Gurami mozaikowy
Jak hodować gurami mozaikowy? Jak dobrać odpowiednie akwarium dla gurami? Jakie ryby będą dobrymi współlokatorami dla gurami mozaikowego? Czytaj we wpisie!
Gurami mozaikowy to popularna słodkowodna ryba akwariowa z rodziny guramiowatych. Do Europy sprowadzona po raz pierwszy w 1933r. Pochodzi z Półwyspu Malajskiego oraz Wielkich Wysp Sundajskich, zamieszkując również wody Borneo, czy Indii. Zasięgiem naturalnym sięgała także Tajlandii.
Gurami mozaikowy występowanie
Gurami mozaikowy osiąga długość 11-12 cm. Samiec odróżnia się przede wszystkim bardziej kontrastowym ubarwieniem ciała (szczególnie w czasie rozpłodu) oraz większą płetwą ogonową. Partner ma zazwyczaj także większą i bardziej rozłożystą płetwę grzbietową od samicy. Co ciekawe, płetwy brzuszne gurami zostały zmienione w długie i cienkie wąsiki, które u zwierzęcia pełnią rolę języka – odpowiadają za zmysł smaku ryby.
W akwarystyce słodkowodnej wyróżniamy wiele odmian kolorystycznych tego gatunku. Rybkę najczęściej można spotkać w kolorze srebrzysto-niebieskim lub perłowym. Wzdłuż ciała przebiega charakterystyczna, czarna pręga, a całe ciało pokryte jest cętkami.
Gurami mozaikowy hodowla
Średnia długość życia górami to aż 5 lat, choć w niewoli mogą przeżyć nawet 7! O ile nie zapomnisz o nałożeniu przykrywy od akwarium – w innym wypadku gurami może zdecydować się na dezercję, jak inne rybki labiryntowe.
[produkty_sklepu id=”631″]
Jest rybką właściwie wszystkożerną. Chętnie żywi się suchym, mrożonym i żywym pokarmem, np. larwami komarów, rozwielitkami czy rurecznikami. Można je karmić pokarmem suchym w postaci płatków czy granulatu.

Gurami mozaikowy wymagania
Gurami mozaikowy wymaga stosunkowo dużego zbiornika. Absolutnym minimum jest akwarium 60-70 litrowy, choć najlepiej, aby był to zbiornik ok. 100 l na parę gurami. Zbiornik powinien być dość gęsto obsadzony roślinkami, tutaj przede wszystkim pływającymi (np. pistia rozetkowa), ponieważ gurami mozaikowy uwielbia się ukrywać! Jest spokojną, towarzyską, ale płochliwą rybką. Wymaga stałej temperatury w okolicach 25-30°C oraz wody o pH bliskim 7, a w przypadku chłodniejszej wody rybka staje się powolna i traci apetyt. Ważne, aby dobrze filtrować wodę w akwarium i regularnie ją wymieniać, najlepiej raz w tygodniu. Wybierz ciemny żwirek na dno akwarium, a Twoje gurami będą wyglądały w zbiorniku jeszcze lepiej!
Gurami mozaikowy rozmnażanie
Zbiornik rozpłodowy powinien mieć podwyższoną temperaturę do 30-33°C. Samiec na powierzchni wody buduje gniazdo (podobnie jak bojownik syjamski), do którego partnerka składa średnio 300-500 jaj. Po dobie wylęgają się z nich larwy, nad którymi opiekę sprawuje samiec. Po tym jak narybek wyjdzie z gniazda i zacznie swobodnie pływać, młode należy odseparować od dorosłych osobników (w tym także ojca). Narybek można karmić planktonem, drobno startym pokarmem suchym lub wymoczkami. Woda w zbiorniku powinna być dobrze napowietrzana.

Gurami mozaikowy z jakimi rybami?
Zastanawiasz się, z jakimi rybkami gurami mozaikowy będzie czuł się najlepiej, a jakie mogą być dla niego agresywne? Pomożemy!
Gurami mozaikowy doskonale sprawdzi się w akwarium z takimi rybkami, jak:
- bocja wspaniała,
- kirysek panda,
- bocja
- piskorek,
- neonek,
- kosiarka.
Gurami mozaikowy na pewno nie sprawdzi się w akwarium z:
- pielęgnicami,
- skalarami.
A Ty, czego nie wiedziałeś o hodowli gurami mozaikowych? Może wiesz coś, o czym my nie wiemy? Koniecznie napisz do nas!