Darmowa dostawa już od 149 zł

Bokser, czy to pies dla ciebie?
Pies
Redakcja AlleZoo

Bokser, czy to pies dla ciebie?

Boksery to duże, imponujące psy zaliczane do dogowatych. Dawnej hodowane były jako psy stróżujące, do walk i polowań na byki. Dzisiaj doskonale sprawdzają się jako psy towarzyszące, myśliwskie oraz użytkowe. Chociaż wśród niektórych boksery budzą strach z powodu “groźnie” wyglądającego pyska, ich miłośnicy argumentują, że to bardzo towarzyskie i wesołe psy. Boksery potrafią być bardzo wierne i przyjacielskie, to jednak psy, które wymagają odpowiedniego szkolenia i wychowania, dlatego nie sprawdzą się u każdego.

Boksery to duże, imponujące psy zaliczane do dogowatych. Dawnej hodowane były jako psy stróżujące, do walk i polowań na byki. Dzisiaj doskonale sprawdzają się jako psy towarzyszące, myśliwskie oraz użytkowe.

Chociaż wśród niektórych boksery budzą strach z powodu “groźnie” wyglądającego pyska, ich miłośnicy argumentują, że to bardzo towarzyskie i wesołe psy. Boksery potrafią być bardzo wierne i przyjacielskie, to jednak psy, które wymagają odpowiedniego szkolenia i wychowania, dlatego nie sprawdzą się u każdego.

Bokser – pochodzenie i historia rasy

Przodkowie bokserów, do których zaliczamy przede wszystkim bullen-beissera, boston-teriera i buldoga angielskiego, tradycyjnie wykorzystywane były do polowań w czasach, gdy nie wynaleziono jeszcze broni palnej. Psy te były w stanie osaczyć niedźwiedzie i dziki. Przytrzymanie zębami ofiary było możliwe dzięki szerokiej, wysuniętej szczęce. W dziewiętnastym wieku, gdy zaprzestano używać psów do polowań na masową skalę, a walki stały się nielegalne, ich przyszłość stanęła pod znakiem zapytania. Przez pewien czas wykorzystywano je do ochrony transportów bydła.

W 1860 roku oficjalnie wyodrębniono rasę i nadano jej nazwę. Od tego czasu boksery były hodowane z troską o zachowanie “rasowej czystości”. W 1895 roku boksery zadebiutowały na wystawie psów rasowych w Monachium, a w 1902 roku powstał oficjalny wzorzec tej rasy (był on jeszcze później kilkukrotnie modyfikowany, między innymi wykreślono z niego czarne i jasne umaszczenie). W czasie pierwszej wojny światowej boksery jako psy użytkowe wykorzystywane były w armii niemieckiej. Obydwie wojny światowe sprawiły, że populacja bokserów drastycznie się zmniejszyła. Po drugiej wojnie światowej podjęto się jednak odtworzenia populacji – udało się to dzięki osobnikom hodowanym w Stanach Zjednoczonych. Obecnie najwięcej bokserów znajduje się we Włoszech.

Charakterystyka rasy

Bokser nie jest dużym psem, raczej średniego wzrostu (samce 57-63 cm, samice 55- 59 cm), lecz postawnym i umięśnionym. Szeroka klatka piersiowa, wyprostowana postawa dająca się wpisać w kwadrat i mocne kończyny, sprawiają, że pies prezentuje się w sposób niezwykle elegancki. Boksera bardzo wyróżnia spośród psów innych ras wygląd kufy: widnieje na niej ciemna “maska”.

Głowa boksera jest proporcjonalna, charakterystyczna, jej kształt wpisuje się w sześcian. Dawniej bokserom często obcinano uszy i ogony, dzięki czemu prezentowały się one bardziej “groźne”. Obecnie jest to zakazane, dlatego też wygląd rasy się zmienił.

Boksery charakteryzują się krótką i delikatną sierścią. To sprawia, że mimo iż psy te wyglądają na mocne i wytrzymałe, źle znoszą mrozy. W zimie należy zapewnić im odpowiednie okrycie. Pielęgnacja sierści boksera nie jest skomplikowana, należy jednak pamiętać o regularnym wyczesywaniu, które ma służyć przede wszystkim pozbyciu się martwego włosia. Boksery mogą mieć żółte umaszczenie (w różnych odcieniach, zarówno jasnożółtych, jak i rudo-brązowych) albo pręgowane (ciemne pręgi na jaśniejszym tle).

Czy boksery są agresywne?

Mimo że boksery prezentują się groźnie, nie są zwykle agresywne. Najczęściej zachowują się spokojnie, przyjaźnie, mają pogodne usposobienie. Bokser zwykle nie atakuje pierwszy, nie daje się też łatwo sprowokować. Zwykle atak poprzedza ostrzegawcze warczenie.

Jeżeli jednak on nastąpi, psy potrafią walczyć bardzo zaciekle. To psy odważne, energiczne. Z tego powodu często bywają wykorzystywane w policji albo jako opiekunowie niewidomych. Boksery sprawdzą się również jako psy rodzinne, także w domach, gdzie są małe dzieci. Należy pamiętać jednak o tym, że muszą być one odpowiednio wychowywane i mieć możliwość rozładowania swojej energii podczas długich spacerów. W przeciwnym razie mogą być agresywne.

