Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jak wyciągnąć kleszcza kotu?

Koty wychodzące codziennie na dwór są szczególnie narażone na atak pasożytów. Przeważnie koty wychodzące znikają z domu rano, po to aby wieczorem wrócić. Przez cały dzień chadzają własnymi drogami, wchodząc wszędzie tam, gdzie może. Czyli praktycznie wszędzie! Co zrobić jeśli Twój złapie kleszcza? Jak mu pomóc? 

Kleszcz u kota

Koty, które samodzielnie wychodzą uwielbiają długie spacery. Sprawiają im one przyjemność zwłaszcza w wiosenne i letnie dni, gdy pogoda dopisuje. Niestety wśród drzew, w lesie, na łące czy w parku na naszego pupila czyhają kleszcze. To jeden z najbardziej niebezpiecznych pasożytów. Nie powodują większego bólu u zwierzęcia, jednak mogą również zatruwać jego organizm wydalanymi toksynami oraz przenosić groźne choroby. Podpowiadamy, jak zapobiegać kleszczom u kotów oraz jak postępować, gdy już je znajdziemy.

Dlaczego kleszcz u kota jest tak niebezpieczny?

Kleszcze to roztocza, które należą do gromady pajęczaków. Na świecie istnieje około 850 różnych gatunków kleszczy, z tego dwadzieścia na terenie naszego kraju. W Polsce kleszcze spotykane są zwłaszcza w lasach i na łąkach. To pasożyty, które żywią się krwią Możemy je jednak znaleźć również w centrum dużych miast, dlatego stanowią zagrożenie nawet dla tych czworonogów, które wychodzą jedynie na krótkie spacery. Kleszcze zwykle siedzą przyczepione na liściach lub na końcach źdźbeł trawy, gdzie wyczekują swoich ofiar. Są w tym bardzo skuteczne, gdyż posiadają organ nazywany narządem Hallera, który sprawia, że łatwo identyfikują potencjalnego żywiciela. Gdy zwierzę się zbliży, skaczą na nie, wwiercają swój aparat gębowy w jego skórę i ssą krew.

Ukąszenie kleszcza łatwo przeoczyć, gdyż nie powoduje ono większego bólu u zwierzęcia. W przypadku gdy nasz kot ma pchły, możemy szybko zwrócić na to uwagę, bo zwierzę drapie się i wykonuje nerwowe ruchy. W przypadku kleszczy jest inaczej. Ślina kleszczy zawiera substancje znieczulające, dlatego też gdy ich aparat gębowy wbija się w skórę zwierzęcia, kot nic nie czuje. Nie oznacza to jednak, że nic się nie dzieje. Pijąc krew kleszcze wydalają niebezpieczne toksyny. Co gorsza, bardzo często pasożyty te przenoszą niebezpieczne choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Mogą one w konsekwencji doprowadzić nawet do śmierci kota.

Jak wyciągnąć kleszcza kotu?

W przypadku, gdy kot zostanie zaatakowany przez kleszcza, bardzo ważne jest szybkie usunięcie pasożyta, co pozwoli zniwelować ryzyko zarażenia i rozwoju choroby. Aby móc w razie konieczności jak najszybciej zareagować, powinniśmy regularnie czesać i przeglądać sierść kota. Z wyjęciem kleszcza pomoże nam każdy weterynarz, jednak z powodzeniem może zrobić to sami w domu, przy pomocy zwykłej pęsety lub tzw. kleszczołapki. W ofercie AlleZoo możesz znaleźć specjalne pęsety, szczypce i kleszczołapki, dzięki którym usuwanie kleszczy stanie się proste. Pamiętajmy o tym, że w żadnym wypadku nie powinniśmy tego robić palcami. Przed usunięciem kleszcza nie należy niczym smarować skóry kota.

Wyciąganie kleszcza nie jest trudne. Najbardziej problematyczne może być utrzymanie kota w odpowiedniej pozycji. Niektóre z czworonogów znoszą zabieg spokojnie, inne wiercą się i wyrywają. Kota należy przytrzymać chwilę nieruchomo i w tym czasie delikatnie usunąć kleszcza. Jeżeli używamy w tym celu pęsety, uważajmy na to, by nie rozgnieść pasożyta. Przy wyjmowaniu kleszcza powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, by usunąć go w całości. Łatwo jest urwać odwłok pasożyta, podczas gdy głowa nadal tkwi w skórze kota i może spowodować zakażenie. Najlepszą metodą jest złapanie kleszcza przy samej skórze zwierzęcia i wykręcanie. Po wyjęciu kleszcza należy go zgnieść lub spalić.

kleszczolapki

Tymi przyrządami usuniesz kleszcza kotu:

Kleszczołapki i pęsety do usuwania kleszczy

Jak zapobiegać kleszczom u kotów?

