Jakie podłoże do akwarium?
Odpowiednie podłoże do akwarium to sprawa kluczowa, jeśli chodzi o prawidłową hodowlę rybek oraz utrzymanie w nim należytej czystości. Dowiedz […]
Odpowiednie podłoże do akwarium to sprawa kluczowa, jeśli chodzi o prawidłową hodowlę rybek oraz utrzymanie w nim należytej czystości. Dowiedz się więcej o tym, jakie podłoże do akwarium wybrać!
Jaki żwirek do akwarium?
Dzięki zainwestowaniu w dobry żwirek do zbiornika wodnego zdecydowanie polepszyć komfort życia Twoich ryb i roślin. Wybór odpowiedniego podłoża do akwarium warunkuje nie tylko odpowiednie warunki, lecz również estetykę każdego zbiornika. Zanim jednak zdecydujesz się, jaki żwirek wybrać dla swoich ryb i roślin, koniecznie zapoznaj się z rodzajami podłoża, oraz możliwościami, jakie oferują poszczególne z nich. Bardzo ważna jest jakość piasku, bądź żwirku, na jaki się zdecydujesz, będzie to miało wpływ na rozwój roślin akwarystycznych, niezawodny produkt ochroni akwarium, przed rozmnożeniem się szkodliwych bakterii, jak i zapewni prawidłową i podstawową równowagę – a na tym zależy przecież każdemu miłośnikowi akwarystyki.
Żwirek jest zdecydowanie najczęściej wybieranym podłożem do niemalże każdego akwarium. Stosują go zarówno hodowcy zaawansowani, jak i amatorscy miłośnicy akwarystyki. Jest to dobry wybór, ponieważ większość roślin świetnie się zakorzenia, najlepiej sprawdza się podłoże o granulacji od 1 do 3 mm. Oczywiście nie ma odpowiedzi na pytanie: jaka granulacja będzie najlepsza dla każdego akwarium – wszystko zależy od tego, co chcesz w nim hodować, jednak za bezpieczną granulację dla wszystkich ryb dennych oscylacje w granicach od 3 do 10 mm. Pamiętaj, że żwirek o granulacji mieszczącej się w ramach 3 – 10 mm, będzie posiadał gładkie krawędzie, dlatego okaże się odpowiedni dla wszystkich Twoich ryb.
Na ogół należy wyróżnić trzy rodzaje żwirków, które zalecane są do większości zbiorników wodnych. Pierwszym jest żwirek kwarcowy, zazwyczaj występuje on w szarawy, bądź białym odcieniu, dzięki swoim gładkim krawędziom świetnie sprawdzi się dla przydennych ryb, drugą opcją jest żwirek rzeczny, zazwyczaj możesz spotkać go w szarych, zielonkawych i czerwonych kolorach, wygląda on bardzo naturalnie i łatwo można dopasować go wizualnie do środowiska wodnego i roślin w Twoim akwarium, dzięki jego wielobarwności.

Jakie podłoże do akwarium ogólnego?
Najczęściej wybieranym podłożem do akwarium ogólnego jest żwirek lub piasek. Piasek ma przyklejoną łatkę „nieodpowiedniego podłoża do zbiornika wodnego”, jednak jak się okazuje – wcale nie jest to prawdą, grunt w tym, aby zdecydować się na ten dobrej jakości. Drobnoziarnisty piasek będzie o wiele lepszym rozwiązaniem, niż gruby, ponieważ ten o grubszych ziarnach może odcinać dopływ wody do korzeni roślin, nie dostarczając im przy tym cennych składników odżywczych niezbędnych do ich prawidłowego rozwoju, wówczas rośliny, jakie hodujesz w swoim zbiorniku wodnym, mogą zacząć gnić, a wraz z tym – obumrzeć może cała roślina.
Podłoże wulkaniczne to również bardzo dobry wybór, jeśli chodzi o kompletne wyposażenie danego akwarium. Podłoże wulkaniczne cechuje się bardzo interesującymi barwami, poza tym jest bogate w mikro i makro elementy, które mogą znacznie wzbogacić ekosystem całego akwarium. Warto wiedzieć, że takie wulkaniczne podłoże jest również kapitalnym filtrem biologicznym do akwarium, dzięki temu w całym zbiorniku jest znacznie czyściej, przez co wymiana wody w akwarium.
Wybór odpowiedniego podłoża do swojego akwarium to wbrew pozorom nie lada wyzwanie,
ponieważ podczas podejmowania decyzji o tym jakie podłoże do zbiornika wodnego, to nie tylko walory estetyczne. Prawidłowo dobrany żwir czy piasek to świetny fundament dla roślin, który wspomoże ich odpowiedni rozwój, oraz zapobiega namnażaniu się w akwarium roślinnym szkodliwych bakterii i drobnoustrojów. Dobór podłoża do akwarium jest niezwykle istotny, ponieważ to głównie od niego zależy optymalny rozwój każdego żywego organizmu.

