Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jaka jaszczurka na początek?

Wybór nietypowego zwierzęcia jest obecnie bardzo popularnym motywem wśród młodych ludzi. Tak, dotyczy to również takiego zwierzęcia, jak jaszczurka domowa. W dzisiejszym artykule dowiesz się, co jaszczurki jedzą? Jaka jaszczurka dla początkujących? Jakie jaszczurki można hodować w domu? Jaka jaszczurka do małego terrarium? Jakie są wady i zalety jaszczurki w domu? Zapraszamy do lektury!

Co jaszczurki jedzą?

Jaszczurki są podzielone na kilka grup – dla początkujących oraz zaawansowanych. Grupa dla amatorów ma stosunkowo proste wymogi żywieniowe – jedzą one zarówno rośliny zielone, takie jak na przykład mniszki lekarskie, babki lancetowate, koniczyny oraz małe owady, na przykład świerszcze, szarańcza, mole, karaczany. Jak widzisz, ich jadłospis nie zależy do zbytnio wymagających. Warto przytoczyć, że młodsze zwierzęta oraz ciężarne samice, będziesz musiał karmić nawet 2-3 razy dziennie. Starsze osobniki rzadziej, bo tylko około 3 razy w tygodniu, jednakże wszystko zależy od gatunku jaszczurki oraz rodzajem jedzenia. Dieta powinna być także urozmaicona w rośliny zielone, owoce oraz warzywa. Pamiętać należy, iż ze względu na charakterystyczną budowę układu pokarmowego jaszczurek roślinożernych ich pokarm musi być bogaty w umiarkowaną ilość białka i tłuszczy.

Jaka jaszczurka dla początkujących?

Warto skupić się na grupie dla początkujących, ponieważ kupno tego egzotycznego zwierzęcia często kończy się śmiercią naszego pupila. Czym to jest spowodowane? Otóż ludzie często kupują tego typu zwierzęta, aby wyróżniać się wśród innych, jednakże nie mają oni żadnego doświadczenia, decydują się na trudne w hodowli jaszczurki, co skutkuje niepotrzebnym cierpieniem zwierzęcia. Jeśli więc myślisz o zakupie, ale nie masz doświadczenia w opiece nad tego typu zwierzątkiem, to wybierz któregoś z prostszych do hodowli gatunków. Do pierwszej grupy jaszczurek domowych zaliczyć możemy między innymi agamę brodatą lub gekona lamparciego, pigmejskiego, orzęsionego czy płaczliwego.

Jakie jaszczurki można hodować w domu?

Zdecydowanie jedna z najprostszych w hodowli jaszczurka to gekon lamparci. Ten typ należy do tych jaszczurek domowych, które są bardzo łagodne, a nawet łatwo się oswajają. Oznacza to, że będziesz mógł wziąć ją bez problemu na ręce oraz pogłaskać. Również są one bardzo tanim zakupem – kosztują one około 100-200 zł. Gekon dożywa w hodowli 25 lat.. Dlatego tę jaszczurkę w domu można hodować w terrarium o rozmiarach zaledwie 40x40x40 cm. Jeśli chodzi o klimat, temperatura w terrarium powinna wynosić 30 stopni w dzień i 18 stopni w nocy. Z kolei gekona płaczącego i pigmejskiego łączą maleńkie rozmiary – ten pierwszy dorasta do 9 centymetrów, ten drugi ma zaledwie 5-6 cm, z czego znaczna część przypada na ogon.

Jaka jaszczurka do małego terrarium?

Warunki do spełnienia, jeśli chodzi o wielkość terrarium, dla tych jaszczurek hodowlanych niewiele się różnią od tych stawianych terrariom dla owadów. U gekona płaczliwego wystarczy pojemnik o wymiarach 25x25x25 cm. Z kolei znacznym ułatwieniem w hodowli gekona orzęsionego jest to, że w odróżnieniu od wielu innych jaszczurek, nie wymaga wysokich temperatur. Preferowany przez niego zakres 22-24 stopnie pokrywa się z temperaturą pokojową. Pamiętaj, aby przed kupnem zwierzątka, odpowiednio przygotować terrarium. Jest to bardzo ważne, ponieważ w przypadku jakiejkolwiek usterki może to mieć opłakane konsekwencje. Jeżeli wszystko sprawdzisz, to możesz mieć pewność, że Twoje zwierzę będzie żyło w dobrych warunkach. Musisz także zadbać o takie szczegóły, aby terrarium Twojego zwierzęcia przypominało jak najbardziej ich środowisko naturalne, w którym żyją.

Jakie są wady i zalety jaszczurki w domu?

Zalety

nie mają szczególnych wymagań lokalowych,
to zwierzęta egzotyczne,
są czyste,
długo żyją (agama brodata nawet do 20 lat!),
doskonałe dla amatorów (agama brodata, gekon lamparci), jak i dla profesjonalistów (agama górska, anolis kubański).

Wady

nocna pora aktywności zwierzęcia (szczególnie gekon lamparci),
konieczność częstego karmienia oraz zapewnienia odpowiednich warunków,
terrarium i wyposażenie może drogo kosztować,
gady urodzone w naturalnym środowisku mają trudności z przystosowaniem i bywają agresywne.

Najpierw skupmy się na minusach. Warto dodać, że jedyny minus gekona, jako jaszczurki domowej, to nocna pora aktywności. Może to powodować problemy, w przypadku gdy posiadamy małe dzieci lub po prostu chcemy odpocząć. Warto zaznaczyć, że jaszczurkę trzeba dosyć często karmić, co może przysparzać wiele problemów osobom, które pracują lub często przebywają poza domem.

Jeśli chodzi o zalety, to musisz wiedzieć, że jaszczurki domowej nie mają szczególnych wymagań lokalowych – jego długość sięga około 30 centymetrów, z czego połowę stanowi ogon. Posiadanie jaszczurki pozwoli Ci rozwinąć zdolności opiekuńcze. Jeżeli będziesz dobrze opiekował się najprostszymi gatunkami, to w przyszłości będziesz mógł sobie pozwolić na zajmowanie się bardziej wymagającymi przedstawicielami danych gatunków. A kto wie, może zostaniesz profesjonalnym hodowcą?

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Co powinny jeść króliki?

Joanna Chabora

3 tygodnie

Co mogą jeść szczury?

Joanna Chabora

1 miesiąc

Jaka klatka dla świnki morskiej?

Joanna Chabora

7 miesięcy

Czym żywi się wiewiórka?

Joanna Chabora

1 rok

0 komentarzy na temat “Jaka jaszczurka na początek?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *