Bojownik syjamski
Bojownik syjamski to rybka akwariowa z rodziny łaźcowatych, która sprowadzona do Europy pod koniec XIX wieku do dziś należy do […]
Bojownik syjamski to rybka akwariowa z rodziny łaźcowatych, która sprowadzona do Europy pod koniec XIX wieku do dziś należy do jednego z najpopularniejszych gatunków egzotycznych ryb słodkowodnych na całym świecie. Wcale nas to nie dziwi!
Bojownik informacje
Bojownik syjamski swoją nazwę zawdzięcza agresywnemu usposobieniu w stosunku do innych samców bojownika i pierwotnemu pochodzeniu. Naturalne środowisko bojownika to cały obszar wód Półwyspu Indochińskiego, Malajskiego oraz właściwie wszystkie wody Tajlandii (do 11 maja 1949r. Syjam). W środowisku naturalnym występuje przede wszystkim w kolorze czerwonym i zielonym. Dopiero odpowiednia selekcja pozwoliła na uzyskanie wielobarwnych osobników, które znajdujemy w sklepach zoologicznych.

Jak wygląda syjamski bojownik?
Bojownik syjamski osiąga mniej więcej od 5 do 7 cm długości ciała. Samice występują najczęściej w odcieniach brązu, grafitu, bieli i granatu. Wbrew powszechnej opinii posiadają równie szeroką gamę kolorystyczną jak ich partnerzy. Samiec posiada jednak nieco lepiej zarysowany kontrast łusek Charakteryzują go pokaźnych rozmiarów rozłożyste płetwy (ogonowa i grzbietowa). Bojownik syjamski posiada dobrze wykształcony aparat, dzięki któremu może oddychać powietrzem atmosferycznym.

Bojownik syjamski hodowla
Rybka szczególnie popularna wśród początkujących akwarystów. Łatwa w hodowli, nie stwarza problemów poza zachowaniem w stosunku do samców tego samego gatunku i okresowo także do partnerek (kiedy pilnuje gniazda). Zdarza się, że długo przetrzymywane przez hodowców w kulach mają problemy z zaaklimatyzowaniem się w nowym zbiorniku. W skrajnych przypadkach potrafią być wrogo nastawione do małych rybek, w tym także do gupika, neonków i niektórych welonów.

Bojownik syjamski temperatura wody
Odpowiednia temperatura do życia w okolicach 22-23 °C. Woda najlepiej o odczynie lekko kwaśnym. Do hodowli jednego bojownika wystarczy stosunkowo niewielkie akwarium. Komfortowe wydaje się już 35 litrów i więcej.
Czym karmić bojownika syjamskiego?
Chętnie żywi się pokarmem mrożonym, suszonym i żywym. Nie jest specjalnie wybredny jeśli chodzi o dietę. Pokarm można urozmaicać o dafnię, młody narybek (np. gupika), a także ochotkę, larwy komara i wiele innych.
[produkty_sklepu id=”380″]
Bojownik syjamski z jakimi rybami?
Bojowniki syjamskie mogą żyć z innymi rybkami akwariowymi, jednak należy zadbać o odpowiednią wielkość zbiornika – co najmniej 50 l. Nie są nastawione agresywnie do wszystkich ras, jednak bywają – chociażby w kontakcie z innymi rybami tego gatunku lub takimi, które posiadają welonowe płetwy. Trzeba również uważać na samego bojownika, gdyż jego piękny, rozłożysty ogon może być wabikiem do podgryzania. Bojowniki dobrze współgrają z małymi rybkami ławicowymi, jak: rasbora galaxy czy bystrzyk morelowy.
A Ty, co najbardziej lubisz w bojownikach syberyjskich? A może nie wyobrażasz sobie tych rybek w Twoim akwarium? Napisz!