Klatka dla świnki morskiej

Pokazuje 1 - 13 z 13 elementów
Klatka dla świnki morskiej

Świnki morskie to jedne z najchętniej wybieranych zwierząt domowych. Są łagodne, inteligentne i szybko nawiązują dobry kontakt z człowiekiem. W warunkach domowych mogą żyć zdrowo i szczęśliwie – pod warunkiem, że zapewni im się właściwe warunki do rozwoju. Uwagę należy zwrócić nie tylko na jakość i skład karmy podawanej zwierzęciu, ale przede wszystkim na zorganizowanie lokum, w którym świnka będzie czuła się komfortowo. Jak powinna wyglądać idealna klatka dla świnki morskiej?

Jaka klatka dla świnki morskiej?

Na przyjęcie pod swój dach świnki morskiej należy dobrze się przygotować, żeby zwierzątko szybko zaaklimatyzowało się w nowym domu. Jednym z najważniejszych zadań dla przyszłego hodowcy kawii domowej jest zorganizowanie odpowiedniego lokum – to musi spełniać określone wymagania zarówno jeśli chodzi o jakość wykonania, jak i o wielkość oraz wyposażenie.

Przymierzając się do zakupu klatki dla świnki morskiej, warto zapoznać się z charakterystykę tego zwierzęcia. Świnki morskie żyją na ziemi – to znaczy, że w przeciwieństwie do chomików czy szczurów nie wspinają się i nie skaczą. Ich klatka nie musi być wysoka, ale powinna mieć na tyle dużą powierzchnię, by zwierzątko mogło się w niej swobodnie poruszać. Nie należy umieszczać w środku stromych schodków czy kołowrotka, bo świnka nie jest przystosowana do korzystania z nich i może zrobić sobie krzywdę. Kuweta klatki powinna mieć odpowiednio wysokie brzegi, by trociny czy żwirek nie wysypywały się na zewnątrz. Nie należy umieszczać świnek morskich w szczelnie zabudowanych klatkach z plastikową górą, ponieważ zwierzątku będzie brakowało tlenu, a dodatkowo w środku będzie panował nieprzyjemny, intensywny zapach moczu. Dużo lepszą opcją są klatki z metalowymi szczeblami, które gwarantują prawidłowy przepływ powietrza oraz lepszy kontakt ze zwierzęciem.

Klatka dla świnki morskiej – jaki rozmiar?

Bardzo ważnym kryterium przy wyborze klatki dla świnki morskiej jest rozmiar. Hodowcy coraz lepiej zdają sobie sprawę z potrzeb kawii domowej i wiedzą, że umieszczanie zwierzątka w terrarium, w którym nie ma ona możliwości wykonania kilku kroków, to bardzo zły pomysł. Żyjąca w takich warunkach świnka nie tylko jest nieszczęśliwa, ale też szybko zaczyna chorować z powodu braku ruchu.

Jaką wielkość powinna mieć klatka dla świnki morskiej? Za minimalny rozmiar uznaje się 80x50 dla jednego zwierzątka, ale im większe będzie lokum, tym świnka będzie bardziej zadowolona. Ponieważ świnki morskie to zwierzątka stadne i poleca się je trzymać co najmniej w parce, większość producentów oferuje z myślą o tych gryzoniach klatki w rozmiarach około 100x50 lub więcej. Duża klatka dla świnki morskiej zapewni zwierzątkom lepsze warunki życia, a także odciąży właściciela. Kiedy ten nie będzie miał czasu wypuścić świnek do pobiegania poza klatką, będzie miał pewność, że w niej zwierzęta nie przebywają w ścisku i jest im wygodnie. Co więcej, dużą klatkę dla świnki morskiej łatwiej będzie urządzić – bez problemu znajdzie się w niej miejsce zarówno na miseczki, poidełko i paśnik, jak i akcesoria do zabawy oraz strefę wypoczynku.