Karmniki dla ryb

Pokazuje 1 - 7 z 7 elementów
Karmniki dla ryb

Wydawałoby się, że opieka nad rybkami akwariowymi to nic trudnego. Ot, co jakiś czas wsypać jedzenie, a gdy już nie da się patrzeć na akwarium, dokładnie je wyczyścić. Akwariarz w tym momencie chwyta się za głowę, bo hodowla rybek to przecież nie byle co i trzeba podejść do tego na poważnie, nabyć wiedzę i umiejętności, a przynajmniej właściwy sprzęt. Najlepiej zacząć od dobrego karmnika dla rybek.

Czy karmniki dla ryb są potrzebne?

Karmienie rybek nie jest może najtrudniejszą czynnością, jaką można sobie wyobrazić, ale z pewnością wymaga pewnej wiedzy i wprawy. Przede wszystkim trzeba dbać o właściwe porcje, regularność i oczywiście odpowiedni pokarm. Jeżeli chodzi o ostatnią kwestię, początkujący akwaryści i osoby, które po prostu mają w domu kilka rybek akwariowych, zazwyczaj wybierają gotowy pokarm dla ryb.

Karmnik dla rybek to urządzenie, które na pewno się przyda. Jest kilka rodzajów karmników i rozróżnia się dwie grupy tych sprzętów: zwykłe i automatyczne. Jedne i drugie dozują pokarm, ale każde z nich ma różną dokładność i inne opcje do wyboru. Karmniki dla rybek sprawiają, że zapaleni akwaryści nie muszą obawiać się dłuższych wyjazdów, a ci, którzy są mniej doświadczeni lub mniej im na rybkach zależy, mają dzięki temu czyste sumienie – rybki dostaną jeść podczas nieobecności ich opiekuna. Dodatkowo, dobry karmnik dla ryb będzie chronił akwarium przed nadmiernym zabrudzeniem, bo utrzymuje pokarm w jednym miejscu i nie pozwala mu osiadać na ściankach i na dnie akwarium. Przejdźmy więc do omówienia rodzajów karmników, aby jak najłatwiej było wybrać najlepszy karmnik dla rybek do swojego akwarium.

Zwykłe karmniki dla ryb

Zwykłe karmniki dla rybek to plastikowe zbiorniczki, które utrzymują się na powierzchni wody lub są przymocowane przyssawką do ściany akwarium. Niegdyś zwykłe karmniki były szklane i składało się na nie wypełnione powietrzem kółko o pięciocentymetrowej średnicy. Dziś zamieniono szkło na tworzywo sztuczne, ale działanie pozostało takie samo: karmnik dla rybek unosi się na powierzchni i zapobiega rozpływaniu się pokarmu po całym lustrze wody. Rybki mogą posilać się z jednego źródła, a właściciel nie musi tak często oczyszczać akwarium z niezjedzonego pokarmu. Koszt takiego karmnika dla rybek to zazwyczaj kilka lub kilkanaście złotych, więc nie jest to duża inwestycja, a zaoszczędzi właścicielowi rybek wiele pracy.

Karmnik automatyczny do akwarium

Osoby zapracowane lub często podróżujące z pewnością jednak będą wolały zaopatrzyć się w karmnik automatyczny do akwarium. Automatyczne karmniki dla rybek mają możliwość ustawienia godziny karmienia oraz dawki pokarmu, jaką rybki będą mogły się rozkoszować podczas nieobecności właściciela. Takie rozwiązanie często stosuje się w biurach, ale także w domach zapominalskich, którzy mogliby nie pamiętać o regularnym karmieniu swoich rybek. Karmniki automatyczne zazwyczaj zasilane są bateriami i działanie zależy od wybranego modelu. Montuje się je na albo w pokrywie akwarium, a wielkość porcji i częstotliwość karmienia można regulować, czasem ręcznie, czasem elektronicznie.