Darmowa dostawa już od 149 zł

Jak prawidłowo karmić kota?
Kot
Redakcja AlleZoo

Jak prawidłowo karmić kota?

Poznaj sekret wyboru najlepszego pożywienia dla kota. Karmienie kota nie musi być drogie i pracochłonne!

Chcesz, aby Twój kot tryskał energią i był zdrowy na lata? W takim przypadku zadbaj o jego menu! Właściwe żywienie to podstawa, ponieważ to właśnie z podawanego przez opiekuna pożywienia czerpie on niezbędne składniki odżywcze. Jak prawidłowo karmić kota?

Zdziwiony kot brytyjski z dużymi oczami patrzy na karmę dla kota

W sklepach zoologicznych na właścicieli kotów czeka pełna gama produktów. Karma sucha, mokra, z kurczakiem, łososiem, dziczyzną, w formie pasztetu, z galaretą czy filetowa – od tak dużego wyboru może zakręcić się w głowie. Przed zakupem warto więc dowiedzieć się, jaka karma dla kota jest najlepsza.

BARF – w zgodzie z kocią naturą

Dieta BARF (od ang. Biologically Appropriate Raw Food – biologicznie odpowiednie surowe jedzenie) bazuje na podawaniu kotu surowego mięsa, podrobów oraz kości uzupełnionych o odpowiednie suplementy.

Koty to urodzeni mięsożercy. Właśnie dlatego ich dieta powinna składać się w większości z białek (około 50-60 proc.), tłuszczu (około 20-30 proc.), a także z niewielkiej ilości węglowodanów. Te proporcje wykorzystuje dieta BARF, która ma na celu odtworzenie naturalnego sposobu żywienia kotów na wolności.

BARF to dieta uznawana za idealną, ponieważ dostarcza kotu niezbędne wartości odżywcze w atrakcyjnej dla niego formie. Ma jednak kilka wad, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o menu swojego pupila.

Przede wszystkim BARF to dieta czasochłonna dla opiekuna. Konieczne jest zakupienie odpowiednich produktów, a potem ich krojenie, porcjowanie, mrożenie. Trzeba też uzupełnić je o dodatkowe suplementy, by dostarczyć kotu niezbędne witaminy i minerały. Wprawdzie w sprzedaży dostępne są gotowe zestawy BARF dla kotów, ale ich cena jest wysoka.

Warto też wskazać, że niewłaściwie dobrane składniki diety BARF mogą przełożyć się na pogorszenie zdrowia kota. Surowe produkty mogą zawierać groźne dla zdrowia drobnoustroje, na przykład Salmonellę, Escherichia coli, pierwotniaki Toxoplasma gondii, a także larwy pasożytów.

Jeśli nie BARF, to co?

Gdy dieta BARF nie wchodzi w grę, nie oznacza to, że zwierzak będzie narażony na pogorszenie stanu zdrowia. Dzisiaj w sprzedaży można znaleźć wiele gotowych karm suchych i mokrych, które odzwierciedlają zapotrzebowanie kotów na kluczowe dla nich substancje odżywcze.

Aby zaserwować kotu to, co dla niego najlepsze, warto jednak zwrócić uwagę na składniki zawarte w karmach. Nie każdy produkt dostępny na sklepowej półce jest zdrowy. Jak prawidłowo karmić kota gotowymi karmami?

Karmy mokre dla kota

Może mieć formę pasztetu, kawałków w galarecie, sosie lub filetów – mokra karma powinna być podstawą diety kota. Dostępna jest w puszkach, saszetkach, tackach. Różne smaki powodują, że można dopasować ją do preferencji swojego czworonożnego ulubieńca.

[produkty_sklepu id=”47″]

Mokra karma zawiera dużo wody, którą kot w naturze pobiera właśnie z pożywienia. Dodatkowym plusem jest jej mniejszy stopień przetworzenia w porównaniu z karmami suchymi.

Karmy suche dla kota

Chociaż są wygodne dla opiekuna, warto pamiętać o tym, że nie powinny być głównym daniem w menu kota.

[produkty_sklepu id=”22″]

Koty mają krótki przewód pokarmowy, dlatego długo trawiąca się karma sucha obciąża ich żołądek. Dodatkowo może ona przyczynić się do odwodnienia i problemów z nerkami. Zatem karmę suchą najlepiej traktować jako dodatek do mokrej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze karmy dla kota?


Zarówno wśród suchych, jak i mokrych karm dla kotów można znaleźć lepsze i gorsze produkty. O czym warto pamiętać przy ich wyborze?

