KATEGORIE
FILTRY

Kategorie

  • Kategoria

Filtry

Filtruj według

Dostępność

Dostępność

Marka

Marka

POKAŻ WYNIKI

CO2 w akwarium

Aktywne filtry

Dlaczego CO2 w akwarium jest tak ważne?

Prawidłowy proces fotosyntezy nie może odbyć się bez towarzystwa dwutlenku węgla. Jest on niezbędny do rozwoju każdej rośliny. Można powiedzieć, że to podstawowa substancja umożliwiająca życie roślinom akwariowym. Dzięki CO2 w akwarium rośliny rosną szybciej i zdecydowanie rzadziej ulegają jakiemukolwiek uszkodzeniu. W przypadku mniejszego akwarium nie będzie to miało aż takiego znaczenia, ale w większych akwariach zalecane jest, abyś zadbał o ten aspekt. Jednakże nadmiar roślin może być szkodliwy dla ryby - pamiętaj o tym.
Regularnie wprowadzając dwutlenek węgla do swojego akwarium, hamujesz porost glonów i poprawiasz stan zdrowia swoich roślin. Dodatkowo bez Co2 roślina nie jest w stanie pobierać odpowiedniej ilości światła (które jest niezbędne do fotosyntezy), nawet jeśli oferowane przez właściciela oświetlenie jest intensywne. Żeby uniknąć niepotrzebnych wydatków i umożliwić roślinie prawidłowy rozwój należy zadbać o dostarczanie jej odpowiednich minerałów i substancji. Sposoby na ich dostarczanie są niezwykle istotne!

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Stężenie CO2 ma bezpośrednie przełożenie na wartość pH i twardość węglanową. Rośliny w akwarium pobierają do procesu - znanym jako fotosynteza - na początku dwutlenek węgla z wody w formie gazu CO2, ale potem uzyskują CO2 z dwuwęglanu wapnia. Skutkuje to podniesieniem poziomu pH w akwarium. Z kolei spadek pH następuje poprzez wprowadzenie dodatkowego dwutlenku węgla. Dodając dwutlenek węgla możemy bardzo łatwo zakłócić naturalną równowagę pomiędzy różnymi czynnikami w ograniczonym środowisku. Zawartość CO2 staje się niebezpieczna wtedy, gdy zostanie przekroczona granica wytracania się soli wapniowych. Po przekroczeniu granicy wartość pH wody silnie spadnie. Jeśli woda jest miękka o twardości 4-5°n to może wystąpić mała ilość soli wapnia, aby związać dodatkowe ilości CO2. W takim przypadku może dojść do zakwaszenia wody.

Akwaria, jakie oferują nam sklepy akwarystyczny, przeważnie są wykonane ze szkła albo akrylu. Akwarium szklane wybierane jest bardzo często przez doświadczonych akwarystów. Jednakże takie akwarium może mieć kilka wad odnośnie bezpieczeństwa. Akwarium szklane jest cięższe i istnieje przy nim zawsze większe ryzyko jego złamania lub nawet pęknięcia. Takie akwarium ma za zwyczaj połączone krawędzie przez silikon, który gwarantuje mniejsze bezpieczeństwo uszkodzenia. Trzeba przytoczyć, że akwarium szklane jest zdecydowanie znacznie tańsze niż akrylowe i dają one w pełni swobodny dostęp do zbiornika w którym hodujesz ryby akwarystyczne. Trzeba dodać także to, abyś pod żadnym pozorem nie przenosił zbiornika z jakimkolwiek przedmiotem w środku, częściowo wypełnionym akwarium, ponieważ zwiększasz w ten sposób ryzyko nieszczęśliwego wypadku. Należy pamiętać, że ogólnie wszelkie gwarancje są wtedy unieważniane, jeśli zostaną przeniesione z czymkolwiek w środku. Inne środki ostrożności obejmują następujące czynności: musisz upewnić się że urządzenia jakie używasz, są specjalnie przeznaczone do pracy w akwarium. Używaj także listwy zasilającej z zawsze wbudowanym wyłącznikiem, wyłącz również wszystkie urządzenia przy pracy wokół akwarium - nie chcesz przecież zwarcia lub podboru prądu. Regularnie kontroluj wszystkie urządzenia i nie wahaj się nigdy wymienić tych uszkodzonych urządzeń. Podstawowe zasady bezpieczeństwa to złota zasady dobrego hodowcy!

