KATEGORIE
FILTRY

Filtry

Filtruj według

Dostępność

Dostępność

Marka

Marka

POKAŻ WYNIKI

Napowietrzanie akwarium

Aktywne filtry

AQUAEL OXYPRO 150

AQUAEL OXYPRO 150

117,89 zł

(117,89 zł szt.)

(1)
  • Brak na stanie
Brak na stanie
JENECA Listwa napowietrzająca

JENECA Listwa napowietrzająca

31,29 zł

(31,29 zł szt.)

Wybierz
Wybierz
x
do 24h

Urządzenia do napowietrzania wody w akwarium

Do prawidłowego funkcjonowania ryby akwariowe potrzebują tlenu rozpuszczonego w wodzie. W warunkach naturalnych w zbiornikach wodnych tlen jest wytwarzany przez rosnące pod wodą rośliny fotosyntetyzujące. Dodatkowo pewna ilość tlenu przechodzi do wody z powietrza atmosferycznego. W przypadku akwariów bardzo często są one zamknięte. Obecność roślin akwariowych produkujących tlen nie może być jedynym jego źródłem, dlatego konieczne jest napowietrzanie akwarium.

Sprzęt do natleniania wody

Natlenianie wody w akwarium odbywa się za pomocą specjalnych napowietrzaczy, tzw. brzęczyków. Brzęczyk do akwarium swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu brzęczeniu podczas pracy. Taki napowietrzacz montuje się w akwarium podłączając do źródła prądu. Napowietrzacz wtłacza drobne bąbelki powietrza bezpośrednio do wody, tworząc w wodzie widoczną gołym okiem kolumnę bąbelków. W zależności od objętości akwarium oraz ilości żyjących w nim rybek można dowolnie regulować ilość pompowanego do wody powietrza. Należy pamiętać, że nadmierne napowietrzanie również nie jest wskazane, szczególnie w małych akwariach.

Kamienie napowietrzające

Dobrym sposobem na napowietrzenie akwarium jest kamień napowietrzający. Posiada on na swojej powierzchni wiele bardzo drobnych porów. Podłączony do pompki akwarystycznej ma za zadanie rozdrabniać bąbelki powietrza i wtłaczać je do wody. Takie kamienie są niezwykle tanie, dlatego warto je wypróbować w swoim akwarium. Kamień napowietrzający pozwala na wtłoczenie większej ilości powietrza w głąb akwarium i rozprowadzenie tlenu równo na całej objętości akwarium.

Jak dobrać napowietrzacz do akwarium

Mechaniczne wtłaczanie bąbelków powietrza do akwarium to najlepszy sposób, by utrzymać wewnątrz odpowiednie warunki do rozwoju ryb. W połączeniu z dobrym filtrem usuwającym zanieczyszczenia, napowietrzacz będzie doskonale spełniał swoją rolę, pozostawiając akwarium czyste, bez szkodliwych rybich wydalin i osadów wytworzonych przez glony i rośliny. Dobór systemu filtracji i napowietrzania powinien odbywać się na podstawie dwóch kryteriów: pojemności akwarium i ilości żyjących w nich ryb. Im większe akwarium, tym większy zasięg musi mieć brzęczyk do akwarium. Natlenianie wody w akwarium będzie skuteczne, jeśli tlen zostanie rozprowadzony równomiernie na całej powierzchni wody. Liczba ryb też ma znaczenie. Jeśli jest ich więcej, wówczas zużywają więcej tlenu i potrzebna jest większa jego podaż. Napowietrzanie akwarium powinno się odbywać stale, przez 24 godziny na dobę w równomiernym tempie. Dlatego należy używać urządzeń energooszczędnych. Wybór dobrej jakości urządzenia sprawi, że nie ulegnie ono awarii i tym samym nie narazi naszych ryb na uszczerbek na zdrowiu.

Co dokupić do brzęczyka?

Przy wyborze napowietrzacza do akwarium będą potrzebne również dodatkowe elementy - zawory, wężyki, zaciski do wężyków. Urządzenia do filtrowania i napowietrzania nie są zbyt skomplikowane, jednak czasem niektóre ich elementy wymagają wymiany. Dlatego warto poznać pokrótce ich budowę i sposób działania, zanim wybierze się ten najbardziej optymalny model.

Podsumowując - Zadbaj o odpowiednie napowietrzenie!

Jeśli chcemy by rybki prawidłowo się rozwijały musimy zadbać o prawidłowe napowietrzanie akwarium. Im więcej jest rybek w akwarium tym więcej zużywają tlenu Napowietrzacz do akwarium ma za zadanie dostarczać odpowiednią ilość tlenu do wody oraz prawidłowo ją rozprowadzić go po całym zbiorniku. Napowietrzacz do akwarium jest konieczny kiedy hodujemy dużą ilość rybek lub mamy w nim małą ilość roślin zajmujących się produkcją tlenu. W naszej szerokiej ofercie dostępne są posiadające nowoczesny wygląd i kształt pompki do akwarium. Ważne jest żeby pompka do akwarium miała moc dostosowaną do objętości zbiornika.

Pompka do akwarium powinna być zabezpieczona przed cofnięciem się wody w razie jakiejś awarii. W tym celu należy zamontować zawór zabezpieczający tzw. Zaworek zwrotny na wężyku łączącym brzęczyk z naszym rozpylaczem.

W naszym sklepie znajdziecie Państwo także wężyki do napowietrzania, zaworki oraz kurtyny i kamienie napowietrzające.

Kamienie napowietrzające są ciekawym rozwiązaniem, gdyż tworzą piękny efekt wizualny w postaci ściany bąbelków powietrza. Wystarczy podłączyć kamień z pompką do akwarium za pomocą wężyka i umieścić w wybranym miejscu.

Pamiętajmy, że napowietrzanie akwarium ma ogromny wpływ na zdrowie i kondycję mieszkańców zbiornika.

Opinie

5
natka.96 dnia 2019-12-09 dodał komentarz o tytule: Kupiłam i używam!

Profesjonalny sprzęt, idealne napowietrzanie akwarium. Kupiłam ten sam, co zamówiłam wcześniej - jakieś cztery miesiące temu. Działa bez problemu, ani razu nie miałam z nim problemów :) mam nadzieję nowy będzie taki sam!

5
Michał dnia 2020-07-14 dodał komentarz o tytule: Jest w czym wybierać

Spory wybór, jeśli chodzi o napowietrzacze. Ten napowietrzacz do akwarium, który kupiłem, sprawdza się doskonale.

5
Tomek dnia 2020-07-16 dodał komentarz o tytule: Trafiłem w dziesiatkę

Wybrałem napowietrzanie wody w akwarium z wyższej półki, żeby mieć pewność, że będzie niezawodny przed długi czas. No i się nie myliłem.

5
Basia dnia 2020-07-21 dodał komentarz o tytule: Jest ok

Kupiony przeze mnie napowietrzacz akwarium sprawdza się świetnie. Działa, jak powinien, więc wszystko ok.

5
Joanna dnia 2020-07-23 dodał komentarz o tytule: Dobra oferta

Dobra oferta, jeśli chodzi o napowietrzacze. Napowietrzenie akwarium jest naprawdę ważne dla ryb i dla roślin akwariowych.