KATEGORIE
FILTRY

Kategorie

  • Kategoria

Filtry

Filtruj według

Dostępność

Dostępność

Marka

Marka

POKAŻ WYNIKI

Kolczatka dla psa

Aktywne filtry

CHICO Obroża PÓŁKOLCZATKA

CHICO Obroża PÓŁKOLCZATKA

22,19 zł

(22,19 zł szt.)

Wybierz
Wybierz
x
  • Brak na stanie
Brak na stanie

Profesjonalna kolczatka dla psa, jako narzędzie treningowe

Chociaż kolczatka dla psa to bardzo stare narzędzie służące do tresury psów, używane jest do dziś, mimo zmiany podejścia do treningu i szkolenia zwierząt. Ze względu na skierowane w kierunku psiej szyi kolce, budzi ona dość duże kontrowersje. Dziś, dzięki coraz większej świadomości społeczeństwa, odchodzi się od jej zastosowania jako zwykłej obroży. Kolczatka powinna być używana jedynie do szkoleń, a nie codziennych spacerów z psem. Jej złe opinie wzięły się przede wszystkim ze złego stosowania. 

Kolczatka dla psa powinna być przede wszystkim dobrze dobrana oraz założona. Dobra kolczatka powinna ciasno przylegać do szyi psa zaraz za jego uszami. Takie narzędzie treningowe daje możliwość szybkiej i jasnej korekty zachowania psa. Trzeba również pamiętać, żeby dobrać odpowiednią kolczatkę, która nie będzie dla psa za ciężka, a jej kolce nie będą za długie. Po zakupie należy ją również dostosować poprzez wyjęcie lub dodanie odpowiedniej ilości ogniw. Kolczatki mają również różną średnicę drutu. Średnica 2,25 mm przeznaczona jest dla małych psów, 3,2 mm dla średnich i dużych, natomiast 4 mm dla ciężkich i olbrzymich ras. 

Najważniejsze jest, aby nie używać kolczatki jako jedynej obroży, a razem ze zwykłą materiałową. Smycz przypinamy karabińczykiem z jednej strony do zwykłej obroży, a z drugiej do kolczatki. Prowadzimy psa na tej materiałowej, a kolczatką jedynie korygujemy. Absolutnie zakazane jest używanie kolczatki razem ze smyczą typu flexi! Jeżeli pies zrobi coś źle i jesteśmy zmuszeni go skorygować, to w momencie odpuszczenia, na przykład zrezygnowania ze szczekania, należy go nagrodzić, żeby zwierzak nie kojarzył, że widok, czegoś, co wywołało szczekanie, oznacza coś złego, czyli ukucie kolczatką. Takie problemy często wracają ze zdwojoną siłą, a Ty na pewno chcesz je rozwiązać, a nie pogłębiać, czyli jeśli pies odpuszcza, musi dostać nagrodę, na przykład w postaci ulubionego, zdrowego smaczka.

Obroża kolczatka dla psa – plusy i minusy stosowania

Możemy wyróżnić kilka typów kolczatek. Obroże skórzane ze wbitym od środka rodzajem kolców, które są ostrzejsze niż w takiej metalowej. Ta kolczatka jest coraz rzadziej spotykana, ze względu na tendencje do niespodziewanych pęknięć. Kolczatka plastikowa jest wykonana z twardego i mocnego materiału, a jej konstrukcja jest zwarta, gruba i tworzy nieruchomą obręcz na szyi psa. Kolczatka dla psów, która jest wykonana z metalu to najbardziej popularny rodzaj tego narzędzia, dostępna jest w wielu rozmiarach, taka kolczatka działa na zasadzie dławika i przy zaciśnięciu się smyczy kolczatka znacząco zmniejsza swój obwód. Można również spotkać u psów kolczatkę, która ma ukryte kolce, a z zewnątrz wygląda jak zwykła materiałowa obroża. 

Kolczatka dla psa została stworzona w celu ułatwienia treningu chodzenia na smyczy. Kolczatkę powinno się stosować jedynie doraźnie, do czasu nauczenia zwierzęcia poprawnego zachowania. Kolczatka dla psa powinna być używana rozsądnie i z umiarem i nie powinna wyrządzić psu żadnej krzywdy. Decydując się na założenie kolczatki psu, należy pamiętać, że powoduje ona duży dyskomfort i ból w momencie szarpnięcia się na smyczy czy ciągnięcia.

Dobre stosowanie kolczatki jest dużo bardziej precyzyjne i jasne dla psa niż zwykła obroża. Na tej drugiej musimy się szarpać z psem, aż przestanie ciągnąć, natomiast, kiedy działa kolczatka na szyję psa wystarczą jeden lub dwa krótkie impulsy. Kolczatkę można wykorzystywać do nauki chodzenia na smyczy, mijania innych psów, czy ludzi. Kolczatka musi być ściągana od razu po spacerze, w przeciwnym razie zwierzak będzie odczuwać dyskomfort, na przykład podczas snu, co jest niedopuszczalne.

Niestety bardzo często dla właścicieli psów kolczatki będą drogą na skróty i lekiem na całe zło. Jednak założenie kolczatki magicznie nie rozwiąże problemów z Twoim psem. To tylko narzędzie treningowe, a ze zwierzakiem nadal trzeba pracować. Jeżeli założysz kolczatkę jako jedyną obrożę, to pies szybko przyzwyczai się do bólu i zacznie go ignorować. U zwierząt lękliwych takiego rodzaju rozwiązanie nie powinno być wcale używane. Pies się boi, zaczyna się wyrywać, a za karę dostaje więcej bólu z kolców i boi się jeszcze bardziej.

