Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jaki żółw do domu?

Zwierzątko domowe to prawdziwy skarb. Dzieci uczą się w ten sposób odpowiedzialności i troski, a dorośli mogą im przy tym towarzyszyć. Poza tym, domowy zwierzak szybko staje się pełnoprawnym członkiem rodziny, bez którego codzienność wydaje się szara i niepełna. Wiemy też, że nie każdy chce lub może wziąć pod swój dach kota albo kota. Dlatego też dzisiaj przyjrzymy się innemu pupilowi, który często jest pomijany przy rozmyślaniach o „powiększeniu rodziny”.

Co żółwie jedzą?

Na ten moment terrarystyka nie jest tak popularna, jak psy czy koty. Nie oznacza to jednak, że trend pozostaje niezmienny. Z roku na rok rośnie liczba mieszkań i domów, w których można znaleźć zadbane i przyciągające spojrzenia terrarium. W środku znajdą się nie tylko egzotyczne zwierzęta, ale też rośliny. Dzisiaj skupimy się na żółwiach, które uchodzą za jedne z najpopularniejsze ze zwierząt terraryjnych. Dlaczego? Cóż, powodów jest przynajmniej kilka, a głównym ma być brak większych wymagań w opiece. Jak jest naprawdę?

Zazwyczaj staramy się dementować takie plotki – w końcu każde zwierzątko zasługuje na Twoją uwagę i troskę. Mimo to skłamalibyśmy mówiąc, że żółwie to szczególnie wymagające stworzonka. Wszystko skupia się tak naprawdę na warunkach w samym terrarium. Na co zwracać szczególną uwagę? To zależy przede wszystkim od samego żółwia.

Czym karmić żółwia stepowego?

Jeśli jest to żółw lądowy, to strefa wodna w terrarium jest całkowicie zbędna. Mimo to samo terrarium dobrze jest podzielić na dwie strefy – pierwsza będzie ciepła i sucha, a druga nieco chłodniejsza i dużo wilgotniejsza. Jak sobie z tym poradzić? Wystarczy odpowiednia lampa grzewcza ukierunkowana na jedną ze stron. Lampa powinna utrzymywać przynajmniej 35 stopni Celsjusza (ale nie więcej niż 40-42!). Do tego potrzebna będzie także lampa UVB, która pomoże w wytwarzaniu witaminy D3. Czym wyłożyć podłoże dla żółwia lądowego? Najlepiej korą, pisakiem, torfem lub suchymi liśćmi. Za pojemniki na wodę i pokarm możesz uznać tak naprawdę wszystko – nawet coś tak niepozornego, jak podstawki doniczkowe.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiPokarm dla żółwia

Czym karmić żółwia lądowego?

Co podawać żółwiowi lądowemu? Przede wszystkim zieleninę – bardzo dużo zieleniny. Żółw lądowy to roślinożerca i ze smakiem wchłonie różne przysmaki – w tym suszone zioła. Oczywiście sklepy zoologiczne przygotowały odpowiednie mieszanki – jak najbardziej można na nich polegać. My zachęcamy jednak, żeby tego żółwia dodatkowo rozpieszczać, np. z pomocą świeżych roślin. Rzeżucha, babka lancetowata, mlecz, fiołki, majeranek czy chociażby mięta – żółw lądowy na pewno to polubi! Sprawdź najlepsze pokarmy dla żółwia i przyjrzyj się etykiecie – właśnie tym powinieneś dokarmiać swojego pupila! Czego natomiast podawać nie powinieneś? Wśród wielu opiekunów panuje przekonanie, że soczyste owoce i warzywa są „odpowiednie i zdrowe”. Cóż, dla ludzi na pewno, ale żółwiom niekoniecznie może taka dieta podejść. Ostatecznie takie smakołyki można podawać swojemu pupilowi, ale bardzo sporadycznie i w bardzo małych ilościach.

Czym karmić żółwia?

Jak wygląda sprawa z żółwiami wodno-lądowymi? One także najlepiej poczują się w szklanym terrarium. Terrarium dla takiego żółwia musi mieć wydzielone dwie strefy – wodną i lądową. Zaznaczamy jednak, że strefa wodna powinna być nieco większa, żeby żółw nie czuł się skrępowany. Temperatura panująca w terrarium powinna oscylować w granicach 25 stopni Celsjusza. Filtr do wody powinien być natomiast bardzo wydajny, bo będzie on musiał skutecznie czyścić wodę z odchodów żółwia.

Dobrym rozwiązaniem będzie specjalne akwaterrarium, które jest tworzone właśnie z myślą o żółwiu lądowym. W takim akwaterrarium nie może zabraknąć odpowiedniej grzałki, lampa z żarówką grzewczą odpowiedni filtr oraz wysepka, która będzie strefą suchą. Żółwie wodno-lądowe – w przeciwieństwie do żółwi lądowych – są mięsożerne. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem zawsze będzie złożenie zamówienia w sprawdzonym sklepie zoologicznym. Żółw wodno-lądowy potrzebuje białka, tłuszczów, wapnia, fosforu czy kwasów omega. Dlatego też zawsze powinieneś sprawdzać etykietę.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Czym umyć psa?

Joanna Chabora

1 dzień

Jaka miska dla psa?

Joanna Chabora

2 miesiące

Czym karmić owczarka niemieckiego?

Joanna Chabora

3 miesiące

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Jaki żółw do domu?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *