Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jak długo żyją gryzonie?

Dobrze nam znane i kochane gryzonie są z rzędu ssaków, a charakteryzują się rozpoznawalną parą siekaczy, które widać na pierwszy rzut oka. Dla mieszkańców wielu regionów kojarzą się z gatunkami wysoce inwazyjnymi i niszczycielskimi, jednak my kochamy je i hodujemy. Nie ma co się dziwić, ponieważ stanowią udanych towarzyszy, a obserwowanie ich funkcjonowania może dawać wiele frajdy i przyjemności. Jednak ile średnio żyją gryzonie?

Ile żyją chomiki?

Bardzo popularny gryzoń, który nie osiąga więcej, niż 20 cm długości. Jest dalekim krewnym myszy domowej i jego charakterystyczną cechą są poliki, w których mają specjalne torebeczki do przechowywania jedzenia. Są to zwierzątka posiadające nocny tryb życia, zatem w ciągu dnia głównie śpią, a w nocy zaczynają harcować.

Długość życia chomika zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od rasy, ale również od diety i traktowania. W naszych rękach jest to, czy będzie z nami dłużej. Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiedniej klatce i wyposażeniu. Musi być na tyle przestronna, aby zapewnić chomikowi miejsce do aktywności fizycznej.

W sumie zostało wyróżnionych około 300 gatunków chomików, jednak te hodowlane, którymi możemy opiekować się w domu, są to:

  • Chomik syryjski – szybko się oswajający i aklimatyzujący przedstawiciel gatunku, który jest praktycznie największy ze wszystkich hodowlanych chomików, ponieważ może osiągnąć od 15 do 18 centymetrów długości. Żyje stosunkowo długo, ponieważ od 2 do 4 lat.
  • Chomik Roborovskiego – jest najmniejszy z całej rodziny, ponieważ jego długość to zaledwie 4-5 centymetrów. Jego umaszczenie latem przybiera odcień czerwony, a zimą staje się zdecydowanie bardziej szare i ciemne. W swoim umaszczeniu nie ma żadnych plamek ani podłużnej pręgi. Możesz się cieszyć jego obecnością mniej więcej przez 3 lata.
  • Chomik dżungarski – równie popularny co poprzednik, jednak jest o wiele bardziej ciekawski i zainteresowany otaczającym go światem. Ma malutki i praktycznie niewidoczny ogonek. Osiąga długość 7-8 centymetrów i żyje zdecydowanie najkrócej ze wszystkich, bo od 1 roku do 1,5.

Ile żyją szczury?

Są to ssaki z rodziny myszowatych, których charakterystyczną częścią jest dłuższy różowy lub szary ogonek. Wyróżnia je także wysoka inteligencja i umiejętność opanowywania prostych sztuczek. Są to zwierzęta towarzyszące, a osobniki hodowlane żyją o wiele dłużej, niż dzikie. Z jakiego powodu? Otóż wiąże się to z wieloma czynnikami. Przede wszystkim odpowiednie żywienie swoich pupili przez opiekunów, lepsze warunki życiowe, które trzymają je z daleka od wszelkich kłopotów, ale również opieka weterynaryjna. Zadbane gryzonie potrafią dożyć naprawdę imponującego wieku.

Średnia długość życia hodowlanego szczura wynosi 2 lata. Zdajemy sobie sprawę, że jest to zdecydowanie za krótko, jednak przy dobrze zbilansowanej diecie i dobrej opiece mogą przeżyć znacznie dłużej. Aktualnie najdłużej żyjącym szczurem jest rekordzista Yankes of Anahata, który przeżył aż 3 lata i 11 miesięcy.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiPokarm dla gryzoni

Ile żyją fretki?

Zdobywająca coraz większą popularność fretka jest świetnym towarzyszem zabaw, który tryska energią i niejednokrotnie potrafi poprawić humor. Jest bardzo towarzyska i sympatyczna, czym zaskarbiła sobie serca wielu miłośników zwierząt. Przyjacielska natura tchórzofretek sprawiła, że ludzie coraz częściej decydują się na ich adopcję. Są nieco psotliwe, jednak absolutnie to w niczym nie przeszkadza, a wręcz dodaje im uroku. Z powodu ich usposobienia najlepiej jest wziąć dwa osobniki, aby mogły się razem bawić.

Tak samo, jak w poprzednich akapitach – długość życia fretki zależy w większości od nastawienia i troski właścicieli. Oprócz predyspozycji genetycznych, na które nie mamy absolutnie żadnego wpływu, liczą się przede wszystkim warunki i dietę, jakie zapewnimy. Wybieraj wyłącznie renomowane hodowle, aby mieć pewność, że nikt nie wyrządził krzywdy zwierzakowi. Staraj się karmić swoją fretkę wysokiej jakości mięsem, które wcześniej odpowiednio przygotujesz. Karmienie surowym dopuszcza się jedynie w przypadkach, kiedy wiesz, że mięso jest odpowiednio przebadane.

