Darmowa dostawa już od 149 zł

Jak usunąć psu kleszcza?
Pies
Redakcja AlleZoo

Jak usunąć psu kleszcza?

Kleszcze to prawdziwa zmora. Do tej pory uznawało się, że są aktywne od początku wiosny aż do końca jesieni. Coraz […]

Kleszcze to prawdziwa zmora. Do tej pory uznawało się, że są aktywne od początku wiosny aż do końca jesieni. Coraz cieplejsze zimy sprawiają jednak, że kleszcze mogą być aktywne i groźne także zimą – wystarczy kilka cieplejszych dni, by na nowo zaczęły szukać żywiciela. Wtedy każdy spacer może zakończyć się sprowadzeniem do domu niechcianego i wyjątkowo niebezpiecznego szczękoczułkowca.

Jako że ludzie coraz częściej zabezpieczają się przed kleszczami – nie tylko poprzez stosowne preparaty, ale też właściwy ubiór – to warto poświęcić nieco więcej uwagi swoim wiernym pupilom, którzy tak dobrze chronieni już nie są. Najpopularniejsze są oczywiście preparaty. Różne spraye, płyny i krople sprawdzają się także w przypadku pcheł, więc psiak korzysta podwójnie. Jak już ustaliliśmy wcześniej – taka ochrona jest potrzebna przez cały rok. Dlatego też jedynym słusznym rozwiązaniem jest korzystanie z preparatów przez cały czas – oczywiście uwzględniając przy tym etykietę i zalecenia producenta.

Problem w tym, że pies – podobnie zresztą, jak i Ty – nie poczuje, że kleszcz właśnie zadomowił się w skórze swojego nowego żywiciela. Choć samo żądło jest stosunkowo duże, to samo „zakotwiczenie” nie sprawia bólu, bo wraz z żądłem, kleszcz wprowadza także swoją ślinę, która zawiera środek znieczulający. Od tego momentu kleszcz zaczyna żerować na swoim żywicielu i trzeba się go jak najszybciej pozbyć.

Co kleszcz może zrobić psu?

Co prawda, nie każdy kleszcz powoduje – lub przyczynia się – do chorób. Mimo to nie można zakładać, że kleszcz, który zaatakował Twojego psiaka, niczego nie spowoduje. Same objawy dzieli się na te związane z ugryzieniem, jak i te, które świadczą o chorobie, którą kleszcze przenoszą. Objawy związane z samym ugryzieniem zaczną pojawiać się już po kilku/kilkunastu godzinach, podczas gdy pierwsze objawy związane z chorobami mogą pojawić się dopiero po miesiącach.

Do najpopularniejszych objawów związanych z ugryzieniem można zaliczyć obrzęk w miejscu ukąszenia, obfite zaczerwienienia oraz zauważalne zwiększenie ciepłoty skóry – zarówno w centrum, jak i okolicach ugryzienia. Co prawda, takie objawy są raczej niegroźne i pies szybko wróci do pełni sił, ale wizyta u weterynarza i tak jest zalecana, bo psiak może potrzebować dodatkowych leków, które wspomogą odporność i łagodzą objawy usunięcia kleszcza.

Jak chronić psa przed kleszczami?

Usuwanie kleszcza na własną rękę wcale nie jest trudne – potrzebne są odpowiednie narzędzia, ale te łatwo kupić w sklepach zoologicznych za niewielkie pieniądze. Zastrzegamy, że zwykła pęseta kosmetyczna może nie wystarczyć. Z drugiej strony to ciągle lepsze rozwiązanie od – o zgrozo – łapania się za kleszcza gołymi palcami. Gdyby nie fakt, że niektórzy naprawdę tak robią, to nawet nie wspominalibyśmy o tym, a tak – przedstawiamy narzędzia, które powinien mieć każdy właściciel psa:

  • szczypce do wyciągania kleszczy,
  • haczyki do wyciągania kleszczy,
  • pętle do wyciągania kleszczy.

Niektórzy polecają także specjalne pompki, które „wysysaj” kleszcza, jednak to rozwiązanie nie jest idealne – prawdę mówiąc, nie jest nawet skuteczne i stanowczo odradzamy pompki. Ogólnie można założyć, że ich fenomen polega na braku konieczności operowania narzędziami w pobliżu kleszcza. Pompka jest prosta w obsłudze i higieniczna, ale nieskuteczna, więc nie ma sensu z niej korzystać. Pompka może nawalić w wielu płaszczyznach – często jest bezużyteczna w przypadku psów o bujnej sierści i nie zawsze sprawdza się, kiedy kleszcz jest naprawdę duży. Czasami kleszcz jest w trudno dostępnym miejscu i wtedy także nie ma sensu sięgać po pompkę. Sam widzisz – za wiele tu „ale”, żeby uznać pompkę za coś godnego polecenia.

[produkty_sklepu id=”667″]

Szczypce, pętle i haczyki są dużo skuteczniejsze i tańsze. Dlatego też uważamy, że to jedyny słuszny wybór. Jeśli nie chcesz pozbyć się kleszcza na własną rękę, to lepszy od pompki będzie weterynarz.

