Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Czy kot może jeść psią karmę?

Różnice gatunkowe między psami i kotami są ogromne i tak samo odmienne są ich potrzeby żywieniowe. Niektóre mruczki to wyjątkowe łakomczuchy i lubią podkradać jedzenie z psiej miski. Jednak czy koty mogą jeść psią karmę? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.

Zapotrzebowania pokarmowe kotów

Koty są wyłącznie mięsożercami, tymczasem psy stoją gdzieś pośrodku między mięsożercami, a wszystkożercami. Wbrew pozorom potrzeby żywieniowe kotów są znacznie większe, niż w przypadku psów. Potrzebują one o wiele więcej białka, tłuszczów i aminokwasów w pokarmie. Ponadto żywienie kotów wymaga dostarczania im tauryny, która ma zbawienny wpływ na wzrok, serce i rozmnazanie kotów. Co ciekawe, tauryna jest psom całkowicie zbędna i dlatego też nie zawierają jej psie karmy. Kocia karma powinna być również bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, których koty nie są w stanie wyprodukować same. Podobnie sytuacja ma się z witaminą A oraz witaminą B3.

Czy psia karma może szkodzić kotom?

Regularne zjadanie karmy dla psów przez koty może powodować u nich niedożywienie. Jest to spowodowane brakiem budulcowego białka w psich posiłkach. Nadmiar błonnika i węglowodanów, zawartych w pokarmie dla psów, wywołuje u kotów biegunki, a niejednokrotnie również wymioty.

Kot i Pies jedzą obok siebie

Problemy zdrowotne, których przyczyną jest spożywanie psiej karmy, na dłuższą metę są bardzo niebezpieczne. Wszelkiego rodzaju niedobory u kotów objawiają się słabą kondycją sierści i pogorszeniem widzenia, a w najgorszym wypadku mogą prowadzić do zmian zwyrodnieniowych gałki ocznej, niekiedy również do całkowitej ślepoty.

Sucha karma dla psów także może wyrządzić szkody w kocim organizmie, szczególnie, jeśli kot nie otrzyma odpowiedniej ilości wody do picia. Wtedy jego nerki i pęcherz mogą zacząć funkcjonować nieprawidłowo.

Nie warto ryzykować

Niektórzy opiekunowie czworonogów często, podczas zakupu karmy, kierują się ceną i wybierają tańszy psi pokarm, także dla kota. Najtańsza psia karma nie zaspokoi potrzeb żywieniowych psa, a co dopiero kota.

Przy zakupie karmy dla zwierząt nie można się również kierować własną wygodą, ponieważ przez nasze zaniedbania możemy wywołać u kota problemy zdrowotne. Koszty leczenia zwierząt będą niewątpliwie o wiele wyższe niż wydatki, poniesione na zakup odpowiedniej karmy, przeznaczonej dla psów lub kotów.

Jak zapobiec wyjadaniu przez koty psiej karmy?

Jeśli w domu posiadamy zarówno psy, jak i koty, warto zadbać o to, aby ich miski znajdowały się w osobnych miejscach. Drugim sposobem jest stosowanie stałych pór karmienia, tak, aby dopilnować każde ze zwierząt i ewentualnie zainterweniować w sytuacji zjadania z cudzej miski. Warto już od małego uczyć zwierzęta tego, aby jadły wyłącznie z własnych misek.

Czy kot może jeść psią karmę?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: oczywiście, że nie. Jednorazowe spożycie psiej karmy przez kota nie stanowi dla niego niebezpieczeństwa, ale regularne powoduje już negatywne konsekwencje dla jego zdrowia. Dlatego też nie należy dopuszczać do sytuacji, w której koty żywią się karmą przeznaczoną dla psów.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiŻywienie kota

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Jak obciąć pazury kotu?

Joanna Chabora

11 miesięcy

Jak usunąć sierść kota z ubrań?

Joanna Chabora

12 miesięcy

Jak prawidłowo karmić kota?
Koty jedzą z misek karmę

Joanna Chabora

1 rok

Co powinien pić kot i ile?
kot pije wodę ze szklanki

Joanna Chabora

1 rok

Dzień kota!

Joanna Chabora

1 rok

0 komentarzy na temat “Czy kot może jeść psią karmę?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.