Jeżeli będziesz kolczatki używać w zły sposób, to możesz tylko pogłębić problem, nad którym chciałeś z nim pracować, dlatego wszelkie metody awersyjne, czyli takie bazujące na systemie kar i nagród, powinniśmy stosować, gdy inne metody zawiodą i pod okiem szkoleniowca. Warto również wiedzieć, że w niektórych krajach Unii Europejskiej stosowanie i kupowanie kolczatki jest niezgodne z przepisami i nielegalne. Kolczatka wydaje się niegroźnym gadżetem, jednak potrafi wyrządzić wiele złego, szczególnie używana w niewłaściwy sposób, ale również w ten właściwy możemy zrobić psu nie tylko krzywdę fizyczną, ale także psychiczną i sprawić, że pies będzie się bać człowieka, przez ból, jaki mu sprawia.

Kolczatka dla dużego psa – łańcuszek uciskowy a agresja

Kolczatka początkowo miała na celu ochronę psów – głównie stróżujących i pasterskich. Zakładana kolcami na zewnątrz zabezpieczała szyję przed atakiem czy ugryzieniem większych drapieżników. Jednak dzisiejsza kolczatka została wymyślona, aby podczas niedługich sesji ćwiczeniowych korygować nieprawidłowości w zachowaniu psa poprzez krótki i nagły impuls bólu wywołany przez wbicie kolców. Na przełomie XIX i XX wieku nigdy nie zakładano kolczatki na cały dzień. Niestety z biegiem lat kolczatki zostały uznane za obroże dla psów agresywnych. Duże psy zostały w ten sposób skategoryzowane jako te niebezpieczne, a ich właściciele chętnie stosowali kolczatki, żeby nadać psu jeszcze groźniejszego wyglądu.

Czy kolczatka dla psa powinna być tolerowana w przypadku agresywnych i dużych psów, jak to ma miejsce w praktyce? Zdecydowanie nie! Tłumienie agresji bólem i poprzez dyskomfort może prowadzić do jeszcze większej agresji, gdy nie będziemy się tego spodziewać, na przykład może zostać skierowana w stronę właściciela, nawet jeśli pies wcześniej nie przejawiał tego typu zachowań. Używanie kolczatki, która zaciska się w okolicach szyi psa, jako jedynej obroży może spowodować stałe urazy kręgosłupa i szyi. 

Kolczatka dla psa powoduje nierzadko, że pies traci zaufanie do swojego opiekuna, który na smyczy sprawia mu ból, więc przez to zachowanie psa może być nieprzewidywalne i agresywne. Może to także skutkować tak zwana „wyuczoną bezradnością”, czyli wycofaniu psychicznemu, które może doprowadzić do depresji. Występuje to, kiedy pies nie rozumie, dlaczego jest karany i nie potrafi poradzić sobie, z tym że co jakiś czas jest zaskakiwany stresem związanym z bólem. Kolczatki również mogą uszkodzić i obetrzeć skórę, a w przypadku stosowania u szczeniaków mogą w sposób trwały uszkodzić tchawicę i odcinek szyjny kręgosłupa.

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób dostrzega, że warto pracować z psem, budując zdrową relację opartą na zaufaniu, która da trwalsze efekty. Natomiast teoria dominacji, która została obalona przez samego twórcę, odchodzi już w niepamięć. Współpraca z psem oparta na wzmacnianiu pożądanych zachowań, a nie na strachu buduje wzajemne zaufanie. Psy ras brachycefalicznych, czyli takich z krótkimi kufami i spłaszczonymi pyskami, ze względu na zmiany w budowie układu oddechowego, są zdecydowanie najbardziej narażoną grupą psów na powikłania zdrowotne przez stosowanie kolczatki. Gdy masz problemy ze swoim psem, nie szukaj drogi na skróty, tylko od razu udaj się do psiego behawiorysty i trenera!

Opinie

5
Zagórny dnia 2019-11-27 dodał komentarz o tytule: Jest skuteczna

Pomyślałem, że kolczatka to jedyne wyjście na tresurę mojego psa, który jest bardzo agresywny, nawet w stosunku do ludzi. Pracując razem z profesjonalnym treserem i różnymi akcesoriami, efekty są bardzo zadowalające.

5
Kowalczyk dnia 2020-01-07 dodał komentarz o tytule: Solidna i skuteczna

Kolczatka dla psa, którą tutaj zamówiłem, idealnie sprawdza się przy tresurze. Efekty widać gołym okiem.

5
Kamiński dnia 2020-04-03 dodał komentarz o tytule: Dobry produkt

Kupiona przeze mnie obroża kolczatka dobrze się sprawdza. Wcześniej nie zdecydowałbym się na taki produkt, ale wystarczy trochę poczytać, aby zmienić zdanie o tym produkcie.

5
Bartek Krupa dnia 2020-04-15 dodał komentarz o tytule: Czekamy na przesyłkę

Zakup kolczatki długo chodził mi po głowie, ale nie wiedziałem w ogóle na który model się zdecydować. Chciałem jej używać tylko przy pierwszych dniach nauki psa. Zobaczymy, jaki będzie efekt końcowy.

5
Igor Król dnia 2020-05-13 dodał komentarz o tytule: Jestem ciekaw paczki

Kolczatki dla psa wcale nie są nowym wymysłem, wiem, że u nas na wsi często się ich używało. Zamówiłem taką lepszą i mam nadzieję, że będzie dobrze :)