Pyszczaki – ryby
Poznaj ryby, które są endemitami – pochodzą z Afryki, w tym głównie z osławionych jezior kontynentu: Malawi, Jeziora Wiktorii i […]
Poznaj ryby, które są endemitami – pochodzą z Afryki, w tym głównie z osławionych jezior kontynentu: Malawi, Jeziora Wiktorii i Tanganika. Ich niezwykle piękne ubarwienie i niewymagający chów sprawiły, że dziś w wielu akwariach znajdziemy pyszczaki. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się tym niezwykłym rybom i podpowiemy, jak się nimi opiekować.
Pyszczaki – gatunki
Pyszczaki to ryby głównie z rodziny pielęgnic, a także tilapie kilku rodzajów, m.in. Oreochromis czy Sarotherodon. Jak już wspominaliśmy, jako gatunki endemiczne pochodzą z kilku zbiorników wodnych w Afryce.
Znajdziemy więc m.in. pyszczaki Malawi, a wśród nich:
- pyszczak żółty,
- pyszczak zebra red
- pyszczak Maingano,
- pyszczak wspaniały,
- chindongo saulosi,
Z kolei w górskim jeziorze Tanganika, którego pięknem zachwycał się sam Karol Darwin, żyją:
- pyszczak hełmiasty,
- cyphotilapia – nazywana tanganicką piranią,
- trofeusy.
To zaledwie garstka gatunków, które odkryto w Wielkich Jeziorach Afrykańskich. Szacuje się, że co roku naukowcy dokonują odkrycia co najmniej jednego kolejnego gatunku, więc wykaz wszystkich pyszczaków wciąż ulega zmianom. Warto również pamiętać, że do tej grupy zalicza się również ryby żabnicokształtne.
To, skąd pochodzą pyszczaki, determinuje również sposób ich hodowli. Jakie wymagania mają poszczególne grupy pyszczaków?

Pyszczaki – wymagania
Aby odpowiednio zadbać o ryby, należy zrozumieć podobieństwa i różnice między Jeziorem Malawi a Tanganiką. Podstawowe podobieństwo to zbliżona temperatura obu jezior. Przyjmuje się, że najlepiej, by wodę w akwarium Malawi i Tanganika utrzymywać na stałym poziomie 26-27 stopni Celsjusza. Jednak dla hodowców ważne są przede wszystkim różnice między tymi dwoma biosystemami.
Otóż Tanganika wymaga od właścicieli pyszczaków krystalicznie czystej wody, wszak to górskie jezioro. W Malawi nie musimy dbać o przezroczystość i klarowność na tak wysokim poziomie. W Tanganice należy także mierzyć twardość wody, powinna wynosić GH 7-11, KH 16-18. Malawi ma nie tylko bardziej miękką wodę, ale również niższe pH, bo mierzące 7,7-8,8 w porównaniu z ok 9 pH Tanganiki.
Warto pamiętać także o roślinach, którymi możemy ozdobić akwarium, m.in. rdestnicą, nurzańcem, czy rogatkiem.

Pyszczaki – rozmnażanie
Nazwa pyszczaków nie wzięła się bez kozery. Pyszczakami, zwane gębaczami inkubują ikrę we własnym worku gardzielowym, jamie gębowej. Czynią to głównie samice, choć wiele gatunków wymienia się tym obowiązkiem lub to samiec ma pieczę nad ikrą. Sama inkubacja trwa około 3 tygodni do miesiąca, podczas którego należy dbać o podwyższoną temperaturę wody o 1-2 stopnie. Ważne jest, by pamiętać, że samice nie jedzą podczas inkubacji. Najlepiej je zostawić same sobie, gdyż zwłaszcza młode osobniki mają skłonność do niedonoszenia ikry w momentach stresowych. Ważne jest, że wylęgły narybek jest gotowy do samodzielnego żerowania i funkcjonowania.
[produkty_sklepu id=”385″]
Istnieją dwie szkoły traktowania nowo wylęgniętego narybku. Naturalna metoda polega na pozostawieniu samicy w akwarium, stworzenie dla niej doskonałych warunków, m.in. osłoniętych miejsc, gdzie będzie mogła schować się przed innymi osobnikami i w spokoju poczekać na wylęgnięcie się młodych. Przez wielu ta metoda jest nie tylko etyczna, ale również efektowna. W jednym zbiorniku możemy obserwować funkcjonowanie dorosłych osobników z narybkiem, poznawać ich wspólną egzystencję. Niektórzy na chwilę przenoszą matkę z młodymi, by po chwili odseparować ją od grupy. Ważne jest, by szybko ponownie umieścić samicę w akwarium z dorosłymi osobnikami, by ryby nie odrzuciły jej. Niekiedy słyszymy o tym, że hodowcy wyjmują jajeczka z worka gardzielowego, przenosząc je do specjalnego inkubatora. Ta metoda przez wielu miłośników i ekologów uznawana jest za niewłaściwą.
Pyszczaki – z jakimi rybami?
Pyszczaki bywają charakternymi rybami, dlatego należy starannie dobierać im towarzyszy. Żyją w ławicach, więc warto zadbać o dużą liczebność grupy w dużym zbiorniku. Co więcej, samce bywają agresywne i walczą o dominację. Dlatego warto dopasować do pyszczaków gatunki o podobnych rozmiarach. Ze względu na warunki panujące w akwarium najlepiej łączyć gębacze z innymi gatunkami pyszczaków. Odradzamy wpuszczania do akwarium, w którym żyją pielęgnice,w tym pyszczaki ryb małych i o łagodnym uosobieniu.
Pyszczaki – temperatura wody
Wspominaliśmy już o temperaturze wody, która oscyluje w granicach 23-29 stopni Celsjusza. Ważne jest jednak także to, by pamiętać, że pyszczaki, szczególnie gatunki pochodzące z Jeziora Tanganika są bardzo wrażliwe na zmianę temperatury wody. Zarówno podgrzanie wody, jak i jej ochłodzenie może wiązać się ze stratą cennych ryb. Warto więc zainwestować w odpowiednie grzałki i monitorować temperaturę wody w posiadanym zbiorniku.

Jaki pokarm dla pyszczaków?
Warto wiedzieć, że pyszczaki jedzą często, ale małe porcje. Dlatego najlepiej karmić je w odstępach czasowych, podając niewielkie ilości pożywienia. W ten sposób zadbamy o tryb żywienia podobny do tego, jaki posiadają w naturalnym środowisku. Co podawać pyszczakom?
Ważna jest zbilansowana dieta naszych ryb. Naturalne składniki, które będą odpowiadały tym, które spotkamy w Wielkich Jeziorach Afrykańskich, wzbogacone o cenne minerały, witaminy i pierwiastki z pewnością zasmakują naszym afrykańskim milusińskim. W naszym sklepie Allezoo znajdziesz gotowe i zbilansowany pokarm dla pyszczaków. Zajrzyj tutaj: https://allezoo.com.pl/385-pokarm-dla-pyszczakow i wybierz idealne pożywienie dla tych wyjątkowych ryb. Nie musisz znać się na ich hodowli, zaufaj specjalistom, którzy stworzyli wyjątkowe produkty dla pyszczaków, zapewniające niemal pełne zapotrzebowanie hodowli na składniki odżywcze.
Hodowla pyszczaków nie należy do najtrudniejszych. Wystarczy stworzyć im odpowiednie warunki bytowania, które jest w stanie osiągnąć nawet początkujący miłośnik akwarystyki. Z pewnością te imponujące i zadziorne ryby przyniosą każdemu hodowcy wiele radości i interesujących obserwacji.