Darmowa dostawa już od 149 zł

Przekopnice
Encyklopedia ryb akwariowych
Redakcja AlleZoo

Przekopnice

Przekopnice to istoty nie do zdarcia. Od niemal 200 mln lat nie zmieniły swej budowy, dzielnie pokonując wszelkie trudności i […]

Przekopnice to istoty nie do zdarcia. Od niemal 200 mln lat nie zmieniły swej budowy, dzielnie pokonując wszelkie trudności i zasiedlając niemal każdy zakątek naszego globu. Od wielu lat stają się nie tylko wdzięcznym tematem do rozmów badaczy, ale również miłośników akwarystyki. Czy są to zwierzęta proste w hodowli? O czym należy pamiętać, rozpoczynając swoją przygodę z tymi liścionogami? Jeśli chcesz poznać życie przekopnic, z pewnością nasz artykuł pomoże Ci je zrozumieć.

Przekopnice – hodowla

Jak już wspominaliśmy, przekopnice znajdziemy w wielu ekosystemach na całym świecie. Nawet mała kałuża może skrywać te niewielkie skorupiaki. Najczęściej jednak można je spotkać w strefie umiarkowanej, w słodkich i zimnych wodach. W hodowli możemy spotkać kilka popularnych rodzajów przekopnic. Chętnie akwaryści umieszczają w swoich zbiornikach następujące gatunki:

  • przekopnica dwuwidełkowa (Triops longicaudatus),
  • przekopnica właściwa (Triops cancriforis) – w Polsce objęta częściową ochroną gatunkową,
  • przekopnica wiosenna (Lepidurus apus)
  • przekopnice australijskie (Triops australis).

Jak rozpocząć ich hodowlę? Na dobrą sprawę przekopnicę właściwą oraz wiosenną znajdziemy nawet w niewielkim zbiorniku wodnym w okresie wiosennym. Wielu badaczy tych bezkręgowców właśnie w ten sposób, pobierając próbkę wody ze stawu czy jeziorka, zaczynają swoją hodowlę. Osobom mniej doświadczonym polecamy zakup suchych jaj przekopnicy, które zwą się cystami, by również uniknąć kwestii prawnych. Hodowanie bowiem przekopnicy właściwej wymaga odpowiedniego pozwolenia.

fot. flickr, zgodnie z licencją

Przekopnice – rozmnażanie

Dzięki ich niezwykłej wytrzymałości są niemal niezniszczalne, dlatego powinny doskonale znieść transport ze sklepu internetowego. Wszak przetrwały miliony lat, więc jest to najlepsza rekomendacja ich trwałości, prawda? Co ważne, te liścionogi zakopują jaja głęboko w piasku, dlatego szukaj ofert cyst zanurzonych w piasku lub żwirze kwarcowym. Warto wiedzieć, że są to larwy, które zatrzymały się w stadium anabiozy, czekając na optymalne warunki do rozwoju. Po dostępie do odpowiedniej temperatury, wody oraz światła na nowo rozpoczynają rosnąć. Cysty mogą pozostać w „uśpieniu” nawet przez długi czas, czekając na optymalne warunki środowiskowe. Zdumiewające są ich możliwości dostosowania się do otoczenia, którym zawdzięczają tak długą obecność na naszej planecie.

Można również rozpocząć hodowlę w sposób bardziej naturalny, czyli poprzez złożenie jaj przez dorosłego osobnika. Jednak z racji trudności w ocenie stanu zdrowia tak niewielkich okazów jest nie niepopularna forma hodowli. Ważne, by pamiętać o tym, by w akwarium pojawiała się odpowiednia ilość piasku na dnie, około 2 cm wysokości. Jak już pisaliśmy powyżej, przekopnice zakopują jaja w piasku, te niewystarczająco głęboko umieszczone podczas szukania przez przekopnice pożywienia mogą zostać przez nie zjedzone.

Do zbiornika, w którym umieścisz jaja przekopnicy, możesz dodać m.in. rośliny wodne, które dostarczą im odpowiednich substancji odżywczych, np. rzęsę wodną. Naświetlamy zbiornik cały czas, by zapewnić im odpowiednie źródło światła i ciepła. Po około 1-2 dniach zaczną się wykluwać. Kiedy skończy się ich wylinka, możemy wyłączyć całodobowe światło. Co ważne, przekopnice lepiej wykluwają się w miękkiej wodzie.

[produkty_sklepu id=”384″]

Przekopnice – wymagania

Zacznijmy od wody. Przekopnice najlepiej czują się w tej, której czynnik pH wynosi powyżej 7, więc jest lekko zasadowa. Której użyć w akwarium? Odpowiednie będą:

  • woda mineralna,
  • woda RO,
  • woda destylowana.

A co z filtrami? Otóż te bezkręgowce najczęściej żyją w słodkowodnych zbiornikach niewielkich rozmiarów. Dlatego też nie lubią silnych prądów i falowań wody. Zrezygnujmy z mechanicznych filtrów na rzecz gąbkowych. Warto dodać, że podczas czyszczenia akwarium należy zadbać, o jak najlepsze wypłukanie zbiornika z wszelkich środków chemicznych, na które przekopnice są bardzo wrażliwe. Oczywiście to tylko ułatwienie. Jeśli na co dzień częsta wymiana wody (a przekopnice nie należą do czyściochów) nie sprawia Ci trudności, z powodzeniem możesz hodować je bez filtra.