Jakie podłoże do akwarium roślinnego?
Granulacja, jaką zaleca się szczególnie do akwariów roślinnych to od 2 do 10 mm, ponieważ takie wartości umożliwiają prawidłowe ukorzenianie się roślin akwarystycznych. Drobnoziarnisty piasek przez wielu akwarystów jest postrzegany, jako nieodpowiednie podłoże do zbiornika wodnego, jednak warto zwrócić uwagę na gatunki ryb, które wręcz uwielbiają zakopywać się w piasku – przez co piasek drobnoziarnisty można ze spokojem wykorzystywać do akwarium.
Jeśli decydujesz się na wyłożenie podłoża swojego akwarium żwirkiem, to wiedz, że jeśli planujesz posadzić w nim rośliny akwarystyczne o dosyć rozległych korzeniach, powinieneś zwrócić koniecznie na granulację podłoża – im kamyczki większe, tym lepiej dla roślin mocno ukorzenionych. Warto również wiedzieć, że wyłożenie akwarium samym żwirkiem nie jest odpowiednie dla akwarium roślinnego, zaleca się wzbogacenie go o nawozowe kuleczki czy inną formę nawozów – jak pałeczki czy tabletki. Dobrze jest już na samym początku prawidłowo odżywić podłoże, najlepiej zrobić to w równych odległościach, dostosowując rozmieszczenie względem potrzeb konkretnych rodzajów i gatunków.

Jak przygotować podłoże do akwarium?
Prawidłowo przygotowane podłoże, to takie, które posiada odpowiednią ilość mikro i makro elementów, możesz skomponować je samodzielnie, bądź skorzystać z gotowych substratów, które zyskują coraz większą popularność, ze względu na efekty, jakie za pomocą gotowców można osiągnąć w swoim zbiorniku wodnym.
[produkty_sklepu id=”392″]
Pamiętaj o tym. Że to właśnie podłoże w Twoim akwarium pełni bardzo dużo istotnych funkcji – jednakowo ta estetyczną, która zdecydowanie wyeksponuje kolor łusek ryb oraz podkreśla naturalne walory estetyczne każdej wodnej rośliny. Podłoże jest również miejscem rozwoju pożytecznych dla wodnego środowiska bakterii, to właśnie one odpowiadają za rozkładanie produktów przemiany materii. Możesz zdecydować się również na wybór podłoża aktywnego, które zalecane jest przeważnie dla roślinnych zbiorników wodnych. Takie podłoże jest specjalnie spreparowane, aby było bogate we wszystkie niezbędne dla wodnych organizmów składniki odżywcze, które będą stopniowo uwalniane. Podłoże aktywne wpływała na parametry wody, obniża jej PH oraz twardość do poziomu pożądanego przez większość roślin.
Podłoża samoczyszczące to także bardzo dobre przygotowane wyłożenie dna zbiorników wodnych. Nie jest to jednak podłoże naturalne, lecz stworzone przez człowieka. Wyróżnia się głównie właściwościami absorpcyjnymi – pochłania amoniak oraz inne azotany, dzięki czemu można wpuścić do akwarium organizmy wodne, już od razu po jego założeniu. Podłoże do akwarium nie musi być idealnie wypoziomowane, czy pasujące kolorem do barwy Twoich rybek – warto poeksperymentować w wielu obszarach dna, aby stworzyć ciekawą aranżacją.