Darmowa dostawa już od 149 zł

Pies stróżujący, czy do ogrodu? a może jedno i drugie?
Pies
Redakcja AlleZoo

Pies stróżujący, czy do ogrodu? a może jedno i drugie?

Wybierając pomiędzy psem stróżującym a psem do ogrodu, często stosujemy kryteria, które – przynajmniej w naszym rozumowaniu – nie oddają w pełni charakteru i specyfiki obydwu rodzajów ras. Często stosuje się tu różne stereotypy, które wcale nie pomagają w wyborze odpowiedniego psa. Zdarza się też, że wybór ten bywa bagatelizowany, co owocuje niezadowoleniem ze strony właścicieli. W poniższym artykule odpowiemy sobie na pytanie, czy można połączyć ze sobą spokój typowego psa rodzinnego i zdolności obronne psów stróżujących. Zastanowimy się też, jakie ewentualnie rasy mogłyby być idealnym połączeniem obydwu cech.

Wybierając pomiędzy psem stróżującym a psem do ogrodu, często stosujemy kryteria, które – przynajmniej w naszym rozumowaniu – nie oddają w pełni charakteru i specyfiki obydwu rodzajów ras.

Często stosuje się tu różne stereotypy, które wcale nie pomagają w wyborze odpowiedniego psa. Zdarza się też, że wybór ten bywa bagatelizowany, co owocuje niezadowoleniem ze strony właścicieli. W poniższym artykule odpowiemy sobie na pytanie, czy można połączyć ze sobą spokój typowego psa rodzinnego i zdolności obronne psów stróżujących. Zastanowimy się też, jakie ewentualnie rasy mogłyby być idealnym połączeniem obydwu cech.

Tresowanie, czyli… poświęć mu dużo czasu!

Od razu zaznaczamy, że pies do ogrodu, który jednocześnie ma być psem obronnym, wymaga o wiele więcej uwagi, niż typowa rasa obronna, bądź rodzinna. Przełamywanie wrodzonych barier i nieufności do ludzi, musi tu obejmować wyłącznie osoby mieszkające na określonej posesji.

Duże znaczenie ma tu też izolacja. Pies stróżujący, który ma być jednocześnie psem ogrodowym, nie może wchodzić w zbyt poufałe kontakty z obcymi. Zaniedbanie tej prostej zasady, może wywołać zbyt dużą ufność u psiaka, co w konsekwencji wyeliminuje jakiekolwiek zdolności obronne, wynikające z jego uwarunkowań psychologicznych.

Dominacja to podstawa

Z drugiej strony, należy zwrócić szczególną uwagę na podporządkowanie się psa właścicielowi. Niestety, psy o cechach opiekuńczych i obronnych są niezwykle niezależne, co w dalszej perspektywie wymaga zastosowania określonych metod szkoleniowych. Zastosowanie tych standardów sprawia, że pies nie tylko staje się świetnym kompanem w zabawie, ale przede wszystkim rozumie, kto jest jego panem.

Co ważne, podporządkowanie powinno obejmować również dzieci. Socjalizacja psa, który ma spełniać obydwa powyższe warunki, nie obejmuje tylko pana, ale wszystkich członków jego rodziny. Pies powinien być uległy, aczkolwiek nie w każdych sytuacjach. Zwłaszcza, jeśli wiążą się one z przemocą i biciem (stąd tak istotne jest dobre wychowanie).

Obronny, czyli jaki?

O ile stosunkowo łatwo można zdefiniować cechy typowego psa rodzinnego, o tyle znacznie trudniej zrobić to w przypadku psów obronnych. Dla wielu właścicieli, pojęcie to jest bardzo szerokie i obejmuje przede wszystkim:

  • odpowiednią aparycję – wiele osób uważa, że pies obronny powinien wyglądać groźnie; dla takich ludzi idealnym rozwiązaniem będą rasy duże, które niekoniecznie muszą charakteryzować się wysokim poziomem agresji,
  • odpowiednie zachowanie – dla znacznej grupy osób, psy stróżujące powinny się odpowiednio zachowywać, tzn. reagować na ruchy innych osób, być nieufne w stosunku do nich a w razie potrzeby, ostrzegać obcych warczeniem i szczekaniem.

Pies stróżujący i do ogrodu – przegląd ras

Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych ras, które łączą w sobie spokój psów domowych i twardy charakter, tak specyficzny dla ras stróżujących i obronnych. Uwaga! Wytresowanie każdego z reprezentantów tych ras będzie bardzo trudne i czasochłonne, niemniej bardzo się opłaca. Zwłaszcza, jeśli mamy dużą rodzinę i chcemy zabezpieczyć naszą posesję.

Mastiff angielski

Bardzo duży pies, który samą swoją masą budzi respekt. Najcięższy, znany reprezentant tej rasy waży aż 155 kilogramów. Jest idealny do stróżowania, gdyż charakteryzuje się bardzo dużą walecznością. Kiedyś wykorzystywany do pilnowania obejść i walk. Dziś coraz częściej jest psem do towarzystwa, lecz mimo to nadal wiele osób wybiera właśnie tą rasę do pilnowania posesji.

Rottweiler

Rasa bardzo wymagająca w ułożeniu. Niemniej, pomimo swych agresywnych zapędów, może on się sprawdzić jako pies towarzyski. W socjalizacji psów tej rasy dużą rolę odgrywa sam charakter właściciela, jak i sposób jego postępowania względem psa. Duże znaczenie ma tu również trzymanie psa “od szczeniaka” i jego dorastanie wraz z dziećmi.

