Co jeże jedzą?
Jeże są jednymi z najstarszych ssaków. W obecnych czasach niektóre gatunki bezproblemowo można trzymać w domu. Należy jednak pamiętać, że […]
Jeże są jednymi z najstarszych ssaków. W obecnych czasach niektóre gatunki bezproblemowo można trzymać w domu. Należy jednak pamiętać, że w warunkach domowych większość z nich musi być odpowiednio karmiona. Jeże czasami można spotkać też w mieście. Nie każdy jednak wie, co należy do menu tych przeuroczych stworzeń. Warto zatem nieco uchylić rąbka tajemnicy.
Te małe stworzonka są coraz częstszym wyborem, przy dobieraniu zwierzątka domowego. Pomimo niewielkich rozmiarów, jeże mają szczególnie wysokie wymagania w warunkach domowych. Początkujący właściciele powinni nie tylko zakupić niezbędne terrarium, ale też zapoznać się z tym, co ich mali przyjaciele przeważnie jedzą.
Małe jeże bardzo chętnie jedzą to, co pozostałe równie popularne zwierzęta domowe (np. karmie dla kotów!). Byle była to mokra i sucha karma poddana odpowiedniej obróbce cieplnej. Ochoczo przygarną też ludzkie jedzenie. Mowa tutaj między innymi o:
- gotowanych jajkach,
- mięsie z kurczaka,
- jabłkach,
- ogórkach,
- gruszkach.
„Pamiętaj, aby jedzenie było na tyle miękkie, aby jeż nie miał problemów z konsumpcją. Do innych warzyw chętnie jedzonych przez jeże zaliczyć można również marchew. Podawaj ją jednak najlepiej w formie startej” – mówią pasjonaci tematu.

Co je jeż pigmejski?
Tutaj sprawa zaczyna się nieco komplikować, ponieważ pigmejskie jeże oprócz wyżej wymienionych produktów żywią się głównie dżdżownice, świerszcze, a także specjalna karma, której ilość bogata jest w zboża, skorupiaki i pestki. Scharakteryzować dietę gatunku pigmejskiego można jednym zdaniem – mało tłuszczu jak najwięcej białka. Niektórzy właściciele ochoczo podają też ryby, jednak w tym przypadku należy zwrócić szczególną ostrożność. Nawet najmniejsza ość może być dla niewielkiego jeża śmiertelnie niebezpieczna.
Nic nie da tyle białka, co pyszne robaczki. Do tej kategorii jadłospisu zaliczyć można mączniki, świerszcze, karaczany i dżdżownice. Traktuj je jednak jako przekąskę albo dodatek do posiłku. Pamiętaj, aby zarówno jedzenie, jak i picie podawane było w temperaturze pokojowej. Zbyt gorąca woda lub żywność może być bardzo niebezpieczna dla zwierzątka.

Czy jeż je jabłka?
Bajki oraz liczne opinie nie raz pokazywały jeża w towarzystwie jabłka. Dzięki temu ten owoc stał się nieodłącznym towarzyszem małego ssaka. Jeśli jeż planuje posilić się owocem w warunkach naturalnych, to czeka, aż stanie się on odpowiednio przejrzały. Świeże owoce prosto z krzaczka mogą być dla niego po prostu za twarde. Nigdy jednak nie przenosi jabłek na grzbiecie.
Czy jeż je ślimaki?
W środowisku naturalnym jeże są prawdziwymi wędrowcami. Przemierzają liczne lasy, sady, działki oraz ogrody w poszukiwaniu jedzenia. Spotykają na swojej drodze liczne ślimaki, które są zmorą każdego ogrodnika, rolnika, czy też działkowca. Czy jeż się nimi zainteresuje? Tak, podobnie jak i jego kuzyni – krety oraz ryjówki.

Czy jeż je myszy?
A co z pozostałymi szkodnikami? Nornice i myszy są prawdziwym przysmakiem jeży. Oczywiście dorosłych przedstawicieli tych zwierząt jest mu bardzo trudno złapać, dlatego jeż wykorzystuje swoje zmysły, kopiąc w ziemi. Bez żadnego problemu zlokalizuje on miejsce, gdzie te małe łobuzy mają gniazdo. I takie myszki są prawdziwą wisienką na torcie w jeżowym jadłospisie!