Oświetlenie akwarium

na stronę
Pokazuje 1 - 20 z 32 elementów
Oświetlenie akwarium

Dobrze dobrane oświetlenie to niezbędne wyposażenie każdego akwarium. Zapewnia rybom i roślinom optymalne warunki do życia, a ponadto sprawia, że akwarium prezentuje się o wiele bardziej efektownie. To jeden z pierwszych elementów wyposażenia, o których powinniśmy pomyśleć przy zakładaniu nowego zbiornika.

Dlaczego oświetlenie do akwarium jest niezbędne?

Wielu osobom wydaje się, że światło w akwarium pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Sprawia, że zbiornik lepiej się prezentuje, a znajdujące się w nim rośliny i ryby są lepiej wyeksponowane. W rzeczywistości oświetlenie do akwarium odgrywa znacznie ważniejszą rolę - jest niezbędne do życia wszystkim znajdującym się w nim organizmom. Umożliwia roślinom wytwarzanie w procesie fotosyntezy tlenu potrzebnego do życia rybom. W przypadku ryb oświetlenie akwariowe odpowiada za regulowanie wielu podstawowych procesów życiowych, takich jak tarło, czy cykle przyjmowania pokarmu.

Elementy charakteryzujące oświetlenie

Oświetlenie akwariowe charakteryzuje szereg parametrów, takich jak moc, jasność, współczynnik oddawania kolorów, czy barwa. Informacje o wartościach tych parametrów powinny znajdować się na opakowaniach poszczególnych lamp. Należy przywiązywać dużą wagę do tych oznaczeń, ponieważ nie każdy rodzaj oświetlenia jest odpowiedni dla każdego gatunku roślin czy ryb. Zwykle dąży się do tego, by lampy do akwarium zapewniały oświetlenie, które w jak najwyższym stopniu przypominały naturalne. Zdarzają się jednak bardziej wymagające rośliny, które potrzebują bardziej intensywnego światła.

Jak wybierać oświetlenie do akwarium?

Wybierając lampy do akwarium należy uwzględnić kilka istotnych czynników. Do najważniejszych należą:

  • wymiary i pojemność akwarium,
  • rodzaj akwarium oraz gatunki roślin i zwierząt, które będziemy w nim hodować.

Generalna zasada jest prosta - im większe akwarium, tym więcej światła potrzebuje. Zazwyczaj przyjmuje się, że w akwarium o wysokości do 50 cm należy zapewnić 0,75 W oświetlenia na litr wody, natomiast w zbiornikach wyższych niż 50 cm - 1 W na litr.
Jeszcze przed wyborem oświetlenia dobrze jest też wiedzieć, jakie ryby i rośliny będziemy hodować. Wiele z nich ma swoje specyficzne wymagania pod względem oświetlenia. Jeśli nie zapewnimy im odpowiednich warunków, nie będą się prawidłowo rozwijać i zaczną obumierać.

Jakie rodzaje oświetlenia mamy do dyspozycji?

Do najpopularniejszych rodzajów oświetlenia stosowanych w akwariach należą:

  • belki oświetleniowe,
  • świetlówki,
  • listwy oświetleniowe LED.

Poszczególne rodzaje różnią się między sobą sposobem montażu, funkcjonalnością i ilością zużywanej energii elektrycznej. Za najbardziej ekonomiczne i nowoczesne uznaje się obecnie oświetlenie ledowe.

Jak oświetlać akwarium?

Zazwyczaj przyjmuje się, że optymalny czas oświetlania akwarium to 12-14 godzin dziennie. Przez pozostałą część doby światło powinno być wyłączone. Popularnym rozwiązaniem jest także stosowanie światła nocnego o obniżonej intensywności, w efektowny sposób oświetlającego akwarium również po zmroku.

Wybierz odpowiednie oświetlenie dla swojego zbiornika

Oświetlenie do akwarium ma duże znaczenie dla zdrowia ryb, gdyż światło reguluje ich podstawowe procesy życiowe.

Dodatkowo oświetlenie pełni funkcję dekoracyjną w pomieszczeniu oraz pozwala na zachowanie w akwarium przemienności dnia i nocy. Aby oświetlić zbiornik nie można użyć zwykłej żarówki, gdyż ich światło nie zawiera odpowiedniej długości fal, co sprawia że rośliny nie mogą z nich korzystać.

Oprócz odpowiednich długości fal rośliny w akwarium potrzebują odpowiedniej mocy oświetlenia. Obecnie powszechnie stosowana jest świetlówka akwarystyczna. Moc świetlówki dobiera się do pojemności zbiornika oraz do potrzeb organizmów w nim przebywających. Świetlówka akwarystyczna jest bardzo ekonomiczna i doskonale oświetla cały zbiornik.

Świetlówki akwarystyczne dostępne są w różnych długościach i mocach. W naszej szerokiej ofercie dostępne są świetlówki akwarystyczne, które występują w dwóch rodzajach:

  • świetlówki t5 oraz
  • świetlówki t8.

Świetlówki t5 są mniejsze i cieńsze niż świetlówki t8. Świetlówki akwarystyczne stymulują rozwój roślin oraz podkreślają kolorystykę ryb.