Jaka kuweta dla kota?
Kupno lub adopcja kota wiąże się zarówno z przyjemnościami, jak i obowiązkami, jakie ciążą na każdym właścicielu małego czworonoga. Kuweta dla kota jest obowiązkowym elementem jego wyprawki, zatem należy zwrócić szczególną uwagę na jej dobór jeszcze przed pojawieniem się kota w domu.
Kupno lub adopcja kota wiąże się zarówno z przyjemnościami, jak i obowiązkami, jakie ciążą na każdym właścicielu małego czworonoga.
Kuweta dla kota jest obowiązkowym elementem jego wyprawki, zatem należy zwrócić szczególną uwagę na jej dobór jeszcze przed pojawieniem się kota w domu.
Kuweta dla kota otwarta i zamknięta
Podstawowy podział kuwet dla kota obejmuje kuwety otwarte i zamknięte. Wybór między wspomnianymi rodzajami kuwet zależy od wielu czynników. Kuwety otwarte występują w formie kwadratowej, prostokątnej, okrągłej czy też owalnej, a obniżone brzegi umożliwiają kotom łatwy dostęp do jej wnętrza. Należy zwrócić uwagę na rozmiar pojemnika. Im
większy kot, tym kuweta powinna być większa, aby kot mógł swobodnie się w niej mieścić oraz aby zapobiec wysypywaniu się żwirku. Co ważne, łatwiej przyzwyczaić czworonoga do korzystania z tego rodzaju kuwety i to tego są tańsze. Kuwety zamknięte (zwane także toaletami) posiadają pełne lub połowiczne zadaszenie. Niebywałą zaletą tego typu kuwet jest zatrzymywanie zapachów wewnątrz pojemnika oraz niewysypywanie się z niego żwirku.
[produkty_sklepu id=”71″]
Kuweta dla kota XXL
Dorosłe osobniki niektórych ras kotów osiągają imponująco duże rozmiary. Kupując kuwetę powinniśmy zwrócić zatem uwagę na wielkość pojemnika, aby kot mógł swobodnie się w niej mieścić. Na rynku dostępne są specjalne kuwety z dużą miską w wersji zabudowanej lub otwartej. Warto, aby kuweta dla dużego kota w wersji otwartej posiadała podwyższane brzegi, które zapewnią niewysypywanie się żwirku, a już na pewno wspomagającą ramkę. W przypadku rozwiązań dla kotów XXL w typie np. maine coon, ragdoll, czy brytyjski polecamy wybór kuwet zamkniętych (toalet) z uwagi na fakt, że siła wraz z kotem rośnie i prościej jest wtedy zapanować (subiektywna opinia).
Kuweta dla kota na małym metrażu
Niewielkie wymiary mieszkania nie powinny wpływać na rozmiar kuwety. Nie zapominajmy, że kot to przede wszystkim odpowiedzialność, więc decydując się na nowego lokatora, powinniśmy dostsować do niego mieszkanie, a nie na odwrót. Kuweta dla kota w małym mieszkaniu powinna spełniać wszystkie potrzeby zwierzaka, natomiast miejsce gdzie taką kuwetę postawić można poddać dyskusji. Otwarte kuwety z niskimi ścianami idealnie wpasują się w przestrzeń pod umywalką w łazience czy w róg nawet najmniejszej toalety. Zamknięte modele wstawić możemy prawie wszędzie, a ich miejsce ograniczone może być jedynie przez naszą wyobraźnię. Tym samym zamknięty pojemnik ustawić możemy w przedpokoju, szafie czy nawet salonie, ponieważ obudowa oraz filtry węglowe z powodzeniem absorbują zapachy.
Inne rozwiązania
Otwarta kuweta dla kota z ramką jest produktem przeznaczonym dla większości kotów, a nawet dla małych kociąt. Specjalnie plastikowe obramowanie umożliwia utrzymanie czystości oraz zapewnia łatwość użytkowania. Zaokrąglone brzegi kuwety umożliwiają zwierzętom prosty dostęp do jej wnętrza oraz gwarantują niewysypywanie się żwirku lub piasku z pojemnika. Na rynku znajdziemy również kuwety z podwójnym dnem, gdzie pierwsza część posiada otwory, przez które nieczystości spływają do drugiego pojemnika – kuweta przesiewowa. Ciekawym rozwiązaniem jest kuweta samoczyszcząca, w której za pomocą dźwigni jednym ruchem przesiewamy i wrzucamy nieczystości wprost do specjalnych pojemników.
Pomocne linki do sklepu:
Kuwety zamknięte (toalety) | Kuwety otwarte | Kuwety narożne | Kuwety przesiewowe | Kuwety samoczyszczące