Oczywiście, o wiele łatwiej jest zapobiegać, niż później usuwać kleszcze i leczyć związane z nimi choroby. Z tego powodu jeżeli tylko nasz kot przebywa na dworze (a nawet gdy jedynie wychodzi na balkon) powinniśmy regularnie stosować specjalne preparaty na kleszcze. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, by nigdy nie kupować dla kota specyfików, które przeznaczone są dla psa lub innych zwierząt. Mogą zawierać one składniki, które będą dla naszego pupila trujące.

Preparaty na kleszcze dla kota w ofercie sklepu AlleZoo

W ofercie sklepu Allezoo znajdą Państwo szeroki wybór preparatów, które skutecznie zapobiegną problemowi kleszczy u kotów. Mają one różne formy: pudrów i posypek, sprayów, balsamów czy obroży, tak że każdy może wybrać produkt najbardziej odpowiedni dla potrzeb swojego pupila. Wszystkie z preparatów, które oferujemy, wyróżniają się dużą skutecznością i zapewniają długotrwały efekt.

Oferujemy wyłącznie wysokiej jakości produkty renomowanych firm, dlatego też mogą mieć Państwo pewność, że są one całkowicie bezpieczne dla Państwa czworonogów, nie podrażniają ich skóry i nie wywołują reakcji alergicznej. To produkty, których zapachy nie odstraszają kotów. Nie wydzielają również woni nieprzyjemnych dla człowieka.

Niektóre z preparatów przeciwko kleszczom, które znajdą Państwo w naszym sklepie, ma również dodatkowe działanie: nawilżają skórę zwierzęcia, odżywiają ją dostarczając cennych składników odżywczych, wzmacniają i pielęgnują sierść.

W naszym sklepie mogą Państwo kupić również specjalne preparaty przeciwko pchłom dla kotów oraz wszystko inne, czego potrzebują nasi podopieczni. Zachęcamy do dokonywania zakupów.

Jak usunąć kotu kleszcza domowym sposobem?

Jeśli jesteśmy właścicielami kota wychodzącego, to warto wyposażyć się w specjalne kleszczołapki ze sklepu zoologicznego. Dzięki takiemu sprzętowi samodzielnie powinniśmy poradzić sobie w wyciągnięciem kleszcza, bez konieczności wizyty u weterynarza. Jeśli jednak nie potrafimy tego zrobić, bądź boimy się, warto umówić się na wizytę do specjalisty, który w profesjonalny i bezpieczny sposób usunie kleszcza.

Czy kleszcz sam wyjdzie z kota?

Kleszcze to pasożyty, które przyczepiają się do ciała swojego gospodarza (takiego jak kot) i żywią się krwią. Zazwyczaj kleszcze nie odpadają same z ciała zwierzęcia, dopóki się nie nasycają krwią. Gdy kleszcz się napełni, może sam odpaść.

Ile kosztuje usunięcie kleszcza u kota?

Wszystko zależy od gabinetu weterynaryjnego, do którego się udamy, jednak koszt wyciągnięcia kleszcza jest dość niski i wynosi około 10-30zł.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Czy koty mogą pić mleko?

Joanna Chabora

6 miesięcy

Jak obciąć pazury kotu?

Joanna Chabora

3 lata

Czy kot może jeść psią karmę?
Kot i Pies jedzą z jednej miski

Joanna Chabora

3 lata

Jak prawidłowo karmić kota?
Koty jedzą z misek karmę

Joanna Chabora

3 lata

4 komentarzy na temat “Jak wyciągnąć kleszcza kotu?”

  1. Raz zauważyłem kleszcze u mojego kota i nawet nie wiem, jak do tego doszło. Kot całe życie siedzi w domu i nie wychodzi nawet na podwórko. Możliwe, że przytargałam kleszcze z lasu i przeniosłam na mojego kota

  2. Ja nawet nie wiedziałam, że można samemu wyciągnąć kleszcza kotu. Ja miałam duże obawy i pojechałam z kotem do weterynarza, żeby on to zrobił. Kleszcz był naprawdę wielki!

  3. Bardzo ważny temat! Mój kot nie wychodzi w domu, ale i tak złapał kleszcza. Może przyniosłam go na ubraniach z lasu, bo często spacerujemy tam z mężem. Na pierwszy rzut oka nawet nie wiedziałam, że to kleszcz.

  4. Zaczyna się sezon na jesienne spacery po lesie i grzybobrania, więc na pewno przyda się informacja na temat tego, jak wyciągnąć kleszcza kotu czy psu 🙂 Dzięki!

    (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.