  • Duża ilość mięsa – powinno być wyłącznym źródłem białka.
  • Odpowiedni stosunek składników odżywczych – w karmie mokrej około 9-11% białka, 4,5-7,5% tłuszczu i do 2% węglowodanów, natomiast w karmie suchej 41-51% białka, 20-35% tłuszczu i do 5% węglowodanów.
  • Wysokiej jakości składniki – wyszczególnione rodzaje mięsa i podrobów zamiast mączki mięsnej i kostnej, produktów pochodzenia zwierzęcego.
  • Brak zbóż – układ pokarmowy kotów nie jest przystosowany do ich trawienia. Mogą one również powodować alergie i biegunki. Właśnie dlatego warto wybierać karmy bezzbożowe (grain free).
  • Dodatek tauryny – to niezbędny składnik odżywczy w diecie kotów, dlatego dobra karma powinna zawierać go jak najwięcej.
  • Właściwe proporcje wapnia i fosforu – optymalny stosunek to 1,2 : 1. Dzięki temu zapobiega się rozchwianiu równowagi mineralnej organizmu.
  • Witaminy i minerały – witamina A, witamina D, witamina E, cynk, mangan, selen, jod.
  • Naturalne konserwanty lub brak konserwantów – sztuczne konserwanty mogą powodować nowotwory.

W przypadku, gdy kot choruje, konieczne może być stosowanie specjalistycznej karmy weterynaryjnej zaleconej przez weterynarza.

Nie można również zapominać o nawodnieniu. Tutaj, na szczęście, nie trzeba zastanawiać się nad wyborem, ponieważ najlepszym napojem dla kota jest czysta woda. Ile wody powinien wypijać kot? Jak najwięcej, ponieważ wspiera ona pracę nerek. Kot pije zwykle od 100 do 200 ml wody dziennie.

Jak zatem prawidłowo karmić kota? Podsumujmy.

Prawidłowe żywienie kota nie jest trudne, gdy zna się podstawowe zasady wyboru odpowiednich produktów odpowiadających potrzebom tego urodzonego mięsożercy. Gdy szukasz jednak czegoś innego niż BARF, postaw na wysokiej jakości mokre karmy, które można dodatkowo uzupełnić o karmy suche.

Powiązane artykuły

Czy koty mogą pić mleko?
Redakcja AlleZoo
Czy koty mogą pić mleko?

16.10.2023

|

Kot

Obraz kota pijącego mleko jest powszechnie kojarzony z komfortem i domowym ciepłem. Jednak wielu właścicieli zwierząt nie zdaje sobie sprawy, […]

Czytaj więcej
Jak obciąć pazury kotu?
Redakcja AlleZoo
Jak obciąć pazury kotu?

14.06.2021

|

Kot

Koty są małymi drapieżnikami, dla których nieodłącznym elementem wyposażenia są pazury. Zastosowanie kocich pazurów jest bardzo szerokie – służą one […]

Czytaj więcej
Jak usunąć sierść kota z ubrań?
Redakcja AlleZoo
Jak usunąć sierść kota z ubrań?

01.06.2021

|

Kot

Kotki są naszymi małymi i futrzastymi przyjaciółmi – towarzyszą nam przez całe nasze życie i kochamy je ze wzajemnością. Te […]

Czytaj więcej

Sprawdź artykuły na temat

Ikona Akwarystyka

Odkryj fascynujący świat akwarystyki! W tej kategorii znajdziesz praktyczne porady, inspiracje i sprawdzoną wiedzę, która pomoże Ci stworzyć idealne środowisko dla Twoich podwodnych przyjaciół.

Czytaj więcej
Ikona Encyklopedia ryb akwariowych

Poznaj niezwykłe gatunki ryb akwariowych! Encyklopedia ryb to miejsce pełne szczegółowych opisów, ciekawostek i praktycznych wskazówek, dzięki którym lepiej zrozumiesz swoich podwodnych podopiecznych.

Czytaj więcej
Ikona Kot

Odkryj tajemnice kociego świata! W tej kategorii znajdziesz porady dotyczące opieki, zdrowia i zachowań kotów, które pomogą Ci zadbać o szczęście swojego mruczącego przyjaciela.

Czytaj więcej
Ikona Małe zwierzęta

Małe zwierzęta, wielkie serca! W tej kategorii znajdziesz praktyczne porady i ciekawostki o opiece nad gryzoniami oraz innymi małymi pupilami, aby ich codzienne życie było pełne radości.

Czytaj więcej
Ikona Oczko wodne

Stwórz magiczne oczko wodne w swoim ogrodzie! Dowiedz się, jak dbać o rośliny wodne, ryby oraz całe środowisko, aby cieszyło swoim pięknem i harmonią przez cały rok.

Czytaj więcej
Ikona Pies

Odkryj wszystko, co warto wiedzieć o psach! Znajdziesz tu wskazówki dotyczące pielęgnacji, zdrowia i szkolenia, by każdy dzień z Twoim czworonożym przyjacielem był pełen radości i harmonii.

Czytaj więcej
Ikona Ptaki egzotyczne

Egzotyczne ptaki to prawdziwy raj dla oczu! Poznaj ich potrzeby, dowiedz się, jak zapewnić im odpowiednie środowisko i pielęgnację, by mogły rozkwitać w Twoim domu.

Czytaj więcej
Ikona Terrarystyka

Wejdź do fascynującego świata terrarystyki! Dowiedz się, jak zadbać o gady, płazy i owady, tworząc dla nich idealne warunki życia w domowym terrarium.

Czytaj więcej
Ikona Zwierzęta

Odkryj świat zwierząt w całej jego różnorodności! Znajdziesz tu praktyczne wskazówki, ciekawostki i porady, by lepiej zrozumieć potrzeby i zachowania różnych gatunków.

Czytaj więcej