Jak opiekować się kotem?
Koty to najbardziej niezależne spośród wszystkich zwierząt domowych. Chodzą swoimi ścieżkami, mają swoje humory i kaprysy, a mimo uroczej aparycji, mogą być bardzo złośliwe. Żadna z tych cech nie jest jednak wadą – one wszystkie sprawiają, że liczba „kociarzy” dorównuje liczbie „psiarzy”. Kot to jednak nie tylko fascynująca istotka przemykająca po domowych parapetach, ale i duża odpowiedzialność.
Koty to najbardziej niezależne spośród wszystkich zwierząt domowych. Chodzą swoimi ścieżkami, mają swoje humory i kaprysy, a mimo uroczej aparycji, mogą być bardzo złośliwe.
Żadna z tych cech nie jest jednak wadą – one wszystkie sprawiają, że liczba „kociarzy” dorównuje liczbie „psiarzy”. Kot to jednak nie tylko fascynująca istotka przemykająca po domowych parapetach, ale i duża odpowiedzialność.
Jak oswoić kota?
Wydawałoby się, że opieka nad kotem będzie mniej wymagająca, niż zajmowanie się psem, ale nic bardziej mylnego. Stosowanie odpowiedniej diety i pielęgnacji jest w tym przypadku równie ważne, a do tego dochodzi dbałość o to, aby kot się nie nudził i aby miał gdzie wyładować swoją energię i w co wczepić pazury. To, że nie trzeba wychodzić z nim na spacer nie oznacza, że nie trzeba zadbać o kwestię toalety, a fakt, że koty są bardzo niezależne, nie zwalnia z obowiązku zapewniania temu zwierzęciu rozrywki. Ten tekst pomoże dowiedzieć się, co trzeba zrobić, by kot dobrze czuł się w nowym domu i żył w zdrowiu i komforcie.
Przygotowanie mieszkania na przybycie kota
Koty psocą. Zrzucają wszystko, co przykuje ich uwagę, wczepiają się pazurami w firany i chodzą po szafach. Należy się do tego przygotować nie tylko psychicznie, ale i usuwając z mieszkania wszystko, co może być dla kotka niebezpieczne. Warto tu wspomnieć, że koty często interesują się roślinami, bo od czasu do czasu zjadają trawę w celu poprawienie trawienia. Powinno się więc zwrócić uwagę na to, czy żadna z roślin nie jest trująca lub bardzo kłująca. Zaopatrzenie się w drapak, najlepiej dość rozbudowany, aby zaciekawił kota, jest konieczne, jeśli nowy właściciel nie chce, aby zwierzak podrapał mu meble czy tekstylia. W tym miejscu warto także wspomnieć, że nawet najbardziej wymyślny drapak może nie zachwycić naszego pupila. Ot, takie są właśnie koty. Takie ich piękno 🙂

Kuweta, czyli jak dbać o czystość
Jeśli chodzi o inne zakupy, to konieczne będzie kupienie kuwety i odpowiedniego żwirku. Jak żwirek jest najlepszy? Taki, jaki będzie pasował konkretnemu zwierzakowi – niektóre koty mogą być w tym zakresie bardzo wybrednymi domownikami. Na szczęście, gdy kot zaakceptuje już i kuwetę, i żwirek, zadanie właściciela właściwie się kończy. Koty mają w genach załatwianie się do kuwety i zazwyczaj wystarczy kilka razy włożyć małego kotka do kuwety, aby wiedział, o co chodzi, nie należy go na siłę uczyć dobrych zwyczajów.
Niestety, kotek sam po sobie nie posprząta – jego pan co dwa dni powinien sprzątać kuwetę, a co tydzień myć samo „pudełko”. Lepiej dobrze przykładać się do czyszczenia kuwety, bo zwierzak niezadowolony ze stanu czystości toalety może wybrać inne miejsce do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych.
[produkty_sklepu id=”22″]
Karmienie, czyli jak opiekować się małym kotkiem
W zakresie karmienia inne będą zasady tego, jak zajmować się dorosłym kotem, a jak opiekować się małym kotkiem. Kilkudniowe kocięta należy karmić specjalnym mlekiem w proszku, w żadnym wypadku nie można im podać zwykłego krowiego mleka. Kotka karmi się na początku bardzo często, ale podając mu jedynie małe ilości pokarmu za pomocą pipety, smoczka z małym otworem albo strzykawki jednorazowej.
Gdy zwierzątko podrośnie można zacząć podawać mu suchą karmę dla małych kociąt, a później przejść na zwykłą karmę. Najlepiej przeplatać karmienie kota suchą karmą z dawaniem mu pożywienia z puszek, a co jakiś czas można podsunąć mu drobno pokrojonego gotowanego kurczaka czy indyka. Należy też dbać o to, by kot zawsze miał dostęp do źródlanej wody i nie zapominać o tym, że zwykłe mleko jest dla kotów szkodliwe.

Jak zadbać o zdrowie kota?
Właściwa dieta i zapewnienie ciągłego dostępu do wody są niezwykle ważne dla rozwoju kota, ale warto również pamiętać odpchleniu oraz o dwukrotnym odrobaczaniu. Ważne są również szczepienia – pierwszy raz po ukończeniu 8 tygodnia życia, drugi raz 4 tygodnie później. W przypadku opieki nad malutkim kotkiem trzeba także pomóc mu w trawieniu poprzez odpowiednie masowanie brzuszka po każdym posiłku.

Najbardziej intrygujący z domowników
Koty są niesamowitymi stworzeniami. Czasem bawią, innym razem wzbudzają podziw swoją gracją i sprytem. I choć opieka nad nimi wymaga trochę czasu, to posiadanie w domu tak fascynującej istoty, jaką jest kot, jest tego warte. Wprowadzenie do swojego życia tego pięknego czworonoga będzie z pewnością świetną decyzją.