Jak długo kleszcz siedzi w skórze psa?

Ile czasu minie, zanim kleszcz „napije się do woli”? Cóż, trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Z drugiej strony, czy to pytanie ma jakikolwiek sens? W końcu kleszcza należy usunąć od razu, kiedy się go wykryje. Z każdym kolejnym dniem żerowania, kleszcz staje się większy. Dlatego też czasami zauważa się go w momencie, kiedy jest gruby i „napompowany”. To oczywiście niedobrze – kleszcza powinno się wykryć dużo wcześniej, kiedy jeszcze nie zdążył się zadomowić. Dlatego też po każdym spacerze powinno zrobić się odpowiednie oględziny – to zajmuje kilka chwil, a niweluje się w ten sposób naprawdę poważne choroby. Mowa nie tylko o kleszczowym zapaleniu mózgu, ale też boreliozie, anaplazmozie, piroplazmozie i kilku innych przypadłościach, które zagrażają życiu psa.

Wszelkie „odstraszacze” są więc koniecznością i to przez cały rok. Preparaty można podzielić na te, które:

  • wylewa się prosto na skórę,
  • są w formie tabletek do połknięcia,
  • występują w formie sprayów.

Na uwagę zasługują także specjalne obroże, które mają określoną datę ważności, po której obroże tracą swoje właściwości. Zaznaczamy jednak, że wyposażenie się w takie środki i preparaty, wcale nie zwalnia Cię z konieczności ciągłego monitorowania swojego psiaka. W końcu żaden preparat nie zapewnia stuprocentowej skuteczności i trzeba się z tym liczyć.

Powiązane artykuły

Co ile pies ma cieczkę?
Redakcja AlleZoo
Co ile pies ma cieczkę?

02.10.2023

|

Pies

Cieczka u psów to naturalny proces, który pojawia się w życiu każdej nieskalanej suczki. Jednak dla wielu właścicieli psów jest […]

Czytaj więcej
Dlaczego pies wyje?
Redakcja AlleZoo
Dlaczego pies wyje?

14.09.2023

|

Pies

Psy, tak jak ludzie, mają różne sposoby komunikowania się z otoczeniem. Wycie jest jednym z nich i może mieć wiele […]

Czytaj więcej
Jakie przysmaki dla psa?
Redakcja AlleZoo
Jakie przysmaki dla psa?

15.06.2023

|

Pies

Przysmaki dla psa stanowią popularny dodatek do codziennej diety pupila. Jednak istotne jest wybieranie zdrowych i odpowiednich przekąsek, które nie […]

Czytaj więcej

Sprawdź artykuły na temat

Ikona Akwarystyka

Odkryj fascynujący świat akwarystyki! W tej kategorii znajdziesz praktyczne porady, inspiracje i sprawdzoną wiedzę, która pomoże Ci stworzyć idealne środowisko dla Twoich podwodnych przyjaciół.

Czytaj więcej
Ikona Encyklopedia ryb akwariowych

Poznaj niezwykłe gatunki ryb akwariowych! Encyklopedia ryb to miejsce pełne szczegółowych opisów, ciekawostek i praktycznych wskazówek, dzięki którym lepiej zrozumiesz swoich podwodnych podopiecznych.

Czytaj więcej
Ikona Kot

Odkryj tajemnice kociego świata! W tej kategorii znajdziesz porady dotyczące opieki, zdrowia i zachowań kotów, które pomogą Ci zadbać o szczęście swojego mruczącego przyjaciela.

Czytaj więcej
Ikona Małe zwierzęta

Małe zwierzęta, wielkie serca! W tej kategorii znajdziesz praktyczne porady i ciekawostki o opiece nad gryzoniami oraz innymi małymi pupilami, aby ich codzienne życie było pełne radości.

Czytaj więcej
Ikona Oczko wodne

Stwórz magiczne oczko wodne w swoim ogrodzie! Dowiedz się, jak dbać o rośliny wodne, ryby oraz całe środowisko, aby cieszyło swoim pięknem i harmonią przez cały rok.

Czytaj więcej
Ikona Pies

Odkryj wszystko, co warto wiedzieć o psach! Znajdziesz tu wskazówki dotyczące pielęgnacji, zdrowia i szkolenia, by każdy dzień z Twoim czworonożym przyjacielem był pełen radości i harmonii.

Czytaj więcej
Ikona Ptaki egzotyczne

Egzotyczne ptaki to prawdziwy raj dla oczu! Poznaj ich potrzeby, dowiedz się, jak zapewnić im odpowiednie środowisko i pielęgnację, by mogły rozkwitać w Twoim domu.

Czytaj więcej
Ikona Terrarystyka

Wejdź do fascynującego świata terrarystyki! Dowiedz się, jak zadbać o gady, płazy i owady, tworząc dla nich idealne warunki życia w domowym terrarium.

Czytaj więcej
Ikona Zwierzęta

Odkryj świat zwierząt w całej jego różnorodności! Znajdziesz tu praktyczne wskazówki, ciekawostki i porady, by lepiej zrozumieć potrzeby i zachowania różnych gatunków.

Czytaj więcej