KATEGORIE
FILTRY

Kategorie

  • Kategoria

Filtry

Filtruj według

Dostępność

Dostępność

Marka

Marka

POKAŻ WYNIKI

Zwalczanie glonów w akwarium

Aktywne filtry

TETRA AlguMin* Plus

TETRA AlguMin* Plus

12,69 zł
Wybierz
Wybierz
x
do 4 dni
Tropical preparat ALGIN

Tropical preparat ALGIN

7,29 zł

(7,29 zł szt.)

Wybierz
Wybierz
x
(1)
do 24h

Zwalczanie glonów w akwarium

Każdy hodowca rybek - czy to amator, czy profesjonalista - niejednokrotnie zmierzył się z dość problematyczną kwestią, jaką są glony w akwarium. Teoretycznie we właściwie utrzymywanym akwarium problem ten nie powinien w ogóle występować, jednak doświadczenie pokazuje, że nawet najczystsze zbiorniki mają w sobie nawet niewielką ilość glonów.

Jak powstają glony?

To, co powoduje, że glony zaczynają się nadmiernie rozwijać w zbiornikach akwarystycznych, to zachwiana równowaga między ilością mikroelementów a zapotrzebowaniu na nie ze strony roślin. Szczególną zaś rolę odgrywa tutaj nadmiar fosforu. Zbyt duża ilość elementów odżywczych w wodzie pozwala więc na błyskawiczny rozrost niepożądanych organizmów. Gdy w wodzie jest zachowana równowaga, glony po prostu przegrywają z innymi roślinami w walce o pożywienie, a tym samym nie mają możliwości rozwoju.

Rodzaje glonów

W przypadku akwariów najczęściej ma się do czynienia z czterema rodzajami glonów:

  1. Pierwszym z nich są okrzemki, które pojawiają się, kiedy mamy nadmiar fosforanów oraz azotanów przy jednoczesnym niedoborze światła. Są brązowe i pojawiają się zarówno na roślinach, dekoracjach, jak i szybach. Ze względu na to, że blokują dostęp światła, są zabójcze dla roślin.
  2. Kolejny rodzaj to krasnorosty. Jak wskazuje nazwa zazwyczaj posiadają kolor czerwonawy, jednak nie jest to regułą. Za ich występowanie odpowiada złe nawożenie - nadmiar fosforanów i azotanów. Ze względu na to, że upodobały sobie liście, większa ich ilość może powodować obumieranie rośliny.
  3. Trzeci rodzaj to zielenice, których przyczyną jest oświetlenie słoneczne bądź nadmiar światła sztucznego. Zbyt duża ich ilość w akwarium jest zagrożeniem dla rybek - glony mogą zalepiać im skrzela lub wpływać na znaczne zmniejszenie ilości tlenu w wodzie.
  4. Jako glony wiele osób kwalifikuje również sinice, które są jednak cyjanobakteriami. Pojawiają się one, kiedy w wodzie mamy do czynienia ze zbyt dużą zawartością fosforanów przy jednoczesnym braku azotanów. Swoją nazwę uzyskały dzięki swojemu niebiesko-zielonemu zabarwieniu. Ze względu na to, że mogą pokryć całą roślinę i doprowadzić do ich obumarcia. Ich pojawienie się w akwarium może również poważnie zachwiać zawartością tlenu w wodzie.

Jak poradzić sobie z problemem?

Zwalczanie glonów w akwarium powinno się przede wszystkim opierać na próbie przywrócenia właściwego poziomu różnych substancji odżywczych w wodzie. Czasami wymaga to wymiany części wody, usunięcia widocznych glonów czy też usunięcia roślin, które zostały silnie pokryte przez te organizmy. Warto też sięgnąć po pomoc w postaci łagodnych środków, które zwalczają glony. Jednak najlepszym sposobem jest zabezpieczenie się przed wystąpieniem sytuacji, w której glony zaczną powoli przejmować dominującą pozycję w akwarium. Dlatego też istotne jest właściwe oczyszczanie nowych roślinek przed umiejscowieniem ich w zbiorniku. Świetnym sposobem, który może być przydatny zarówno w trakcie działań prewencyjnych, jak i w usuwaniu problemu glonów, jest zastosowanie filtrów z lampami UV. W ten sposób będziemy się cieszyć piękną i czystą hodowlą.Zawarte w tej kategorii preparaty z pewnością pomogą Ci w walce z glonami.

Opinie

5
blazej_56 dnia 2019-10-01 dodał komentarz o tytule: dobre preparaty!

Jakiś czas temu pojawiały się u mnie okrzemki w akwarium! Czytałem, że plagi okrzemek dość często nawiedzają akwarystów, dlatego aż tak się nie wystraszyłem. Wybrałem preparaty do zwalczania glonów akwarium i po problemie!

5
Lucia.99 dnia 2020-07-09 dodał komentarz o tytule: Sprawdziło się

Glony w akwarium to spory problem. U mnie pojawiły się zielenice i nie było wcale ciekawie...

5
Joanna.p dnia 2020-11-24 dodał komentarz o tytule: Najlepsze na rynku

Krasnorosty w akwarium pojawiły się u mnie dosyć niedawno. Na AlleZoo znalazłam odpowiednie specyfiki, które pomogły mi się z nimi uporać. Naprawdę polecam!

5
Anka dnia 2020-11-25 dodał komentarz o tytule: Świetnie zwalczają!

Preparaty od Was są najlepsze na zielenice w akwarium! Nie sądziłam, że mogę się pozbyć ich tak szybko i sprawnie. Dzięki bardzo, na pewno zawitam tutaj ponownie! :)

5
maciej dnia 2020-11-26 dodał komentarz o tytule: Odpowiednie na wszystko

Niesamowite, na Waszej stronie znalazłem wszelkie preparaty, dosłownie na wszystkie rodzaje glonów w akwarium. Od razu znalazłem coś na swój typ glona, którego szybko i bezinwazyjnie pozbyłem się ze środowiska moich ryb.