Sposoby dostarczania CO2 w akwarium

Sposób dostarczania CO2 będzie różnił się w zależności od jego wielkości oraz ilości dostarczanego światła. W większych akwariach ma to ogromne znaczenie.
Pierwszym sposobem jest podawanie dwutlenku węgla w płynie. Błędnie uważa się, że jest on podawany do wody, przez co występuje ryzyko obniżenia pH, jednak nie trzeba się o to martwić. Preparat trafia bezpośrednio do rośliny i tam transformuje się w dwutlenek węgla, należy pamiętać jedynie o tym, że Co2 w płynie nadaje się jedynie do małych akwariów. Istnieją również tabletki z Co2 oraz specjalistyczne butle, te drugie zaleca się raczej do większych zbiorników.
Liczba bąbelków także ma znaczenie. Na pewno dobrym zabiegiem będzie zaopatrzenie się w licznik bąbelków - będziesz w stanie zmierzyć, jak dużą ilość gazu z zestawu CO2 dodajesz do zbiornika. Musisz jednak wiedzieć, że dozowanie CO2 to trudna rzecz, zwłaszcza dla początkujących. Jeżeli posiadasz akwarium około 30l, to dozuj 3 bąbelki/min - reszta bąbelków, adekwatnie do tej wartości. Dla wielu osób może to być skomplikowane rozwiązanie, ale zawsze możesz poprosić o pomoc fachowców! Do uzupełnienia zapasów możesz użyć odpowiedniej butli CO2.

Uzyskanie zdrowego i pięknego akwarium

Jak sam widzisz CO2 do akwarium jest niezwykle ważne, aby utrzymać je piękne i zdrowe. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z akwarystyką, to musisz zadbać o podstawowe rzeczy. Jeżeli pragniesz bujnej roślinności, to zestawy CO2 do akwarium będą bardzo przydatne - możesz sprawdzić ile CO2 zawiera Twoje akwarium. Jeżeli jest jej zbyt mało, to wybór butli CO2 do akwarium będzie dobrym zakupem. Dobrze zrobisz, jeżeli butla CO2 będzie stała obok akwarium - pomocna będzie w nagłych sytuacjach. Jak sam widzisz, zestaw CO2 do akwarium to rzecz niezbędna! Z pewnością pomoże Ci zadbać o bujność Twoich roślin. Jednakże wybór samej butli to nie wszystko! Cena butli CO2 to koszt około 15 zł, więc jest to naprawdę niska cena gazu. Jeżeli nie wiesz, jak butla powinna być używana, to popytaj w sklepie - jeżeli potrzebujesz pomocy. pracownicy z pewnością pomogą Ci ją wybrać oraz wytłumaczą sposób używania.. Jednakże sama butla to za mało.

Absolutną podstawą jest zadbanie także o ilość pH wody - ponieważ wpływa on na zdrowie oraz kondycje Twoich ryb, poprzez jakość wody. Z pewnością zbyt niskie będzie działało niekorzystnie! Większość gatunków, które posiadają początkujący akwarzyści, może przebywać w wodzie o wartości pH ok. 7 – czyli woda kranowa. Węgiel aktywny przyda się do jej dodatkowego oczyszczenia - węgiel zmieszany z wodą w żaden sposób nie działa szkodliwie. W przypadku większego akwarium z wodą, są one obowiązkowe. Warto zaznaczyć, że obniżenie lub podwyższenie pH wody w akwarium umożliwiają odpowiednie preparaty. Produkty akwariowe to coś, co potrzebujesz! Zakup zestawu CO2 do akwarium to koszt około 30 zł. Oczywiście droższe zestawy także są dostępne - warto jednak zacząć od tańszego, abyś nauczył się jak dawkować oraz jak go używać. Pamiętaj, że nadmiar gazu może być niebezpieczny. Twoje zdrowe akwarium CO2 jest w zasięgu ręki!

Jeżeli szukasz nowoczesnych rozwiązań, to jednym z nich będzie komputer pH lub sonda. Odpowiadają za dawkowanie tego związku do wody. Ta nowoczesna technika coraz częściej znajduje zastosowanie u początkujących jak i zaawansowanych posiadaczy akwariów - warto przemyśleć to rozwiązanie. Jeżeli potrzebujesz pomocy przy pomiarze temperatury, to również nie musisz się niczym martwić - kolejnym atutem będzie to, że przeważnie posiadają one także pomiar temperatury. Z pewnością dla wielu osób będzie to przydatna rzecz!

Opinie

5
Estera_93 dnia 2019-12-18 dodał komentarz o tytule: Sprawdzone produkty

CO2 do akwarium jest po prostu niezbędne, rybki mogą bez tego mieć naprawdę poważne problemy, w końcu tutaj chodzi o fotosyntezę.

5
Janusz dnia 2020-10-22 dodał komentarz o tytule: Kupiłem i polecam

To u was zakupiłem co2, akwarium ma w końcu wszystko, czego mu potrzeba, super sklep, szybka wysyłka, na pewno wrócę po więcej :).

5
Marcinkowska dnia 2020-10-26 dodał komentarz o tytule: Zadowolony klient

Niedawno kupiłam rybki i akwarium, co2 było jedyną bardzo ważną rzeczą, której brakowało moim nowym bojownikom, u Was znalazłam go i to w spoko cenie.

4
Wioletka dnia 2020-11-06 dodał komentarz o tytule: Szukałam i mam!

Dwutlenek węgla do akwarium od AlleZoo to produkt godny polecenia, fajnie, że jesteście!

5
Elizka.99 dnia 2020-11-10 dodał komentarz o tytule: Super sklep!

Jestem bardzo zadowolona z ekspresowej wysyłki, co2 w akwarium odgrywa bardzo ważną rolę, dobrze, że macie wszystko, czego potrzeba każdemu zwierzakowi :).