03 dodał komentarz o tytule: Sprawdzony produkt

Na rynku łatwo o preparaty poprawiające jakość wody. Problem w tym, że większość z nich po prostu nie działa. Tutaj kupiłem skuteczne, więc dalej szukać nie muszę. Od kilku miesięcy zamawiam tylko tutaj i Wam polecam to samo :)

5
Małgorzata dnia 2020-07-09 dodał komentarz o tytule: Dla mnie super

Ja kupiłam u Was dobrej jakości preparat poprawiający jakość wody. U mnie sprawdził się świetnie, więc mogę go polecić.

5
iza.okon dnia 2020-07-14 dodał komentarz o tytule: Jest ok

Preparat z mikroelementami do akwariów, który kupiłem, polecał moi już dawno kolega. Nie zawiodłem się. Dobra jakość za sensowną cenę.