Klatka dla szynszyla

Pokazuje 1 - 3 z 3 elementów
Klatka dla szynszyla

Szynszyle to małe, spokrewnione ze świnką morską gryzonie, pochodzące z Ameryki Południowej. W naturalnym środowisku szynszyle są zwierzętami stadnymi i prowadzą nocny tryb życia. Znane są z pięknego, miękkiego futra i długiego jak na gryzonie życia – żyją nawet do 20 lat. Jako zwierzątko domowe są łatwe w utrzymaniu, dobrze znoszą samotność, a z zapasem jedzenia i wody spokojnie można je zostawić same w domu nawet na kilka dni, dlatego na ich hodowlę decyduje się coraz więcej osób.

Od czego zacząć?

Jeżeli zdecydowaliśmy się na zakup tego uroczego gryzonia, przede wszystkim należy zadbać o odpowiednio urządzoną klatkę. Szynszyle znane są z zamiłowania do skakania, biegania i wspinania się, zatem mimo iż same są niewielkich rozmiarów, klatka dla szynszyla powinna być na tyle duża, aby mógł się po niej swobodnie poruszać. Dobrze, aby była wyposażona w półeczki, schodki i inne elementy, po których zwierzak będzie mógł się wspinać.

Urządzanie klatki dla szynszyla

Niezwykle ważne jest utrzymanie w klatce stałej temperatury – klatka dla szynszyla powinna znajdować się z dala od grzejników, otwartego okna i przeciągów. Ponieważ szynszyle mają czuły słuch, trzymajmy ją też jak najdalej od źródeł hałasu takich jak głośniki, radio czy telewizor.

W klatce dla szynszyla powinny ponadto znajdować się:
• pojemnik przeznaczony do kąpieli pyłowych, dzięki którym zwierzątko będzie mogło usunąć z futra tłuszcz i zanieczyszczenia; najlepiej do tego celu nadaje się mieszanka piasku i minerałów szlachetnych;
• poidełko z dozownikiem wewnątrz klatki - woda w poidełku powinna być zawsze świeża, a poidełko zawsze czyste, aby nie namnażały się w nim szkodliwe bakterie;
• miseczka z karmą – domowe szynszyle można karmić specjalnym granulatem, sianem, suszonymi owocami;
• gryzaki lub wysuszone gałązki drzew (najlepiej jabłoni, akacji, dębu czy brzozy) służące do ścierania siekaczy oraz stanowiące źródło substancji wspomagających przemianę materii.

Tak wyposażona i utrzymywana w czystości klatka dla szynszyla sprawi, że naszemu zwierzątku będzie się dobrze żyło przez wiele lat.