Darmowa dostawa już od 149 zł

Berneński pies pasterski – idealny przyjaciel rodziny
Pies
Redakcja AlleZoo

Berneński pies pasterski – idealny przyjaciel rodziny

Widząc na ulicy dużego, czarnego psa z biało – brązowymi znaczeniami, niejedna osoba może się przestraszyć! Rzeczywiście, berneński pies pasterski robi niesamowite wrażenie. Masywne ciało, piękna maść typu tricolor i gęste futro sprawiają, że nie da się go przeoczyć!

Widząc na ulicy dużego, czarnego psa z biało – brązowymi znaczeniami, niejedna osoba może się przestraszyć! Rzeczywiście, berneński pies pasterski robi niesamowite wrażenie. Masywne ciało, piękna maść typu tricolor i gęste futro sprawiają, że nie da się go przeoczyć!

Historia berneńczyka

Dzisiaj pies ten jest wspaniałym psem rodzinnym. A jak było na początku? Berneński pies pasterski nie miał lekko. Musiał ciężko zapracować na swoją silną i krępą sylwetkę – pilnował bydła, zaganiał zwierzęta do zagrody, ciągnął wózki z wyrobami mleczarskimi. Tak duża ilość obowiązków doprowadziła do tego, że obecnie są to psy niezwykle wytrzymałe, a także odporne na zimno!

Pierwotnie berneńczyki nazywane były durrbachlerami, od nazwy miejscowości Durrbach, gdzie były hodowane. Współczesna nazwa pojawiła się dopiero w XIX wieku, kiedy rasa ta została oficjalnie zarejestrowana przez Związek Kynologiczny.

Berneńczyk nie zawsze był tak popularny, jak dzisiaj. W jego bogatej, wieloletniej historii bywały momenty, kiedy był nawet zagrożony wyginięciem! Na szczęście, w porę uratowali go zapaleni miłośnicy tej rasy.

Berneński pies pasterski charakter

Trudno nie rozpoznać na ulicy tego pięknego psa. Wyróżnia on się dzięki wyjątkowej, trójkolorolowej sierści, masywnej głowie i łagodnemu spojrzeniu. Ma też charakterystyczne, wysoko osadzone uszy w kształcie trójkąta. Berneńczyk nie należy do małych psów i może mierzyć nawet 70 cm w kłębie, a długie, gęste futro sprawia, że robi wrażenie jeszcze wyższego! Poza tym, potrafi być też bardzo ciężki i ważyć nawet powyżej 40 kg.

Jedyną dopuszczalną maścią u berneńskiego psa pasterskiego jest tricolor. Dominującym kolorem jest czerń. Na łapach, karku i pysku pojawiają się brązowo – rude oraz białe znaczenia, układające się w charakterystyczny wzór. Mimo że podobne barwy mają też inne szwajcarskie rasy psów, takie jak appenzeller czy entlebucher, żadnego nie można pomylić z berneńczykiem, gdyż tylko on posiada charakterystyczną, długą i lekko falistą sierść.

Łagodny, ale z charakterem

Berneńczyk jest ceniony za szczególne cechy charakteru. Mimo groźnego na pierwszy rzut oka wyglądu, ma łagodne usposobienie i jest idealnym towarzyszem dla rodziny. Berneński pies pasterski należy do tych ras psów, które pozwalają na bezkarne ciągnięcie ich za ogon i za uszy – to idealny zwierzak dla dzieci. Oczywiście, trzeba pamiętać o tym, że mimo pięknego wyglądu, berneńczyk nie jest milutką przytulanką, tylko silnym i ciężkim psem! Dlatego rodzice powinni kontrolować zachowanie dzieci, które nie zawsze wiedzą, jak postępować wobec żywego stworzenia.

Ten piękny olbrzym, który jest łagodny i mocno przywiązany do swojej rodziny, potrafi ujawnić także mocniejszą stronę swego charakteru. Z reguły przyjaźnie nastawiony, stale pozostaje jednak czujny i jeśli poczuje, że jego terytorium lub rodzina są zagrożeni, może zacząć ostrzegawczo szczekać, a nawet próbować unieruchomić domniemanego wroga. Berneńczyk to pies o wyjątkowej inteligencji i doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że lepiej będzie szczeknąć raz, a porządnie, niż szczekać długo i bez efektu! Dlatego nie należy do psów szczególnie hałaśliwych i szczeka tylko wtedy, kiedy rzeczywiście ma powód.

Kolejną wyróżniającą dla tej rasy cechą jest brak agresji. Berneński pies pasterski nie gryzie i nie atakuje, jeśli nie będzie miał do tego wyraźnego powodu. Zresztą, agresja zazwyczaj nie jest mu potrzebna – wystarczy, że napastnik zobaczy tak dużego i silnego psa, a natychmiast się wycofa! Warto wiedzieć o tym, że berneńczyki są towarzyskie i źle znoszą samotność. Dużo lepiej czują się w towarzystwie domowników, niż zamknięte w kojcu bez towarzystwa. Bardzo ważne jest, aby nie izolować psa w okresie szczenięcym. Aby wyrósł na wspaniałego, kochającego kompana, potrzebne mu jest towarzystwo ludzi oraz właściwe wychowanie od małego. Berneńczyki są wymagające i potrzebują dużo miłości, ale są też wdzięczne i potrafią oddać te uczucia z nawiązką!