Temperatura – to kolejna ważna kwestia. Przekopnice są zimnolubne. Oczywiście te południowe odmiany, jak przekopnica australijska będą dobrze czuły się i w cieplejszej wodzie, wynoszącej około 25 st. Celsjusza, jednak już nawet w 19 st. przekopnice mogą dobrze się czuć. Na marginesie należy dodać, że tak rzadkie jeszcze w hodowli bezkręgowce jak Lepidurus apus wymagają niskiej temperatury wody (poniżej 15°C), co może stanowić wyzwanie dla początkującego akwarysty. Jak zawsze w tej dziedzinie liczy się doskonała znajomość posiadanego i hodowanego gatunku.

Przekopnice – z jakimi rybami?

Przekopnice powinno hodować się jedynie w zbiornikach jednogatunkowych. Oznacza to, że nie powinniśmy umieszczać jej z rybami, które mogłyby po prostu zjeść te niewielkich rozmiarów liścionogi.

Jaki pokarm dla przekopnic?

Pożywienie dla przekopnic jest uzależnione od ich stadium rozwoju. Po wylince młodych osobników należy dokarmiać je pokarmem dla małych rybek. Po osiągnięciu dorosłości, a u przekopnic trwa to niezwykle szybko, można stosować specjalne produkty im dedykowane: https://allezoo.com.pl/384-pokarm-dla-przekopnic, które dostarczą liścionogom odpowiednich składników odżywczych, m.in. beta-glukan, tak cenny dla odporności przekopnic. Są to również produkty, które opadają na dno, więc doskonale dostosowują się do formy żerowania bezkręgowców. Również z naszej domowej kuchni można dostarczyć im dobrego i cennego pożywienia. Warto m.in. podać im:

  • gotowaną marchewkę,
  • gotowanego ziemniaka,
  • banana,
  • cukinię,
  • larwy owadów,
  • muchy,
  • dżdżownice.

Przekopnice nie żyją długo, bo około 100 dni. Co można zrobić po ich śmierci? Zebrać żwirek z akwarium czy piasek, wysuszyć go a zbiornik wyczyścić. W takim osuszonym piasku znajduje się zapewne wiele jaj przekopnic, które ponownie możemy zacząć hodować.

Powiązane artykuły

Glonojad, czyli zbrojnik pospolity
Redakcja AlleZoo
Glonojad, czyli zbrojnik pospolity

04.05.2023

|

Encyklopedia ryb akwariowych

Glonojad to bardzo popularna ryba, której nazwa przypisywana jest rybom odżywiającym się glonami. Akwaryści cenią je za ich pomoc w […]

Czytaj więcej
Bystrzyk neonowy, czyli Neon Innesa
Redakcja AlleZoo
Bystrzyk neonowy, czyli Neon Innesa

02.05.2022

|

Encyklopedia ryb akwariowych

Bystrzyk neonowy, nazywany inaczej neon Innesa, jest rybą żyjącą w wodach słodkich, w naturze zamieszkująca wody Ameryki Południowej. Pochodzi z […]

Czytaj więcej
Pielęgnica
Redakcja AlleZoo
Pielęgnica

20.04.2022

|

Encyklopedia ryb akwariowych

Pielęgnice to ryby pochodzące z Afryki i Ameryki. Należą one do agresywnych ryb. Ten gatunek wyróżnia się rybami o doskonałym […]

Czytaj więcej

Sprawdź artykuły na temat

Ikona Akwarystyka

Odkryj fascynujący świat akwarystyki! W tej kategorii znajdziesz praktyczne porady, inspiracje i sprawdzoną wiedzę, która pomoże Ci stworzyć idealne środowisko dla Twoich podwodnych przyjaciół.

Czytaj więcej
Ikona Encyklopedia ryb akwariowych

Poznaj niezwykłe gatunki ryb akwariowych! Encyklopedia ryb to miejsce pełne szczegółowych opisów, ciekawostek i praktycznych wskazówek, dzięki którym lepiej zrozumiesz swoich podwodnych podopiecznych.

Czytaj więcej
Ikona Kot

Odkryj tajemnice kociego świata! W tej kategorii znajdziesz porady dotyczące opieki, zdrowia i zachowań kotów, które pomogą Ci zadbać o szczęście swojego mruczącego przyjaciela.

Czytaj więcej
Ikona Małe zwierzęta

Małe zwierzęta, wielkie serca! W tej kategorii znajdziesz praktyczne porady i ciekawostki o opiece nad gryzoniami oraz innymi małymi pupilami, aby ich codzienne życie było pełne radości.

Czytaj więcej
Ikona Oczko wodne

Stwórz magiczne oczko wodne w swoim ogrodzie! Dowiedz się, jak dbać o rośliny wodne, ryby oraz całe środowisko, aby cieszyło swoim pięknem i harmonią przez cały rok.

Czytaj więcej
Ikona Pies

Odkryj wszystko, co warto wiedzieć o psach! Znajdziesz tu wskazówki dotyczące pielęgnacji, zdrowia i szkolenia, by każdy dzień z Twoim czworonożym przyjacielem był pełen radości i harmonii.

Czytaj więcej
Ikona Ptaki egzotyczne

Egzotyczne ptaki to prawdziwy raj dla oczu! Poznaj ich potrzeby, dowiedz się, jak zapewnić im odpowiednie środowisko i pielęgnację, by mogły rozkwitać w Twoim domu.

Czytaj więcej
Ikona Terrarystyka

Wejdź do fascynującego świata terrarystyki! Dowiedz się, jak zadbać o gady, płazy i owady, tworząc dla nich idealne warunki życia w domowym terrarium.

Czytaj więcej
Ikona Zwierzęta

Odkryj świat zwierząt w całej jego różnorodności! Znajdziesz tu praktyczne wskazówki, ciekawostki i porady, by lepiej zrozumieć potrzeby i zachowania różnych gatunków.

Czytaj więcej