Boksery – problemy ze zdrowiem

Boksery są szczególnie narażone na problemy zdrowotne takie jak skręt jelit, alergie pokarmowe i skórne. Boksery często również miewają problemy z sercem i układem schorzenia. Warto kupić szczenięta boksera z renomowanej hodowli, gdzie zwierzę po narodzinach przechodzi szereg badań. Pamiętajmy również o tym, że boksery są bardzo wrażliwe na skrajne temperatury (mrozy i upały), dlatego w tym czasie należy szczególnie o nie zadbać.

Dla kogo bokser?

Bokser sprawdzi się w różnych rodzinach, również tych z dziećmi (boksery bardzo często przyjmują wobec nich postawę opiekuńczą). Należy jednak pamiętać, że chociaż z reguły boksery nie są agresywne, to ze względu na swoją siłę i ostre zęby mogą być w niektórych sytuacjach niebezpieczne – przede wszystkim wobec innych psów lub osób, w których upatrują zagrożenie.

Na zakup boksera powinny zdecydować się osoby spokojne i wyważone. Bardzo ważne jest, by móc zapewnić psu odpowiedni trening, a także długie spacery i zabawy, podczas których pies będzie mógł rozładować swoją energię. Jeżeli zadbamy o odpowiednie warunki dla rozwoju psa i jego odpowiednie wychowanie, bokser stanie się naszym wiernym przyjacielem i doskonałym towarzyszem.

Powiązane artykuły

Co ile pies ma cieczkę?
Redakcja AlleZoo
Co ile pies ma cieczkę?

02.10.2023

|

Pies

Cieczka u psów to naturalny proces, który pojawia się w życiu każdej nieskalanej suczki. Jednak dla wielu właścicieli psów jest […]

Czytaj więcej
Dlaczego pies wyje?
Redakcja AlleZoo
Dlaczego pies wyje?

14.09.2023

|

Pies

Psy, tak jak ludzie, mają różne sposoby komunikowania się z otoczeniem. Wycie jest jednym z nich i może mieć wiele […]

Czytaj więcej
Jakie przysmaki dla psa?
Redakcja AlleZoo
Jakie przysmaki dla psa?

15.06.2023

|

Pies

Przysmaki dla psa stanowią popularny dodatek do codziennej diety pupila. Jednak istotne jest wybieranie zdrowych i odpowiednich przekąsek, które nie […]

Czytaj więcej

Sprawdź artykuły na temat

Ikona Akwarystyka

Odkryj fascynujący świat akwarystyki! W tej kategorii znajdziesz praktyczne porady, inspiracje i sprawdzoną wiedzę, która pomoże Ci stworzyć idealne środowisko dla Twoich podwodnych przyjaciół.

Czytaj więcej
Ikona Encyklopedia ryb akwariowych

Poznaj niezwykłe gatunki ryb akwariowych! Encyklopedia ryb to miejsce pełne szczegółowych opisów, ciekawostek i praktycznych wskazówek, dzięki którym lepiej zrozumiesz swoich podwodnych podopiecznych.

Czytaj więcej
Ikona Kot

Odkryj tajemnice kociego świata! W tej kategorii znajdziesz porady dotyczące opieki, zdrowia i zachowań kotów, które pomogą Ci zadbać o szczęście swojego mruczącego przyjaciela.

Czytaj więcej
Ikona Małe zwierzęta

Małe zwierzęta, wielkie serca! W tej kategorii znajdziesz praktyczne porady i ciekawostki o opiece nad gryzoniami oraz innymi małymi pupilami, aby ich codzienne życie było pełne radości.

Czytaj więcej
Ikona Oczko wodne

Stwórz magiczne oczko wodne w swoim ogrodzie! Dowiedz się, jak dbać o rośliny wodne, ryby oraz całe środowisko, aby cieszyło swoim pięknem i harmonią przez cały rok.

Czytaj więcej
Ikona Pies

Odkryj wszystko, co warto wiedzieć o psach! Znajdziesz tu wskazówki dotyczące pielęgnacji, zdrowia i szkolenia, by każdy dzień z Twoim czworonożym przyjacielem był pełen radości i harmonii.

Czytaj więcej
Ikona Ptaki egzotyczne

Egzotyczne ptaki to prawdziwy raj dla oczu! Poznaj ich potrzeby, dowiedz się, jak zapewnić im odpowiednie środowisko i pielęgnację, by mogły rozkwitać w Twoim domu.

Czytaj więcej
Ikona Terrarystyka

Wejdź do fascynującego świata terrarystyki! Dowiedz się, jak zadbać o gady, płazy i owady, tworząc dla nich idealne warunki życia w domowym terrarium.

Czytaj więcej
Ikona Zwierzęta

Odkryj świat zwierząt w całej jego różnorodności! Znajdziesz tu praktyczne wskazówki, ciekawostki i porady, by lepiej zrozumieć potrzeby i zachowania różnych gatunków.

Czytaj więcej