Niezwykłe umiejętności berneńczyka

Już na początku swojej historii, Berneńczyk musiał być wszechstronnie uzdolniony i wykonywać różnorodne zadania, jakie powierzał mu człowiek. Dzięki temu, nabył umiejętności, których nie posiada większość innych psów. Jedną z nich jest niesamowity węch, pozwalający mu szybko odnajdywać ludzi, którzy zaginęli pod lawiną, podczas trzęsienia ziemi czy innych katastrof. Berneńczyk jest więc świetnym psem – ratownikiem.

Charakterystyczna dla tej rasy jest wyjątkowa łagodność i brak agresji, dlatego często można spotkać je w dogoterapii, przy pracy z chorymi lub niepełnosprawnymi dziećmi. Zajęcia z tak wyjątkowym, nieco misiowatym terapeutą jak berneńczyk, potrafią być bardzo skuteczne!

Berneński pies pasterski to rasa pod wieloma względami wyjątkowa, posiadająca cechy niespotykane u innych psów. Chętnie się uczy, jest zdolny oraz inteligentny, ale pełnię swoich możliwości ujawni tylko przy odpowiednim właścicielu, który poświęci mu swoją uwagę i czas. Wówczas może stać się najlepszym, wiernym i oddanym przyjacielem!

Powiązane artykuły

Co ile pies ma cieczkę?
Redakcja AlleZoo
Co ile pies ma cieczkę?

02.10.2023

|

Pies

Cieczka u psów to naturalny proces, który pojawia się w życiu każdej nieskalanej suczki. Jednak dla wielu właścicieli psów jest […]

Czytaj więcej
Dlaczego pies wyje?
Redakcja AlleZoo
Dlaczego pies wyje?

14.09.2023

|

Pies

Psy, tak jak ludzie, mają różne sposoby komunikowania się z otoczeniem. Wycie jest jednym z nich i może mieć wiele […]

Czytaj więcej
Jakie przysmaki dla psa?
Redakcja AlleZoo
Jakie przysmaki dla psa?

15.06.2023

|

Pies

Przysmaki dla psa stanowią popularny dodatek do codziennej diety pupila. Jednak istotne jest wybieranie zdrowych i odpowiednich przekąsek, które nie […]

Czytaj więcej

Sprawdź artykuły na temat

Ikona Akwarystyka

Odkryj fascynujący świat akwarystyki! W tej kategorii znajdziesz praktyczne porady, inspiracje i sprawdzoną wiedzę, która pomoże Ci stworzyć idealne środowisko dla Twoich podwodnych przyjaciół.

Czytaj więcej
Ikona Encyklopedia ryb akwariowych

Poznaj niezwykłe gatunki ryb akwariowych! Encyklopedia ryb to miejsce pełne szczegółowych opisów, ciekawostek i praktycznych wskazówek, dzięki którym lepiej zrozumiesz swoich podwodnych podopiecznych.

Czytaj więcej
Ikona Kot

Odkryj tajemnice kociego świata! W tej kategorii znajdziesz porady dotyczące opieki, zdrowia i zachowań kotów, które pomogą Ci zadbać o szczęście swojego mruczącego przyjaciela.

Czytaj więcej
Ikona Małe zwierzęta

Małe zwierzęta, wielkie serca! W tej kategorii znajdziesz praktyczne porady i ciekawostki o opiece nad gryzoniami oraz innymi małymi pupilami, aby ich codzienne życie było pełne radości.

Czytaj więcej
Ikona Oczko wodne

Stwórz magiczne oczko wodne w swoim ogrodzie! Dowiedz się, jak dbać o rośliny wodne, ryby oraz całe środowisko, aby cieszyło swoim pięknem i harmonią przez cały rok.

Czytaj więcej
Ikona Pies

Odkryj wszystko, co warto wiedzieć o psach! Znajdziesz tu wskazówki dotyczące pielęgnacji, zdrowia i szkolenia, by każdy dzień z Twoim czworonożym przyjacielem był pełen radości i harmonii.

Czytaj więcej
Ikona Ptaki egzotyczne

Egzotyczne ptaki to prawdziwy raj dla oczu! Poznaj ich potrzeby, dowiedz się, jak zapewnić im odpowiednie środowisko i pielęgnację, by mogły rozkwitać w Twoim domu.

Czytaj więcej
Ikona Terrarystyka

Wejdź do fascynującego świata terrarystyki! Dowiedz się, jak zadbać o gady, płazy i owady, tworząc dla nich idealne warunki życia w domowym terrarium.

Czytaj więcej
Ikona Zwierzęta

Odkryj świat zwierząt w całej jego różnorodności! Znajdziesz tu praktyczne wskazówki, ciekawostki i porady, by lepiej zrozumieć potrzeby i zachowania różnych gatunków.

Czytaj więcej