Nowofundland

Idealny pies dla osób, które szukają rasy dużej, sympatycznej, budzącej przestrach nie tyle charakterem, co raczej masą i wysokim kłębem. Z reguły jest to pies przyjacielski, ale też niezwykle wierny. Nie powinien być samotnym towarzyszem zabaw dla dzieci, głównie ze względu na jego rozmiar (w kłębie aż 71 cm!).

Owczarek niemiecki

W naszym zestawieniu rasa ta jest najlepszym połączeniem psa stróżującego i towarzyskiego. Bardzo pragnie on kontaktu z właścicielem i członkami jego rodziny. Niemniej, w stosunku do obcych dzieci może być on nieufny a nawet agresywny. Duże znaczenie przy wyborze owczarka niemieckiego ma jego płeć. Suki są z reguły bardziej uległe a samce dominujące. Są to idealne psy dla osób aktywnych i energicznych.

Amstaff

Pomimo niekiedy agresywnego charakteru, doskonale sprawdza się również jako domowy pupil. Przy socjalizacji amstaffa, zawsze warto zwracać uwagę na jego nieco nieprzewidywalny charakter. Psy tej rasy nie mogą zbyt szybko przekonać się o swej sile, gdyż może to doprowadzić do rozwoju agresji.

Na koniec przekornie – Jaki właściciel będzie dobry dla psa obronnego i stróżującego?

Przy wyborze psa, który ma być zarówno “domowym obrońcą” jak i przyjacielem całej rodziny, warto zwrócić uwagę nie tylko na konkretną rasę, ale przede wszystkim na predyspozycje i cechy właściciela. Większość ras spełniających obydwa warunki ma bardzo “plastyczny” charakter, którego ukształtowanie zależy przede wszystkim od jego pana. Zanim zdecydujesz się na takiego psa, musisz wiedzieć, że przed Tobą długa droga szkoleniowa.

Powiązane artykuły

Co ile pies ma cieczkę?
Redakcja AlleZoo
Co ile pies ma cieczkę?

02.10.2023

|

Pies

Cieczka u psów to naturalny proces, który pojawia się w życiu każdej nieskalanej suczki. Jednak dla wielu właścicieli psów jest […]

Czytaj więcej
Dlaczego pies wyje?
Redakcja AlleZoo
Dlaczego pies wyje?

14.09.2023

|

Pies

Psy, tak jak ludzie, mają różne sposoby komunikowania się z otoczeniem. Wycie jest jednym z nich i może mieć wiele […]

Czytaj więcej
Jakie przysmaki dla psa?
Redakcja AlleZoo
Jakie przysmaki dla psa?

15.06.2023

|

Pies

Przysmaki dla psa stanowią popularny dodatek do codziennej diety pupila. Jednak istotne jest wybieranie zdrowych i odpowiednich przekąsek, które nie […]

Czytaj więcej

Sprawdź artykuły na temat

Ikona Akwarystyka

Odkryj fascynujący świat akwarystyki! W tej kategorii znajdziesz praktyczne porady, inspiracje i sprawdzoną wiedzę, która pomoże Ci stworzyć idealne środowisko dla Twoich podwodnych przyjaciół.

Czytaj więcej
Ikona Encyklopedia ryb akwariowych

Poznaj niezwykłe gatunki ryb akwariowych! Encyklopedia ryb to miejsce pełne szczegółowych opisów, ciekawostek i praktycznych wskazówek, dzięki którym lepiej zrozumiesz swoich podwodnych podopiecznych.

Czytaj więcej
Ikona Kot

Odkryj tajemnice kociego świata! W tej kategorii znajdziesz porady dotyczące opieki, zdrowia i zachowań kotów, które pomogą Ci zadbać o szczęście swojego mruczącego przyjaciela.

Czytaj więcej
Ikona Małe zwierzęta

Małe zwierzęta, wielkie serca! W tej kategorii znajdziesz praktyczne porady i ciekawostki o opiece nad gryzoniami oraz innymi małymi pupilami, aby ich codzienne życie było pełne radości.

Czytaj więcej
Ikona Oczko wodne

Stwórz magiczne oczko wodne w swoim ogrodzie! Dowiedz się, jak dbać o rośliny wodne, ryby oraz całe środowisko, aby cieszyło swoim pięknem i harmonią przez cały rok.

Czytaj więcej
Ikona Pies

Odkryj wszystko, co warto wiedzieć o psach! Znajdziesz tu wskazówki dotyczące pielęgnacji, zdrowia i szkolenia, by każdy dzień z Twoim czworonożym przyjacielem był pełen radości i harmonii.

Czytaj więcej
Ikona Ptaki egzotyczne

Egzotyczne ptaki to prawdziwy raj dla oczu! Poznaj ich potrzeby, dowiedz się, jak zapewnić im odpowiednie środowisko i pielęgnację, by mogły rozkwitać w Twoim domu.

Czytaj więcej
Ikona Terrarystyka

Wejdź do fascynującego świata terrarystyki! Dowiedz się, jak zadbać o gady, płazy i owady, tworząc dla nich idealne warunki życia w domowym terrarium.

Czytaj więcej
Ikona Zwierzęta

Odkryj świat zwierząt w całej jego różnorodności! Znajdziesz tu praktyczne wskazówki, ciekawostki i porady, by lepiej zrozumieć potrzeby i zachowania różnych gatunków.

Czytaj więcej