Pilnuj, aby Twoja fretka nie została zaatakowana przez bakterie lub pasożyty! Czyść regularnie klatkę i nie zapominaj o dokładnym myciu kuwety. Kontroluj długość pazurków i stan uszu oraz skóry. Fretki żyją od 5 do aż 15 lat, więc odpowiednio pielęgnowana z pewnością będzie z Tobą bardzo długo. Średnia długość ich życia to około 8 lat.

Ile żyją króliki?

Ten gatunek ssaka z rodziny zającowatych o niezwykle wdzięcznych, długich uszkach. Królik baranek ma oklapnięte uszka, a królik domowy ma typowo stojące. Dodatkowo wyróżniają je charakterystyczne kicanie i podskakiwanie. Są to jedne z najbardziej ciekawskich gryzoni, które wręcz uwielbiają ciasne przestrzenie. Nie oznacza to jednak, że należy je gnieździć w małej klatce!

Muszą mieć stały dostęp do otwartej przestrzeni, aby móc swobodnie biegać i się ruszać. Jedną z najważniejszych rzeczy, jaką króliki potrzebują, jest otwarta przestrzeń. Na długość ich życia wpłynie również dieta, która powinna być przemyślana i zbilansowana. Króliki uwielbiają owoce i warzywa, jednak podobnie jak inne gryzonie – mogą cierpieć na przerost zębów, dlatego niezbędne jest wyposażenie klatki w siano, które będą mogły żuć i ścierać siekacze.

Jeśli widzisz, że coś niepokojącego się dzieje z Twoim zwierzakiem, natychmiast reaguj i udaj się do sprawdzonego weterynarza, który oceni jego stan i zastosuje odpowiednie leczenie. Dzięki Twojej opiece pupil będzie mógł żyć od 5 do nawet 10 lat.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiKlatka dla myszy

Jak długo żyją myszy?

Myszki domowe należą do rodziny myszowatych, podobnie zresztą, jak chomiki. Są częstym widokiem w sklepach zoologicznych i wiele osób kupuje je z chęci zaopiekowania się malutkim stworzonkiem. Żyjące dziko mają zwykle szaro-żółtawe barwy umaszczenia, jednak domowa myszka występuje w praktycznie każdej formie kolorystycznej. To wszystko ze względu na mutację.

Ten gryzoń nie przekroczy 12 cm, więc będzie idealnym malutkim przyjacielem, który spokojnie zmieści się na Twojej dłoni. Są to ruchliwe stworzonka, więc koniecznie musisz zapewnić dużą przestrzeń do poruszania się i biegania. Staraj się nie trzymać myszki w akwarium, ponieważ ogranicza ono przepływ powietrza. Wybieraj klatki z prętami, których odstęp nie będzie większy niż pół centymetra – inaczej Twój zwinny pupil będzie mógł łatwo przecisnąć się przez szczelinkę i uciec.

Usposobione towarzysko najlepiej czuja się w grupce, a jeśli obawiasz się potomstwa, to wybierz osobniki jednej płci. Samce mogą między sobą walczyć i rywalizować, ale samiczki będą się dobrze dogadywać. Otoczenie odpowiednią opieką i troską przeżywają nawet 3 lata, przy czym średnia wynosi od 1,5 do 2 lat.

Jak długo żyją myszoskoczki?

Najważniejsze, o czym musisz pamiętać, decydując się na myszoskoczka jest to, że te stworzonka są bardzo delikatne. To niestety nie jest najlepszy materiał na przyjaciela małego dziecka, ponieważ jakakolwiek zabawa może uszkodzić jego malutkie ciało. Jeśli chcesz, aby Twój pupil czuł się z Tobą dobrze i był w pełni bezpieczny – zadbaj o jego otoczenie i dietę.

Długość życia malucha zależy przede wszystkim od tego, czym go karmimy. Staraj się znajdować wyłącznie najwyższej jakości karmę dla myszoskoczka, która uzupełni wszystkie mikroelementy, jakich potrzebuje gryzoń do zdrowego funkcjonowania. Urozmaicaj ją za pomocą świeżych owoców i warzyw. Szczególnie podawaj banany, jabłka, marchewki i wysokiej jakości ziarna. Nie zapominaj o świeżej wodzie, do której zwierzak musi mieć stały dostęp. Dzięki temu zapewnisz mu od 3 do 5 lat przyjemnego i pełnego zabaw życia.

Gryzonie niestety żyją zdecydowanie najkrócej ze wszystkich zwierzątek domowych, jednak odpowiedzialne podejście i otoczenie troską potrafi sprawić, że będą z nami o wiele dłużej, niż zakłada przyjmowana średnia. Dbajmy o nasze zwierzaki, aby żyły długo i szczęśliwie.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiKołowrotek do klatki

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Czym karmić pająka?

Joanna Chabora

1 rok

Co powinny jeść króliki?

Joanna Chabora

1 rok

Jaka jaszczurka na początek?

Joanna Chabora

1 rok

Co mogą jeść szczury?

Joanna Chabora

1 rok

Jaki żółw do domu?

Joanna Chabora

1 rok

Jaka klatka dla świnki morskiej?

Joanna Chabora

2 lata

0 komentarzy na temat “Jak długo żyją gryzonie?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.