Czym karmić ślimaki?
Coraz częściej w domowych pieleszach możemy zauważyć ślimaka. Wciąż jest to dla współczesnych miłośników tych mięczaków niezwykłe zdanie, gdyż niewiele […]

Coraz częściej w domowych pieleszach możemy zauważyć ślimaka. Wciąż jest to dla współczesnych miłośników tych mięczaków niezwykłe zdanie, gdyż niewiele istnieje informacji, które szczegółowo omawiałyby m.in. żywienie ślimaków. Dlatego dziś postaramy się uchylić nieco rąbka tajemnicy życia tych niekoniecznie niewielkich stworzeń, by pomóc ich miłośnikom zadbać o swoich muszlastych przyjaciół.
Czym karmić ślimaka?
Oczywiście uzyskanie jednoznacznej odpowiedzi na postawione przez nas pytanie jest niezmiernie trudne. Ślimak ślimakowi nierówny. Jest to niezwykle szeroka grupa mięczaków, jedna z najbardziej zróżnicowanych, która różni się zarówno trybem życia, sposobem odżywiania, jak i rozmiarem. My kojarzymy je przede wszystkim z winniczkami czy bezmuszlowym pomrówem błękitnym. Jednak tak naprawdę w samej Polsce znajdziemy ponad 100 000 gatunków tego stworzenia. Najczęściej miłośnicy akwarystyki umieszczają w swoich zbiornikach te poczciwe mięczaki. Okazuje się bowiem, że mogą mieć pozytywny wpływ na ekosystem akwarium. Jakie zalety przynosi hodowla ślimaków?
- Usuwają glony z dekoracji czy akwariowych roślin,
- w tarliskach oczyszczają wodę oraz zjadają zepsute jaja bez szkodzenia ikrze,
- chętnie zjadają pozostałości po pożywieniu czy rozkładającą się organiczną materię.
Dzięki temu śmiało możemy nazywać ich czyścicielami akwarium. Nie obawiaj się, że ślimaki zjedzą Twoje starannie wypielęgnowane roślinki. Zazwyczaj nasi sprzątacze w muszlach nie jedzą zdrowych roślin. Smakuje im jedynie błotniarka stawowa, którą lepiej w porę usunąć ze zbiornika, jeśli planujemy umieścić w nim ślimaki.
Warto wspomnieć, że często w domowych hodowlach możemy również spostrzec nie tylko małe gatunki ślimaka, które ochoczo oczyszczają nasze akwarium, ale także afrykańskiego kuzyna naszych brzuchonogich przyjaciół – ślimaka afrykańskiego. Jest to gatunek, który zdecydowanie wyróżnia się pokaźnymi rozmiarami. Co ciekawe, został on umieszczony na liście 100 najbardziej inwazyjnych gatunków na świecie przez swą żarłoczność, która potrafi obrócić w pył niejedno pole. Mimo tego wciąż wielu hodowców i miłośników akwarystyki decyduje się na ich hodowlę.
Skoro już wiemy co nieco o tych interesujących zwierzętach, warto teraz omówić jadłospis domowego ślimaka.

Przede wszystkim należy zadbać o urozmaiconą dietę. Jak już wspominaliśmy – ślimaki chętnie zjadają glony, jak i resztki z akwarium. Jednak nie powinny one stanowić jedynego źródła pokarmu ślimaków. Warto poznać specyfikę ślimaka, którego posiadamy. Niektóre z nich są roślinożerne, niektóre żywią się padliną i szczątkami, jeszcze inne to drapieżniki. Poniżej przedstawiamy produkty, które z pewnością będą stanowiły doskonałe ślimacze menu.
Warzywa doskonałe dla ślimaka:
- marchew,
- ziemniaki,
- ogórek,
- cukinia,
- pomidor,
- papryka,
- bób.
Owoce:
- gruszka,
- mango,
- melon,
- banan
- jabłko
- arbuz,
- awokado.
[produkty_sklepu id=”231″]
Możemy również do terrarium wrzucić produkty zbożowe: namoczone pieczywo, otręby pszenne czy owsiane płatki, nie pogardzą również nasionami i pestkami np. słonecznika.
Wiele ślimaków chętnie zje również pokarm bogaty w białko, np. ugotowane jajka, suszone krewetki czy rozwielitki, a także pokarm dla ryb.
Nie zapomnijmy, że należy zadbać również o doskonałą kondycję muszli ślimaka. Warto podawać sepię, która pomoże suplementować wapń naszemu małemu domownikowi.
Na koniec jeszcze wspomnijmy o tym, czego nie należy podawać ślimakom. Niewskazane jest karmienie ich szczawiem, szpinakiem, brokułami, pietruszką (można podać samą natkę), cytrusami, rzodkiewką oraz sałatą.
Ślimaki to piękne stworzenia, które wciąż osnute są tajemnicą. Warto zgłębiać ich tajemnice, dbać o ich rozwój, by przez wiele lat cieszyć się ich towarzystwem.