Dlaczego pies dyszy?
Okazuje się, że większość społeczeństwa, a zwłaszcza osoby, które nigdy nie były w posiadaniu psa, nie zdają sobie zbytnio sprawy z tego, dlaczego pies dyszy. Czy zawsze jest to normalne? Przeczytaj do końca ten krótki tekst.
Okazuje się, że większość społeczeństwa, a zwłaszcza osoby, które nigdy nie były w posiadaniu psa, nie zdają sobie zbytnio sprawy z tego, dlaczego pies dyszy. Czy zawsze jest to normalne? Przeczytaj do końca ten krótki tekst.
Widok ziającego psa z wywieszonym na zewnątrz językiem jest uważany za rzecz powszechną i normalną, zwłaszcza kiedy jest ciepło lub pies jest zmęczony. Wszak psy dysząc, chłodzą się w ten sposób. Wywieszając język i intensywnie ziając, po prostu próbują się schłodzić. W przypadku psów jest to jedyny, skuteczny sposób na odprowadzanie ciepła.
Jeśli dyszeniu nie towarzyszą inne niepokojące objawy, jest to zupełnie normalna czynność fizjologiczna, pomagająca psu się ochłodzić. Pies może jednak także intensywnie dyszeć kiedy jest zestresowany, podniecony, jak również reagować w te sposób na ból czy inne czynniki zewnętrzne. Dlatego jeśli nasz pupil bezustannie ziaje, należy ustalić przyczynę tego stanu.

Najczęstsze przyczyny dyszenia psa
Nie zawsze dyszenie psa jest rzeczą naturalną, zwłaszcza jeśli nie ma powodów do intensywnego ziajania. Jeżeli pies nie jest zgrzany, zmęczony, zestresowany, co więcej, przebywa w chłodnym pomieszczeniu, a pomimo to wciąż intensywnie ziaje, należy sprawdzić czy na pewno z psem nie dzieje się coś niepokojącego.
Również otyłość, a także podeszły wiek psa uważane są za częste przyczyny intensywnego ziajania.
[produkty_sklepu id=”155″]
Jeśli jednak mamy jakiekolwiek wątpliwości co do ustalenia przyczyny dyszenia, warto odwiedzić lekarza weterynarii, który sprawdzi czy z naszym pupilem jest wszystko w porządku i dlaczego pies dyszy. Przyczyn takiego zachowania może być bowiem wiele, począwszy od błahych problemów zdrowotnych, kończąc na poważnych schorzeniach, które mogą objawiać się między innymi ciągłym dyszeniem.

Zwłaszcza choroby serca u psów bardzo często objawiają się nadmiernym ziajaniem, podobnie jak choroby układu oddechowego. Wszelkie wątpliwości na pewno pozwoli rozwiać wizyta u weterynarza, który wykonując właściwą diagnostykę ustali przyczynę dyszenia i w razie potrzeby wdroży odpowiednie, skuteczne leczenie.